جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۹

روز بیداری - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

روز بیداری

Loading the player...

فلسطین سرزمینی است که اولین قبله مسلمانان، دومین مسجد اسلام و سومین حرم شریف (بعد از مکّه و مدینه) در آن قرار دارند و به گفته امام علی علیه السلام، یکی از چهار قصر بهشتی در دنیا (بعد از مسجدالحرام، مسجد النبی صلی الله علیه وآله و مسجد کوفه) بیت المقدس است. این شهر، به طور یکسان، برای پیروان هر سه دین ابراهیمی، مقدس است و قبله امت های پیشین نیز بوده است. در سیزده سال اول بعثت که پیامبر صلی الله علیه وآله در مکّه زندگی می کرد و نیز تا هفده ماه بعد از هجرت به مدینه، آن حضرت و مسلمانان به سوی مسجدالاقصی نماز می گزاردند.

مسجدالاقصی از جهت دیگری هم برای مسلمانان حائز اهمیت است و آن، قداست و اهمیت معراج پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است که از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصی و از آن جا به آسمان ها صورت پذیرفت.

با اشغال این سرزمین مقدس مسئله فلسطین به یکی از موضوعات مهم جهان اسلام تبدیل شد اما با دسیسه های دشمنان اسلام و همراهی برخی سران وابسته جهان اسلام کم اهمیت جلوه دادن این موضوع مهم در دستور کار حامیان این رزیم محنوس قرار گرفت. اما با پیروزی انقلاب اسلامی و تاکید بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه فلسطین مسئله اول جهان اسلام است اشغال فلسطین و جنایات رژیم سفاک صهیونیستی دوباره در اذهان جهانیان زنده شد. مهم ترین گام در این مسیر را امام خمینی (ره) با نام گذاری روز قدس برداشتند. امام خمینی(ره) روز شانزدهم مرداد سال 1358، آخرین جمعه‌ی ماه رمضان هر سال را روز جهانی قدس نامیدند و همه‌ی مستضعفان و آزادی‌خواهان جهان را به بزرگداشت آن فراخواندند. و در بیست و پنجم مرداد همان سال مطابق با بیست و دوم ماه مبارک رمضان 1399ه.ق فرمودند:«روز قدس يك روز جهانى است. روزى نيست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است. روز مقابله ملتهايى است كه در زير فشار ظلم امريكا و غير امريكا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزى است كه بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستكبرين، و دماغ مستكبرين را به خاك بمالند.

از آن هنگام هر ساله روز قدس از یکسو به کابوس سردمداران رژیم صهیونیستی و حامیان آن و از سوی دیگر به امید اصلی مردم فلسطین و مسلمانان جهان بدل شده است.

سیمای مرکز مهاباد در عمل به وظیف الهی خود و مطابق هر سال به منظور انعکاس حضور پر شکوه مردم فهیم شهرستان مهاباد، در راهیپمایی روز قدس ویژه برنامه ای را تدارک دیده است. این برنامه هم زمان با راهپیمایی روز قدس از سیمای مرکزمهاباد پخش خواهد شد.  

سال تولید: 95

تهیه کنندگان برنامه : وهاب ایراندوست – وریا یوسفی

کارگردانان :محسن ضیایی – شهرام میکائیلی

مجری : قاسم آزیر

تصویر برداران : کاوه دباغچی مکری – صلاح ارمی – دیاکو صائمی – کامران مکری – کمال ریزه ای – خالد آبخضر – صلاح احمدی - خلیل مهاجری

تصویر بردار هلی کم : قادر طه زاده

صدابرداران : عادل حدادی – یوسف سواره

دستیاران تهیه : صفر حسین نژاد – ابوبکرعباسی

دستیاران صدا و تصویر : یوسف صرفه جویان – رزگار یوسفی – ابوبکر مام کریمی

گزارشگر : سلام ستوده

تدوینگران : پرشنگ بشیری - سهیلا علیزاده – محسن محمدزاده – حسین گرمسیری