پایش 107 واحد تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی میاندوآب
اخبار/اجتماعی
رئیس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب گفت: از آغاز سال تاکنون تعداد 107 واحد صنعتی، تولیدی، خدماتی و کشاورزی در سه نوبت توسط کارشناسان پایش بازدید و تحت پوشش نظارت و کنترل قرار گرفته‌اند.
كلمات كليدی: اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب - اکبر محمدیان - سازمان حفاظت محیط زیست - پایش - آلودگی‌های زیست محیطی
روز پژوهش
اخبار/تحليل و تفسير خبر
25 آذر در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده است. هفته پژوهش از 25 آذر ماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصمیم گیری نکنیم» آغاز می‌شود و تا 29 آذر ادامه دارد. موفقیت روزافزون علم در شناخت جهان هدفدار و قانونمند که با تکیه بر ابتکارات خلاقیت‌های به ودیعه نهاده شده از سوی خدای متعال در وجود بشر و بهره برداری از قدرت شگرف اندیشه آدمی صورت گرفته، فضای زندگی جدیدی را برای انسان‌ها به ارمغان آورده است.این فضای جدید و این تمدن نوظهور که خود برخاسته از تعاملات عمیق میان تمدنی و میان فرهنگی است، موجد خواست‌ها، نیازها، اندیشه‌ها مسائل و مشکلاتی است که به نوبه خود توسعه علم و اندیشه را می‌طلبند.در این مسیر اندیشه‌های ژرف در قالب پژوهش‌های بنیادین صورت بحث پذیر به خود می‌گیرند و دستمایه انجام پژوهش‌های کاربردی می‌شوند تا خواست‌ها و نیازها را پاسخ گویند و راه‌حل‌های بهتر و بیشتری برای مسائل و مشکلات جوامع بشری پیشنهاد کنند و همین جاست که نقش موثر و سهم بسزای بخش تحقیقات در روند تحولات جوامع آشکار می‌شود.تحولات زندگی بشر در قرن بیستم نشان از گسترش روز افزون اهمیت علم و تحقیق داشت، به ویژه در نیمه دوم این قرن کشورهای صنعتی و در حال توسعه با آگاهی از نقش پژوهش در خلق فن‌آوری و شتاب‌دهی برای توسعه، عمده توجه خود را مصروف تقویت و ارتقای بخش تحقیق نموده اند. از این روست که می‌توان گفت بین پیشرفت بخش تحقیق و شتاب توسعه فراگیر و پایدار در هر کشور ارتباط مستقیم برقرار است. نقش پژوهش در توسعه همه‌جانبه پایدار چنان برجسته و انکارناپذیر است که می‌توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگ، اقتصاد، سیاست و جامعه دانست. اما علی رغم اعتراف و اذعان نسبت به اهمیت مقوله پژوهش، این حوزه با دشواری‌های ساختاری و عملکردی فراوانی مواجه است.
كلمات كليدی: روز پژوهش
چراغ سبز بیمه تامین اجتماعی برای بازنشستگی قبل از موعد کارگران
اخبار/اجتماعی
بیمه از قبول بازنشستگی قبل از موعد کارگران خبرداد. شاغلین درکارگاهها و واحدهای صنعتی با 25سال سابقه بیمه بازنشسته می شوند.
كلمات كليدی: بیمه از قبول بازنشستگی - کارگران - واحدهای صنعتی - بیمه بازنشسته - اداره بیمه تامین اجتماعی شهرستان مهاباد
تسهیلات پنج هزار میلیارد ریالی در انتظار صنایع استان
اخبار/اقتصادی
رییس سازمان صنعت،معدن وتجارت آذربایجان غربی گفت: پیش نویس اعطای این تسهیلات برای سرمایه درگردش در راستای حمایت ازبخش صنعت و معدن آذربایجان غربی به امضا رسید.
