رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

پنهان زیر باران - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پنهان زیر باران

کتاب«پنهان زير باران»خاطرات سردار علي ناصري، از مسئولان اطلاعات و عمليات در دوران دفاع مقدس است که به کوشش«سيدقاسم ياحسيني» از پژوهشگران دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در 496 صفحه گردآوري و تنظيم شده و از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

راوي خاطرات، سردار علي ناصري مسئول اطلاعات‌ عمليات لشکر هفت وليعصر(عج)، جانشين مرکز اطلاعات‌ عمليات قرارگاه کربلا، فرمانده تيپ 6 امام حسن عسگري‌ (ع) و جانشين قرارگاه نصر بوده که سرانجام در تيرماه سال 1385 بازنشسته شده و خاطرات وي که حاصل ماه ها گفت و گو و مصاحبه هاي طولاني او با گردآورنده کتاب(سيد قاسم ياحسيني) است و در70 نوار کاست پُرشده شده بوده، اکنون در قالب کتاب پنهان زير باران در دسترس علاقه مندان به کتاب و کتابخواني در بخش خاطرات دوران مقدس است.

اين کتاب که در يازدهمين دوره کتاب سال دفاع مقدس رتبه دوم در گروه خاطره ديگرنوشت را کسب کرده است، در 13 فصل تنظيم شده است.

راوي در گفته‌هايش از گذشته پدرانش سخن مي‌گويد که پيش از انقلاب در ميان عرب‌هاي خوزستان در شجاعت و دليري شهره بوده‌اند.

اصل خانواده‌ علي ناصري از طايفه «طلاور» است که يکي از طوايف ايل بزرگ بختياري است.

اکنون اين طايفه در نواحي ايذه، باغ ملک و رامهرمز زندگي مي‌کنند.از نکات مثبت اين کتاب مي‌توان به اين نکته اشاره کرد که اين اثر جزو نخستين کتاب‌هاي خاطرات بچه‌هاي «قرارگاه سري نصرت» است.

در اين کتاب، راوي تجربه‌هاي بچه‌هاي اطلاعات عمليات را به خوبي بيان کرده و از اهميت شناسايي مواضع دشمن براي فرمانده‌هان جنگ سخن گفته است.

علي ناصري در اين کتاب به خوبي نشان مي‌دهد که فرمانده‌هان جنگ براي پيروزي عمليات‌ها خودشان با گروه اطلاعات عمليات اقدام به شناسايي مواضع دشمن مي‌کردند.

در کتاب «پنهان زير باران» خاطرات زيبا و ناگفته‌اي از جنگ را مي‌بينيم که مربوط به سال‌هاي قبل از شروع جنگ، آستانه جنگ و آغاز جنگ است.