رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

کانیاوی ئه ده ب - نمایش محتوای صدا

 

 

کانیاوی ئه ده ب

تهیه کننده: طاهر مام عزیزی

گوینده: کژال فرهادی

نویسنده: غفور پیرزاده

صدابردار: فریده صدیقی

 

 ویژه برنامه فرهنگی–ادبی از صدای جمهوری اسلامی ایران مرکز مهاباد است که روزهای شنبه تا جمعه از ساعت 1۰:3۰الی 10:55 تقدیم همشهریان مهابادی می شود.

این برنامه با هدف معرفی گنجینه غنی ادبیات کردی و فارسی، معرفی و پاسداشت نام و یاد بزرگان ادب و فرهنگ این مرز و بوم و تبیین نقش مهم و تاثیر گذار بزرگان شعر و ادبیات کردی و فارسی در توسعه فرهنگی و ادبی ایران و جهان تولید و پخش می شود.

جانمایه‌ی شعر، نمود زندگی و زمانه‌ای است که شاعر در آن به سر می‌برد. بر همین اساس شعر ایران بیانی از دریافت حساس‌ترین متفکران ایرانی است. شاعر برای اینکه زمانه‌ی خود را دریابد و آن را بر زبان آورد، باید زمانه را در ژرف‌ترین مراتب تجربه کند. ملاک متفکر و شاعرِ بزرگ بودن، سخنگوییِ زمانه است. بدون شک جانمایه‌ی فرهنگ‌ها نیز بیش از همه در شعر و تفکر و آثار هنری ظاهر می‌شود. در این برنامه ضمن معرفی شاعران محلی ، منطقه ای و ملی تلاش می شود تا زیبایی های هنری نهفته در آثار منظوم و منثور ادبیات فارسی و کردی بیان گردد.

 فراهم آوردن فرصتی مناسب برای معرفی  شاعران معاصر و  فعالیت ها و آثار آنان  و معرفی سیر تاریخی ادبیات منظوم و منثور کردی و فارسی، معرفی شاعران کلاسیک و شاعران معاصر و آثار آنان، پخش اشعار زیبا و موسیقی های متنوع با کلام و بی کلام محلی و سنتی ، اطلاع رسانی پیرامون رویداد ها و برنامه های ادبی و هنری و  مصاحبه با صاحبان قلم و معرفی تازه های نشر به ویژه در حوزه ادبیات کردی از بخش های اصلی این برنامه است.

 

سال تولید: 1397