كلمات كليدی: سازمان صنعت،معدن وتجارت آذربایجان غربی - صنعت و معدن - صادق اسکندری - واحدهای صنعتی راکد
احداث بزرگترین کارخانه سورتینگ محصولات کشاورزی آذربایجان غربی در مهاباد آغاز شد
اخبار/اجتماعی
عملیات احداث بزرگترین کارخانه سورتینگ و سردخانه محصولات کشاورزی آذربایجان غربی به ظرفیت 20 هزار تن با حضور مسوولان استانی و شهرستانی در مهاباد آغاز شد. رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در آیین احداث این واحد تولیدی گفت: با توجه به اینکه این استان یکی از قطب های مهم تولید میوه در کشور به شمار می رود، احداث واحدهای سورت و بسته بندی یکی از نیازهای مهم منطقه است و سازمان جهاد کشاورزی از احداث چنین واحدهایی استقبال می کند. اسماعیل کریم زاده افزود: کشاورزی یکی از بخش های مهم اقتصادی آذربایجان غربی است و شش درصد محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می شود. وی با قدردانی از افرادی که مقدمات احداث کارخانه سورتینگ محصولات کشاورزی مهاباد را فراهم کرده اند، اضافه کرد: با راه اندازی کامل این کارخانه، سالانه 100 هزار تن انواع محصولات باغی در آن، نگهداری و بسته بندی می شود و می توان با این امر شاهد تکمیل زنجیره بخش کشاورزی در مهاباد بود. وی با بیان اهمیت توسعه اقتصاد مقاومتی در کشور اظهار کرد: تقویت زیرساخت های بخش کشاورزی می تواند نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب داشته باشد. جعفر کتانی فرماندار مهاباد نیز در این آیین با قدردانی از مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای احداث چنین واحدهای تولیدی گفت: همه دستگاه های اجرایی این شهرستان مکلف هستند تا با تمام توان در زمینه تسهیل در اجرای این گونه طرح ها با سرمایه گذاران همکاری لازم را انجام دهند. وی به اقدامات دولت در راستای اشتغالزایی در بخش های مختلف در کشور اشاره کرد و افزود: در همین راستا طرحی با عنوان 'مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها' ابلاغ شده است که می تواند نقش مهمی در رونق و توسعه اقتصادی روستاها و ایجاد اشتغالزایی در مناطق روستایی داشته باشد . کارخانه سورتینگ و سردخانه 20 هزار تنی شرکت مجتمع صنعتی میوه طلایی مکریان مهاباد در زمینی به مساحت هشت هکتار و با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در این شهرستان احداث می شود. این واحد تولیدی یکی از مجهزترین و به روزترین واحدهای سورتینگ استان خواهد بود که با بهره برداری از آن برای 30 نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می شود. مهاباد با داشتن بیش از 80 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی و تولید سالانه افزون بر 280 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و باغی یکی از قطب های مهم این بخش در آذربایجان غربی به شمار می رود . مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است .
كلمات كليدی: کارخانه سورتینگ - سردخانه محصولات کشاورزی - بزرگترین کارخانه سورتینگ آذربایجان غربی - فرماندار مهاباد
نحوه توزیع کارت معرفی شدگان نیمه متمرکز آزمون سراسری اعلام شد
اخبار/اطلاعیه
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره نحوه توزیع کارت، تعیین زمان و مکان برگزاری آزمون عملی، طراحی و درس تخصصی رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 1393 امروز (دوشنبه 19 آبان) منتشر می شود. حسین توکلی مشاور عالی رییس سازمان سنجش آموزش کشور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: پیرو اطلاعیه مورخ 15 مهرماه 93 سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام فهرست اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری سال 93، اطلاعیه این سازمان در خصوص نحوه توزیع کارت، تعیین زمان و مکان برگزاری آزمون عملی، طراحی و درس تخصصی رشته های نیمه متمرکز از امروز دوشنبه 19 آبان ماه روی سایت سازمان قرار داده می شود. این اطلاعیه مربوط به معرفی شدگان رشته های نیمه متمرکز کتابت و نگارگری؛ علوم ورزشی، مربی گری ورزشی، کاردانی علوم ورزشی، آموزش تربیت بدنی؛ ادبیات نمایشی، بازیگری، کارگردانی، نمایش عروسکی، طراحی صحنه؛ نقاشی، ارتباط تصویری، کاردانی هنرهای تجسمی، طراحی پارچه، طراحی لباس؛ طراحی صنعتی؛ مجسمه سازی؛ آهنگک سازی و نوازندگی ساز ایرانی، جهانی و نظامی دوره های روزانه و شبانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی می شود. توکلی افزود: معرفی شدگان چند برابر ظرفیت ضرورت دارد مطابق مفاد و برنامه زمانی مندرج در اطلاعیه سازمان سنجش برای شرکت در آزمون عملی، طراحی یا درس تخصصی و سایر مراحل مربوط اقدام کنند. اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص نحوه توزیع کارت، تعیین زمان و مکان برگزاری آزمون عملی، طراحی و درس تخصصی رشته های نیمه متمرکز در نشریه پیک سنجش امروز و دوشنبه هفته آینده نیز منتشر خواهد شد.
