عثمان دباغچی مکری

از سال ۱۳۵۰ شمسی با افتتاح رادیو تلویزیون ملی ایران مرکز مهاباد وارد این سازمان شده و  کار  خود را با فیلمبرداری  ، ظهور و چاپ فیلم  در  لابراتوآر  مرکز و تدوین  آغاز  نمودم.  بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فعالیت  اینجانب  در زمینه تولید برنامه، کارگردانی، فیلمبرداری، تصویربرداری، تدوین  و تهیه فیلم ها و گزارشات خبری ادامه یافت و تا  هنگام  بازنشستگی در امر تولید برنامه های تلویزیونی فعال بودم.

در طول ۸ سال دفاع مقدس بعنوان فیلمبردار و تصویربردار ، ایثارگریهای رزمندگان را به تصویر کشیدم  . که بخش های زیادی از این تصاویر از شبکه های سراسری و نیز سیمای مهاباد پخش گردید.

تولید برنامه های متعدد  روتین ، مستند ، سریالهای تلویزیونی و  فیلم سینمایی از فعالیتهای اینجانب در طول سال های خدمتم بوده و در این مدت در جشنواره های متعددی از جمله جشنواره بین المللی  فیلم فجر و جشنواره تولیدات مرکز حضور  داشته ام.

خلاصه  فعالیت ها و توفیقات کسب شده :

۱- فیلمبردار ، نورپرداز ،  تدوینگر و کارگردان فیلم داستانی پرواز با موضوع دفاع مقدس  که کارگردانی و بازیگری آن در جشنواره بین المللی فجر  کادندیدای دریافت جایزه شد .

۲-  فیلم بردار و نورپرداز فیلم داستانی زنبورک  به کارگردانی آقای جواد افشار

۳- کسب جایزه بهترین تصویربرداری با سریال تعقیب سری(ویدئویی) از جشنواره تولیدات مراکز  -  زیبا کنار  - ۱۳۷۸

۴- کاندیدای جایزه بهترین فیلم مستند  با مستند از سینه سبز میهن

۵- حضور در جشنواره تولیدات مراکز استانها   با مستند سنگ بر سنگ + تالاب جنوب استان،

علاقه زیادم به کار  در زمینه عکاسی، فیلمبرداری،تصویربرداری،لابراتوار،تدوین  و کارگردانی سبب شد تا  بعد از بازنشستگی در زمینه حرفه ای خود در باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیما ، انجمن سینمایی جوان مهاباد  ، دانشگاه علمی کاربردی واحد ۳ مهاباد، شرکت سروش و  موسسه رسام هنر بوکان به  تدریس بپردازم .