جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ آبان ۱۳۹۹

آب طربناک - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

آب طربناک

Loading the player...

صدا و سیمای مرکز مهاباد با تولید مستند «آب طربناک» زندگی و آثار دکتر یحیی یثربی را به تهیه کنندگی و کارگردانی علی قادری به تصویر کشید.

دکتر سید یحیی یثربی در سال1321 شمسی در روستای چراغ تپه سفلی، از توابع شهرستان تکاب در آذربایجان غربی متولد شد، علی رغم از دست دادن سرپرست خانواده و مشکلات زیاد با ایمان و امید به خدا راههای پر فراز و نشیب تحصیلات عالی حوزه و دانشگاه را تا اخذ درجه دکترای فلسفه طی نمود. وی علاوه بر تدریس در مراکز دانشگاهی تبریز، کردستان و تهران، سمت های اجرایی متعددی را نیز برعهده داشت. ویژگی دکتر یثربی در تعدد و تنوع آثار اوست که تحقیقات و تألیفات متعددی در حوزه مسائل بنیادی عرفان، فلسفه و حکمت که دارای نوآوری و ایده های ارزشمندی می باشند در کارنامه درخشان خود گنجانده است. "عرفان نظری"، "آب طربناک"، "ماجرای غم انگیز روشنفکری در ایران"، "خودکامگی و فرهنگ"، "تاریخ تحلیلی انتقادی فلسفه اسلامی"، "قلندر و قلعه"، "محمد پیام آور صلح و اندیشه"، "فلسفه عرفان، تحلیلی از اصول و مبانی و مسائل عرفانی"، "عیار نقد، نقدی بر هستی شناسی و معاد ملاصدرا" و ... از آثار فاخر و ارزشمند وی می باشد.

این مستند در 2 قسمت 30 دقیقه ای به منظور تجلیل از مقام شامخ علمی پروفسور سید یحیی یثربی ، آشنا نمودن جامعه به ویژه جوانان با خدمات علمی و فرهنگی این اندیشمند بزرگ و الگو سازی شایسته از نخبگان و مفاخر علمی کشور تولید شده است.

سال تولید: 17/02/93

تهیه کننده و کارگردان: علی قادری

محقق: نشمیل معروف پور

 تصویربردار: عبدالقادر طه زاده

 نویسنده: محمد صالح ملکی