كلمات كليدی: سازمان سنجش آموزش کشور - توزیع کارت - رشته های نیمه متمرکز آزمون سراسری - کنکور
روز ملی کیفیت
اخبار/تحليل و تفسير خبر
چنین روزی از تقویم تاریخ هجری شمسی (هجدهم آبان‌ماه)، به‌عنوان روز ملی کیفیت نام‌گذاری شده است. در این روز، به برترین و سرآمدترین سازمان‌های ایرانی حائز شرایط در بخش‌های مختلف کشور شامل سازمان‌ها، بنگاه‌های اقتصادی بزرگ، واحدهای عملیاتی، مؤسسات بخش عمومی، بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقل و بنگاه‌های کوچک و متوسط وابسته که در زمینه ارتقاء کیفیت و سرآمدی کسب و کار، فعالیت‌های چشم‌گیری انجام داده‌اند، توسط رئیس‌جمهوری اسلامی ایران جوائزی اعطا می‌شود. عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری در جایزه ملی کیفیت ایران، شورای سیاست‌گذاری می‌باشد و مطابق نظام‌نامه جایزه، دبیرخانه جایزه ملی کیفیت ایران مستقر در مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران مجری جایزه بوده و کلیه عملیات اجرایی مرتبط با جایزه را عهده‌دار است. یک کمیته فنی متشکل از 21 نفر کارشناس متخصص در زمینه مدیریت کیفیت و مباحث سرآمدی نیز، دبیرخانه و شورای سیاست‌گذاری را در طرح‌ریزی و اجرای ملی کیفیت ایران یاری می‌نمایند. این جوایز ابعاد مختلفی دارد؛ از یک سو، مفاهیم کیفیت و سرآمدی کسب و کار را به زبان شیوا بیان کرده و یک الگوی نظام‌مند را برای طرح‌ریزی و استقرار نظام‌های مدیریت جامع ارائه می‌نماید و از سوی دیگر، ابزار سیستماتیک خودارزیاب می‌باشد و به سازمان‌ها کمک می‌کند که نظام مدیریت و عملکرد خود را براساس معیارهای معین ارزیابی نموده و با حرکت به سوی نظام کیفیت جامع، اهدافی متعالی هم‌چون افزایش رضایت مشتری، افزایش مشارکت کارکنان، بهبود مستمر، دست‌یابی به نتایج پایدار مالی و اقتصادی را محقق سازد که از اصول مهم کیفیت در جامعه می‌باشد.
كلمات كليدی: روز ملی کیفیت
واگذاری اداره امور دوازده شهرک و ناحيه صنعتي در استان به شرکتهاي خدماتي
اخبار/اقتصادی
اداره امور دوازده شهرک و ناحيه صنعتي در استان به شرکتهاي خدماتي واگذار شده است.مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي آذربايجان غربي گفت: هدف از اين کار بهبود روند اداره امور شهرکهاي صنعتي است واعضاي آن از بين مديران واحدهاي توليدي انتخاب مي شود
كلمات كليدی: شهرک صنعتی-ناحیه صنعتی-واحد صنعتي
تاکید فرماندار بر ایجاد شبکه دفع فاضلاب شهرک صنعتی میاندوآب
اخبار/اجتماعی
فرماندار میاندوآب بر ایجاد شبکه دفع فاضلاب و ایجاد سیستم آبرسانی به شهرک صنعتی این شهرستان تاکید کرد.
كلمات كليدی: فرماندار میاندوآب - شبکه دفع فاضلاب - سیستم آبرسانی - سیف الله مطلبی - آب شرب
توسعه سرمایه گذاری در صنایع پیشرفته آذربایجان غربی در اولویت کاری قرار دارد
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی و توسعه سرمایه گذاری در صنایع پیشرفته در این استان در اولویت کاری قرار دارد.
كلمات كليدی: سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی - جعفرصادق اسکندری - اشتغالزایی - اشتغال - رکود مالی
بیش از 150 کیلوگرم مواد مخدر صنعتی در مهاباد کشف شده است
اخبار/اجتماعی
فرمانده نیروی انتظامی مهاباد گفت: در نیمه نخست امسال بیش از 150 کیلوگرم مواد مخدر صنعتی در این شهرستان کشف و ضبط شده است.
كلمات كليدی: فرمانده نیروی انتظامی مهاباد - مواد مخدر صنعتی - سرهنگ فتاح بابانژاد - هفته نیروی انتظامی
متوسط اشتغال در واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی 21 نفر است
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی گفت: متوسط اشتغال در واحدهای تولیدی شهرکهای صنعتی استان 21 نفر است.
كلمات كليدی: شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی - اشتغال - صابر پرنیان
باند تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در مهاباد منهدم شد
اخبار/اجتماعی
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار مهاباد گفت: یک باند تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در این شهرستان شناساسی و منهدم شده است.
