رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

کتاب ژانه ژین - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کتاب ژانه ژین

لالایی ها نغمه های دل انگیز مادران اند که بر جان و دل کودکان خود می نشانند تا آنها را از بی خوابی و بی تابی به دور کنند.

این سروده های فولکلور یک آینه باورها و شیوه زیستن مردمان زمان خود هستند.

کتاب حاضر حاوی لالایی هایی از مادران کرد است.

ژانه ژین نام کتابی است از آقای هاشم سلیمی .کتاب ژانه ژین مجموعه ای از لالایی های مادران کرد در مناطق مختلف و با گویشهای مختلف کردی می باشد.

این لالایی ها نغمه های دل انگیز مادران اند که بر جان و دل کودکان می نشینند.تا آنها را از بی خوابی و بی تابی به دور سازند.

لالایی ها پیوندی مستقیم با شرایط روحی و روانی مادران دارد که از متن آنها می توان به ابعاد زندگی اجتماعی, اقتصادی و... زمان سرایش آنها نیز پی برد.

لالایی ها آینه ی باورها و شیوه ی زندگی مردمان و پیوندهای خانوادگی و اجتماعی اند.مثلا مادران کرد بر این باورند که از سه ماهگی به بعد کودک قادر به شنیدن است,به همین خاطر پیش از آن لالایی نمی خوانند و زمزمه های لالایی را پس از سه ماهگی در گوش او ترنم می کنند.

لالایی ساخته و پرداخته ی ذهن عامه ی مردم است و گاهی به دور از قواعد و قراردادهای دستوری و بدون رعایت اصول عروضی به صورت هجایی بیان می شود.

البته در لالایی توجه به سادگی پیام و انتقال احساس عاطفی بیش از بدایع و صنایع شعری اهمیت دارد.

در واقع لالایی نغمه ی مادرانه همه ی سرزمینهای دنیاست.

در کتاب ژانه ژین مولف نمونه های نغز از لالایی های مناطق کردستان با گویشهای کرمانجی , سورانی , کلهری , هورامی و ... مورد بررسی قرار داده اند.