رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

آثارمنفی گردشگری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آثارمنفی گردشگری

بديهى است در تدوين طرح‌ها و برنامه‌ها براى ايجاد يا گسترش صنعت يا هر فعاليت اقتصادي، بايد جنبه‌هاى گوناگون مسئله را در نظر گرفت و آثار مثبت و منفى مربوط به آن را مورد بررسي، تحليل و سنجش قرار داد.

چه‌بسا بدون مال‌انديشى و صرفاً به اميد کسب منافع اقتصادي، براى ايجاد يا گسترش صنعت يا فعاليت اقتصادى تصميم‌گيرى شده است، ليکن پس از مدتى به عوارض جانبى ناشى از آن فعاليت اقتصادى آگاه شده‌اند و نهايتاً به اين نتيجه رسيده‌اند که عدم ايجاد يا گسترش آن کار به مراتب، بر ايجاد يا گسترش آن مزيت داشته است.

تغییر چشم اندازهای طبیعی: با گسترش فعالیت های جهانگردی در یک ناحیه خوش آب و هوا و زیبا، مشاغل گوناگونی ایجاد می شود و بازار کار فصلی در زمستان یا تابستان در آن ناحیه پدید می آید.

در نتیجه ممکن است عمده روستاهای اطراف آن ناحیه مهاجرت کنند و جمعیت ناحیه افزایش بیابد. به دنبال آن تعداد خانه های کوچک اجاره ای تعمیرگاه های اتومبیل، رستوران ها و مغازه ها افزایش می یابد.

قیمت زمین بالا می رود و راه های اصلی و فرعی توسعه می یابند. با افزایش این سکونتگاه ها و بناها، وسعت چشم اندازهای طبیعی روز بروز کمتر و چشم اندازهای ساخته دست انسان بیشتر می شود.

تخریب محیط زیست و ابنیه تاریخی: هجوم زیاد و استفاده بیش از حد جهانگردان ممکن است باعث نابودی تدریجی سواحل، آلودگی دریاها و از بین رفتن پوشش گیاهی و زمین های کشاورزی شود.

بازدید مکرر جهانگردان از آثار و ابنیه تاریخی و آلودگی ناشی از دود اتومبیل ها در اطراف این بناها به سائیده شدن و تخریب بناهای تاریخی منجر می شود.

تخلیه زباله ها هتل ها و رستوران ها در محیط های طبیعی، سلامت افراد و محیط را به خطر می اندازد.

آثار نامطلوب فرهنگی و اجتماعی: وقتی انبوه جهانگردان به کشوری می آیند، شیوه های رفتاری، لباس پوشیدن، غذا خوردن و فرهنگ خاص خود را به آن جامعه وارد می کنند و چون ممکن است این رفتارهای با معیارهای فرهنگی آن جامعه فرق داشته باشد،‌اساس نظم اخلاق و سلامت،‌جامعه و کشور میزبان به خطر می افتد.