كلمات كليدی: باند تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی - فخرالدین صمدی - مبارزه با مواد مخدر - مواد مخدر صنعتی
از بیکاری 10 هزار جوان منطقه تا ایجاد زمینه های اشتغال
اخبار/اجتماعی
وب سایت خبری تحلیلی اروم نیوز روز یکشنبه خبر ویژه خود را به بررسی وضعیت منطقه آزاد تجاری - صنعتی ماکو اختصاص داد. ﻣﻨﻄﻘﻪ آزاد ﺗﺠﺎری - ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻣﺎﮐﻮ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﺎﮐﻮ، ﺑﺎزرﮔﺎن، ﺷﻮط و ﭘﻠﺪﺷﺖ در ﺣﺪود 500 هزار ﻫﮑﺘﺎر وﺳﻌﺖ دارد، اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ از ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ اﺳﺘﺜﻨﺎﯾﯽ در ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ و ﺗﺮاﻧﺰﯾﺖ ﮐﺎﻻ ﺑﻮاﺳﻄﻪ اﺗﺼﺎل ﺑﻪ ﺑﺎزارﻫﺎی اروﭘﺎ و آﺳﯿﺎی ﻣﯿﺎﻧﻪ ﺑﺮﺧﻮردار اﺳﺖ.
كلمات كليدی:
11 طرح صنعتی در آذربایجان غربی آماده بهره برداری شد
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از آماده شدن 11 طرح تولیدی و صنعتی برای افتتاح و بهره برداری در هفته دولت در این استان خبر داد و گفت: این طرح ها با دو هزار و 107 میلیارد ریال اعتبار ساخته شده اند.
كلمات كليدی:
شناسایی بیش از دویست طرح اولویت دار سرمایه گذاری صنعتی و معدنی در استان
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت طرح های اولویت دار در صنایع پایین دستی پتروشیمی، کلر مایع ، محصولات معدنی و فلزی و صنایع پایین دستی و  طرح های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به عنوان فرصتهای سرمایه گذاری این استان احصاء وآخرین وضعیت آنها در اختیارمتقاضیان سرمایه گذاری قرارداده شده است.
كلمات كليدی: سازمان صنعت، معدن و تجارت-پتروشیمی-طرح اولویت دار سرمایه گذاری
فعالیت هجده واحد تولیدی صنعتی مشترک کشورهای ایران و ترکیه در آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گفت با وجود پتانسیل های موجود استان ، در بخش های تجاری، اقتصادی، صنعتی این استان لازم است تلاش های جدی برای شناسایی بازارهای جدید برای توسعه صادرات محصولات تولیدی انجام گیرد.
كلمات كليدی: ایران و ترکیه-سازمان صنعت، معدن و تجارت -معادن-سرمایه گذاری
فعالیت 18 واحد تولیدی مشترک ایران و ترکیه در آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: 18 واحد تولیدی صنعتی مشترک کشورهای ایران و ترکیه در این استان به فعالیت می پردازند.
كلمات كليدی:
پیش بینی بهره برداری از فاز نخست مجتمع پتروشیمی مهاباد در سال جاری
اخبار/اقتصادی
عملیات اجرایی طرح بزرگ صنعتی استان ،که به منظور تولید انواع پلی اتیلن سنگین و سبک خطی - بوتن 1 طراحی شده از سال 87 آغاز شده است.
كلمات كليدی:
احداث و تکمیل زیرساخت ها در اولویت برنامه های کاری منطقه آزاد تجاری ماکو است
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماکو گفت: احداث و تکمیل زیرساخت های این منطقه تجاری و صنعتی در اولویت برنامه های کاری این سازمان قرار دارد.
كلمات كليدی: ماکو - منطقه آزاد - تجاری -صنعتی
اختصاص دویست وپنجاه میلیارد ریال برای تکمیل زیرساخت های شهرکهای صنعتی در استان
اخبار/اقتصادی
برای تکمیل زیرساخت های لازم در شهرکهای صنعتی استان دویست وپنجاه میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.
كلمات كليدی:
گاز حاصل از تخمیر خمیر مقوا در مهاباد جان یک نفر را گرفت
اخبار/حوادث
گاز حاصل از تخمیر خمیر مقوا در یک واحد تولیدی مقواسازی در شهرک صنعتی مهاباد جان یک نفر را گرفته و چهار نفر را نیز روانه بیمارستان کرد.
كلمات كليدی:
بسترهای مناسب برای توسعه اقتصادی مهاباد فراهم است
اخبار/اقتصادی
معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: بسترهای مناسب برای توسعه اقتصادی مهاباد فراهم شده و این شهر به سمت صنعتی شدن گام برمی دارد.
