رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

آپارتمان نشینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آپارتمان نشینی

کتاب اخلاق همسایه داری و آپارتمان نشینی به همت و قلم آقای محمد جواد فلاح گردآوری و نوشته شده است.

این کتاب شامل 90 صفحه و چهار فصل کلی است. انتشارات دفتر عقل نیز آنرا چاپ ومنتشر کرده است.

در این کتاب ابتدا مباحث و معانی لغوی کلماتی مانند اخلاق، همسایه،‌آپارتمان و محدوده همسایگی را تحت عنوان مفهوم شناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

فصل دوم این کتاب با عنوان اخلاق و حقوق همسایه داری در اسلام، مباحثی را از جمله اهمیت جایگاه همسایه داری در قرآن و روایات، باید ها و نباید های همسایه داری، بایسته های اخلاق همسایه داری، خوش همسایگی – دستور الهی، ‌دلجویی از همسایه، خوش همسایگی – نشانه مسلمانی و ایمان، همسایه آزاری، آثار خوش همسایگی، زیاد شدن همسایه و آثار همسایه آزاری بررسی کرده است.

در بخشی از این فصل با عنوان مصداق های همسایه آزاری چنین آمده است: «هرچند هرگونه اخلاق و رفتار بد را از مصداق های همسایه آزاری می توان شمرد، نمونه هایی از همسایه آزاری، در برخی از سخنان معصومان علیهم السلام نقل شده که شایسته تامل و بررسی است.

از جلوه های بد همسایگی، می توان بدگمانی، ستم، خودخواهی،‌ خیانت به مال و ناموس،‌ دروغ گویی،‌ بی شرمی،‌ غیبت و بدگویی کردن، حسادت،‌ چشم و هم چشمی، بی بند و باری، بدزبانی،‌ تجسس، فال گوش بودن،‌ تجمل گرایی، و هر اخلاق ناپسند انسانی را برشمرد.

با این حال، در برخی روایت ها به مواردی چند، به گونه ای خاص اشاره شده که بسیار قابل توجه و تامل است؛‌ از جمله نقل کرده اند که روزی اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به ایشان عرض کردند: فلان زن روزها روزه دار است و شب ها را به عبادت می گذراند، در ضمن صدقه هم می دهد، ولی به زبان، همسایه را می آزارد،‌ رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: چیزی برای آن زن نیست،‌ او اهل جهنم است