جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

پس از باران - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

پس از باران

 

محمود پاک نیت - کتایون ریاحی - بهزاد فراهانی - ثریا قاسمی - مرجان محتشم - جمیله شیخی - نیکو خردمند -کیومرث ملک مطیعی - حسین توشه - صبا کمالی - حامد کلاهداری - علی طالب‌لو - محمدهادی قمیشی - نادیا دلدارگلچین - پریسا شاهنده - رحیم نوروزی - امیر آتشانی - رامین پرچمی - شهاب حسینی - انوش نصر- عسگر قدس - مهناز انصاریان - مهوش صبرکن - ساقی زینتی - علی اصغر کهن‌قنبریان - رضا میرمعنوی - ناصر فخری - هایده حسین‌زاده - محمود مقامی - حسین کسری - محمدرضا حسینی - فاطمه طاهری - داود زهیری - اسماعیل مرسلی - کاوه آهنگر - فتحعلی اویسی - پوراندخت مهیمن - جهانگیر الماسی - فاطمه حبیب‌زاده

سریال پس از باران که در سال ۱۳۷۹ از شبکه سوم پخش شد. این سریال در فضای گیلان مقابل دوربین رفت و نگاهی به تاریخ ایران در دوران رضا شاه است.

پس از باران روایتی انسانی از روابط ارباب و رعیتی بود. این سریال با موضوع قراردادن زندگی خانواده یک ارباب و حضور دختری با عنوان همسر دوم ارباب، به نمایش شرایط جدید و مخالفت‌های خانواده ارباب «همسر اول» و عواقب و عوارض چنین حضوری می‌پرداخت. در این سریال عشق همراه با ارباب بودن، و مظلومیت زنان دوم اربابان و قدرت اربابان و خان‌ها را در گذشته می‌توان دید. این سریال روایتی از دوران زندگی در زمان رضا شاه پهلویست و مشکلاتی که مردم متحمل می‌شدند.

برخی این سریال را از این رو که زن به دلیل ناباروری برای شوهرش زن دوم می‌گیرد و در نهایت هم مزد این کار خیرش را می‌گیرد و خودش بچه‌دار می‌شود، از دیدگاه فمینیستی مورد نقد قرار داده‌اند.

این سریال با فلاش‌بک و زمان‌های تودرتو بود. اتفاقاتی که در ذهن شخصیت‌ها به محض یادآوری برای مخاطب به نمایش درمی‌آمد. بازی خوب بازیگران توانست در آن زمان سریال را تا اندازه‌ای قابل قبول جلوه دهد، هرچندکه برقراری پیوندها بین اتفاقاتی که در گذشته رخ می‌داد و وقایعی که در زمان حال می‌گذشت، برای مخاطب کمی دشوار بود.

نکته مهم در این مجموعه شخصیت ارباب است _ همان مرد بی گناه دو زنه که بر خلاف میل خود و به اصرار همسرش زن دوم گرفته  است. این مرد، بیگناه‌ترین فرد این مجموعه‌است.

سال تولید: 79