كلمات كليدی:
25 درصد واحدها در شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی تعطیل هستند
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر، حدود 25 درصد واحدهای صنعتی موجود در این شهرکها تعطیل هستند.
كلمات كليدی:
281 واحد صنعتی آذربایجان غربی گزارش خوداظهاری در پایش ارائه کردند
اخبار/اقتصادی
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: 281 واحد صنعتی استان در یک سال گذشته گزارش خود اظهاری در پایش ارائه کردند.
كلمات كليدی:
آغاز عملیات احداث دومین کشتارگاه صنعتی مهاباد
اخبار/اقتصادی
عملیات احداث دومین کشتارگاه صنعتی مهاباددر مراسمی آغاز شد.
كلمات كليدی:
251 کیلوگرم پیش ساز مواد مخدر صنعتی در سردشت کشف شد
اخبار/اجتماعی
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی از کشف و ضبط 251 کیلو و 481 گرم پیش ساز مواد مخدر صنعتی در شهرستان سردشت این استان خبر داد.
كلمات كليدی:
فعالیت بیش از دو هزار و هشتصد واحد تولیدی و صنعتی در آذربایجان غربی
اخبار/اخبار منطقه
دو هزار و هشتصد وهشتاد وپنج واحد تولیدی و صنعتی در حال حاضر، در آذربایجان غربی فعالند رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت باعلام این خبر گفت میزان سرمایه گذاری انجام شده در این واحدها افزون بر سی وپنج هزار میلیارد ریال برآورد می شود ودر آنها بیش از شصت وپنج هزار نفر مشغول به کار هستند.
كلمات كليدی:
27 واحد نمونه صنعتی و معدنی آذربایجان غربی معرفی می شوند
اخبار/اخبار منطقه
رئیس سازمان صنعـت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در همایش گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن 27 واحد نمونه صنعتی و معدنی در این استان با اهداء تندیس و لوح تجلیل می شوند.
كلمات كليدی: سازمان صنعـت، معدن و تجارت آذربایجان غربی - روز ملی صنعت و معدن - واحد نمونه صنعتی - واحد نمونه معدنی - جعفرصادق اسکندری
وزارت نفت با ایجاد شهرک پتروشیمی در بوکان موافقت کرد
اخبار/اخبار منطقه
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی گفت: با موافقت وزارت نفت، نخستین شهرک صنعتی پتروشیمی شمالغرب کشور در شهرستان بوکان احداث می شود.
كلمات كليدی: نماینده مردم بوکان - مجلس شورای اسلامی - شهرک صنعتی پتروشیمی شمالغرب کشور - بوکان - محمدقسیم عثمانی - اشتغال
فعالیت بیش از دوهزار وهشتصد واحد تولیدی و صنعتی در استان
اخبار/اخبار منطقه
دوهزار وهشتصد وهشتاد وپنج واحد تولیدی وصنعتی درآذربایجانغربی فعالیت دارند که میزان سرمایه گذاری انجام شده برای آنها بیش از سی وپنج هزارمیلیارد ریال برآورد می شود.
كلمات كليدی:
احداث شهرک صنعتي در شهر خليفان
اخبار/اخبار شهرستان
به منظور اشتغالزايي ، رونق اقتصادي شهرک صنعتي در شهر خليفان احداث مي شود. به منظور اشتغالزایی، رونق اقتصادی و توسعه مناطق محروم شهرک صنعتی در شهر خلیفان احداث می شود.
كلمات كليدی: اشتغالزايي - شهرک صنعتي شهر خليفان - بخشدار خلیفان - ارتحال امام راحل (ره)
بیش از 12 کیلوگرم انواع موادمخدر در آذربایجان غربی کشف شد
اخبار/اخبار منطقه
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی گفت: 12 کیلو و 131 گرم انواع موادمخدر صنعتی و سنتی در سطح این استان کشف و ضبط شد. سردار یحیی شرفی افزود:
كلمات كليدی: فرمانده انتظامی آذربایجان غربی - موادمخدر صنعتی - موادمخدر سنتی - سردار یحیی شرفی
دفتر تخصصی و توسعه ای سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی راه اندازی شد
اخبار/اخبار منطقه
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی از راه اندازی و ایجاد دفتر تخصصی و توسعه ای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در ارومیه خبر داد.
