حکمت نامه بسیج

حكمت‌نامه بسيج نوشته آيت‌الله محمد محمدی ری‌شهری كتابی است كه در آن با بهره‏گيرى از رهنمودهاى حكيمانه قرآن كريم و سخنان نورانى اهل‌بيت‏ (ع)، به صورت موضوعى در پنج فصل مجزا به موضوع جايگاه بسيجى، بايسته‌هاى بسيج، مسئوليت‌هاى بسيجى، راز موفقيت بسيجى و بسيجيان نمونه پرداخته شده است.
نويسنده اين كتاب در بخش پيشگفتار در ارتباط با هدف خود در نگارش كتاب نوشته است: نگارنده با وجود همه مسئوليت‌هاى اجرایى و فرهنگى‏ كه بر دوش دارد، مصمم شد كه در كنار ساير كارها، با اعتماد به يارى خداوند متعال، اين اقدام مهم و ضرورى را با عنوان «حكمت نامه» براى اقشار مختلف جامعه دنبال كند و در اين حركت پر بركت و نورانى، نخستين مجموعه‏اى كه سامان يافت، در راستای گسترش فرهنگ قشرى پيشتاز در جامعه اسلامى شد كه امام خمينى (ره) افتخار مى‏كرد كه در دنيا يكى از آنهاست و از خداوند متعال مى‏خواست كه او را در قيامت، در صف آنان محشور فرمايد.
در بخش ابتدايی كتاب با عنوان «درآمد» نيز آيت الله محمدی ری‌شهری آيه شريفه ۵۴ از سوره مباركه مائده را الهام‏بخش تدوين حكمت‌نامه بيان می‌كند. بنا به توضيح نويسنده، در اين آيه، خداوند متعال ضمن تهديد جمعى از همراهان پيامبر اسلام (ص) كه در باورهاى دينى و دفاع از ارزش‌هاى اسلامى استوار نيستند، با صراحت پيش‏بينى مى‏كند در آينده تاريخ، گروهى به يارى اين آئين می‌شتابند كه خداوند متعال، آنان را دوست دارد و آنان نيز به خدا علاقه دارند.
آنان با اهل ايمان، فروتن و مهربان‏اند و در برابر دشمنان ارزش‌هاى دينى، سرفراز و قاطع، در راه اقامه ارزش‌هاى الهى با دشمنان پيكار مى‏كنند و از سرزنش ملامتگران پروایى ندارند.
وی همچنين آيه ۱۳۳ سوره نساء و آيه ۳۸سوره محمد را نيز به عنوان آيات ديگری برمی‌شمرد كه به اين پيشگویى اشاره دارد.
آيت‌الله محمدی ری‌شهری در ادامه با طرح اين پرسش كه آيا اين پيشگویى قرآن تاكنون تحقق يافته است يا بايد در انتظار تحقق آن باشيم، پاسخ می‌دهد «بى ترديد، همه كسانى كه واجد ويژگی‌هایى كه قرآن در آيه ۵۴ مائده براى مدافعان ارزش‌هاى اسلامى در آينده تاريخ ذكر كرده، بوده‏اند، مى‏توانند مصداق پيشگویى قرآن باشند؛ اما مراجعه به رواياتى كه درباره تبيين مصداق يا بزرگ‏ترين مصاديق اين پيشگویى است، تأمل ‏برانگيز و براى علاقمندان به انقلاب اسلامى در ايران، بسيار نويدبخش و اميدآفرين است.