كلمات كليدی: سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی - جعفرصادق اسکندری - صادرات - واحدهای صنعتی
برنامه ریزی برای تسهیل سرمایه گذاری و اشتغال در آذربایجان غربی ضروری است
اخبار/اخبار شهرستان
استاندار آذربایجان غربی گفت: تسهیل سرمایه گذاری و اشتغال، دو هدف مهم در بخش اقتصاد استان است و باید برنامه ریزی های لازم را در راستای رسیدن به این اهداف در استان انجام دهیم. قربانعلی سعادت در نشست بررسی مسائل و مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی آذربایجان غربی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه افزود: ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری در بخشهای مختلف در آذربایجان غربی از اولویتهای برنامه های توسعه ای استان به شمار می رود و مسوولان حوزه های مرتبط و بانکها باید بر این امر، اهتمام بیشتری داشته باشند. وی اضافه کرد: مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان در حوزه سرمایه گذاری باید احصاء شده و زمینه لازم برای برطرف شدن این مشکلات فراهم شود تا بتوانیم گامهای خوبی را در راستای توسعه روز افزون استان برداریم. وی عدم فعالیت برخی از واحدهای تولیدی استان و نبود سرمایه مناسب به ویژه در بخش سرمایه در گردش را عاملی مهم در نیمه فعال بودن یا رکود این واحدها برشمرد و اظهار کرد: همکاری مسوولان دستگاههای اجرایی مرتبط و بانکها در رفع این مشکل می تواند کارگشا باشد. استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت قابل توجه صندوق توسعه ملی در حوزه سرمایه گذاری در کشور و استان ادامه داد: این صندوق آماده است تا تسهیلات خوبی را در راستای توسعه سرمایه گذاری در استان، در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد که باید از این امر به خوبی بهره برداری کنیم. سعادت فعالیت واحدهای تولیدی و صنعتی در استان را زمینه ساز اشتغال بیش از پیش جوانان عنوان کرد و گفت: اشتغال به ویژه در بخش فارغ التحصیلان دانشگاهی از ضروری ترین کارهایی است که باید توجه ویژه ای در تمامی بخش ها به آن داشته باشیم و از این امر مهم نباید غفلت کنیم. وی به موضوع دریاچه ارومیه و مشکلات خشک شدن این دریاچه برای استان پرداخت و افزود: تغییر رژیم اشتغال مردم از کشاورزی به سایر بخش ها می تواند در کاهش مشکلات این دریاچه بسیار موثر باشد و گام برداشتن در این خصوص ضروری است. وی اظهار کرد: راه حل های احیای این دریاچه به خوبی احصاء شده و امیدوار هستیم بزودی روند اجرایی احیای این دریاچه آغاز شود. در این جلسه، نمایندگان بخش صنعت استان، مشکلات خود را بیان کردند. آذربایجان غربی بیش از دو هزار و 800 واحد صنعتی دارای پروانه صنعتی دارد که از این تعداد، 45 درصد تعطیل بوده و یک هزار و 800 واحد باقیمانده نیز نیمه فعال هستند.
كلمات كليدی: استاندار آذربایجان غربی - سرمایه گذاری - اشتغال - قربانعلی سعادت - آذربایجان غربی
موردی از ابتلای به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان غربی مشاهده نشده است
اخبار/اخبار منطقه
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: کلیه نمونه های تحت آزمایش از سطح استان از نظر سویه های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است. شهرام دیلمقانی افزود:
كلمات كليدی: مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی - آنفلوانزای فوق حاد پرندگان - شهرام دیلمقانی - طیور صنعتی
پنجاه تن شیر روزانه در دامداری های صنعتی و نیمه صنعتی مهاباد تولید و روانه بازارهای مصرف می شود
اخبار/اخبار شهرستان
دمکری رییس جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد با اعلام این خبر گفت : از این میزان شیر تولیدی 20 تن در دامداری های صنعتی بخش مرکزی و 30 تن در دامداری های نیمه صنعتی بخش خلیفان تولید می شود .
كلمات كليدی:
بازدید معاون برنامه ریزی استانداراز چندواحدتولیدی شهرک صنعتی شهرستان مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
مسائل و مشکلات چند واحدتولیدی شهرک صنعتی شهرستان مهاباد امروز در سفر معاون برنامه ریزی استاندار به این شهرستان پیگیری و بررسی شد کهوریان امروز ابتدا ازکشت و صنعت و سپس از چند واحدتولیدی شهرک صنعتی مهاباد دیدن کرد.  
كلمات كليدی:
محاسبه مصرف مشترکان برق آذربایجان غربی باکنتور ۳ طرحه
اخبار/اقتصادی
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت برق آذربایجان غربی گفت: ۵۰ درصد از مشترکان برق استان دارای کنتورهای سه طرحه هستند و میزان مصرفشان با این کنتورها محاسبه میشود.
كلمات كليدی: برق ـ مصرف برق ـ برق آذربایجان‌غربی ـ برق خانگی ـ عمومی ـ کشاورزی ـ صنعتی وتجاری
تولید چهل درصدباریت کشور درشهرستان مهاباد
اخبار/اقتصادی
شهرستان مهاباد، چهل درصد کل تولید باریت کشور را به تنهایی در اختیار دارد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجانغربی باعلام این خبر افزود،ذخایر قطعی این ماده معدنی در شهرستان مهاباد بالغ بر دویست وشصت وپنج هزار تن است. اکبری اظهار داشت،بزرگترین واحدفرآوری این ماده معدنی در استان هم، با فرآوری وتولید سالانه هشتاد هزار تن باریت در شهرک صنعتی مهاباد فعالیت می کند.
كلمات كليدی:
پیشرفت چشمگیر کمی و کیفی واحد های صنعتی مهاباد
اخبار/گزارش تصویری
كلمات كليدی:
هشتاد درصد شیر تولیدی استان از واحدهای دامداری کوچک روستایی به دست می آید
اخبار/اخبار شهرستان
براساس اعلام جهاد کشاورزی آذربایجان غربی سالانه 582 هزار تن شیر در آذربایجان غربی تولید می شود که 80 درصد آن را روستاییان در واحدهای کوچک تولید و به بازارعرضه می کنند20 درصد باقیمانده هم در واحدهای صنعتی استان تولید می شود.
كلمات كليدی:
استاندار آذربایجان غربی از مجتمع بزرگ پتروشیمی مهاباد بازدید کرد
اخبار/اخبار شهرستان
استاندار آذربایجان غربی در ادامه سفر خود به شهرستان مهاباد روز شنبه از مجتمع بزرگ پتروشیمی این شهرستان بازدید و از نزدیک در جریان روند احداث بزرگترین واحد صنعتی استان قرار گرفت .
كلمات كليدی:
تعداد ظرفیت واحدهای تولیدی گوشت دام وطیورشهرستان مهاباد افزایش میابد
اخبار/اخبار شهرستان
یکی از قسمتهای فعال در زمینه بهره برداری از واحد های تولیدی وصنعتی جدیددر دهه فجر امسال بخش دامپروری وپرورش مرغ است
كلمات كليدی: دامپروری - جوجه -
موردی از ابتلای به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان غربی مشاهده نشده است
اخبار/اخبار منطقه
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: کلیه نمونه های تحت آزمایش از سطح استان از نظر سویه های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است. شهرام دیلمقانی افزود:
كلمات كليدی: مدیرکل دامپزشکی آذربایجان غربی - آنفلوانزای فوق حاد پرندگان - دامپزشکی - بیماری ویروسی - واحدهای طیور صنعتی - آنفلوآنزای پرندگان
بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی و صنعتی آذربایجان‌غربی
اخبار/اخبار شهرستان
معاون امور صنایع و اقتصاد سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی بااعلام این خبرگفت:این کار به منظورحمایت از تولید و اشتغال انجام می گیرد.
كلمات كليدی: بخشودگی جرایم ـ واحدهای تولیدی ـ واحدهای صنعتی ـ بدهی معوق ـ آذربایجان غربی
افزون بر هفت تن مواد مخدر پاییز امسال در آذربایجان غربی کشف شده است
اخبار/اخبار منطقه
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی گفت: افزون بر هفت تن مواد مخدر در سه ماهه سوم امسال سال جاری در استان کشف شده است.  
كلمات كليدی: پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی - مواد مخدر - سرهنگ کریم اکبری - کوکایین - تریاک - موادمخدر صنعتی
27 درصد جمعیت شهری آذربایجان غربی یک بیماری آلرژیک دارند
اخبار/اخبار منطقه
متخصص ایمونولوژی و حساسیت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: 27 درصد جمعیت شهری استان یک بیماری آلرژیک دارند.
كلمات كليدی: ایمونولوژی - حساسیت - دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی - بیماری آلرژیک - آلاینده های صنعتی - حساسیت پوستی
آذربایجان غربی رتبه نهم کشور در برخورداری شهرکهای صنعتی از گاز را در کشور داراست
اخبار/اخبار شهرستان
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی گفت: این استان، رتبه نهم کشور در برخورداری شهرکهای صنعتی از گاز را در کشور داراست. صابر پرینان افزود:
كلمات كليدی: شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی - شهرکهای صنعتی - گاز - شبکه گاز
آزادسازی هشت هکتار از اراضی راکد شهرکها و نواحی صنعتی استان
اخبار/اخبار شهرستان
در سالجاری مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجانغربی گفت،هشت هکتار از اراضی راکد شهرکها و نواحی صنعتی استان امسال آزادسازی شده است.
كلمات كليدی: آزاد سازی - زمین - شهرک - صنعتی -مهاباد- آذربایجان غربی -
بوکان رتبه سوم صنعت آذربایجان غربی را به خود اختصاص داده است
اخبار/اخبار منطقه
فرماندار بوکان گفت: این شهرستان توانسته است با توسعه بخش صنعت در سالهای اخیر رتبه سوم صنعت آذربایجان غربی را به خود اختصاص دهد.
كلمات كليدی: فرماندار بوکان - صنعت - صنعت آذربایجان غربی - حسن عباسی - سازمان تجارت و صنعت و معدن آذربایجان غربی - شهرک های صنعتی
164 مورد تقاضای تسهیلات سرمایه در گردش به بانکهای عامل آذربایجان غربی معرفی شدند
اخبار/اخبار شهرستان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: از اعتبارات صندوق توسعه ملی تعداد 164 مورد متقاضی تسهیلات سرمایه در گردش در این استان به بانکهای عامل معرفی شدند.
كلمات كليدی: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی - صندوق توسعه ملی - تسهیلات سرمایه در گردش - عباداله اکبری - واحدهای صنعتی
تشکيل کميته محيط زيست استان در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
به منظور تعامل بيشتر اداره کل حفاظت محيط زيست استان با شوراهاي اسلامي، کميته محيط زيست در اين شوراها تشکيل مي شود.
كلمات كليدی: محیط زیست ـ فرسایش خاک ـ پسماندفاضلاب ـ آپارتمان نشینی ـ زندگی شهری ـ کشاورزی ـ صنعتی
نبود هیچ گونه آلودگی در آب اشامیدنی شهر مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان امروز در مهاباد گفت:تمام شهرک های صنعتی برابر قانون موظف به احداث تصفیه خانه هستند.
كلمات كليدی: آب - آلودگی - شامیدنی - مهاباد - شهرکهای صنعتی - استاندارد -تصفیه - حفاظت - محیط زیست -
61 هزار نفر در آذربایجان غربی در بخش صنعت مشغول به کار هستند
اخبار/اخبار منطقه
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: 61 هزار نفر در حال حاضر در واحدهای تولیدی و صنعتی استان مشغول به کار هستند. عبادالله اکبری در دیدار فعالان اقتصادی استان با استاندار آذربایجان غربی افزود:
كلمات كليدی: مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی - عبادالله اکبری - استاندار آذربایجان غربی - واحد صنعتی - حماسه سیاسی
بررسی مشکلات شهرک صنفی کاوه در فرمانداری
اخبار/اخبار شهرستان
مهمترین مشکلات شهرک صنفی کاوه ؛امروز  در نشستی  با حضو مسئولان  ادارات خدمات رسان درفرمانداری  بررسی  شد .
كلمات كليدی: شهرک صنعتی کاوه - فرمانداری مهاباد
مجوز احداث و بهره برداری 210 واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی آذربایجان غربی صادر شد
اخبار/اخبار منطقه
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مجوز احداث و بهره برداری 210 واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در سطح این استان صادر شد. حسن عباس نژاد افزود:
كلمات كليدی: مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی - واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی - حسن عباس نژاد - پایش محیط زیست
84 کیلوگرم پیش ساز مواد مخدر در سردشت کشف شد
اخبار/اخبار منطقه
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی گفت: 84 کیلوگرم پیش ساز مواد مخدر صنعتی در شهرستان سردشت کشف شد. سرهنگ کریم اکبری افزود:
كلمات كليدی: رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی - مواد مخدر صنعتی - سرهنگ کریم اکبری - سردشت
بخشودگی صددرصد جرایم حق بیمه کار فرمایان، به شرط پرداخت معوقه
اخبار/اخبار شهرستان
سازمان تامین اجتماعی، از شهریور امسال، قانون بخشودگی صدرصد جرایم حق بیمه سالهای نود و یک و قبل از آن را در دست اجرا دارد.
كلمات كليدی: سازمان تامین اجتماعی - قانون بخشودگی صدرصد جرایم حق بیمه - بخشودگی جرایم بیمه ای - کارفرمایان واحدهای صنفی - کارفرمایان واحدهای صنعتی - بیمه
دویست و پنج میلیون دلار تسهیلات ارزی در اختیار واحدهای صنعتی آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
دویست و پنج میلیون دلار تسهیلات ارزی در اختیار واحدهای صنعتی آذربایجان غربی قرار می‌گیرد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی برای واحدهای تولیدی و صنعتی استان، اظهار داشت:
كلمات كليدی: تسهیلات ارزی - واحدهای صنعتی آذربایجان غربی - صندوق توسعه ملی - واحدهای تولیدی
واحدهای صنعتی شهرستان مهاباد مشمول مقررات استاندارد اجباری
اخبار/اقتصادی
همه واحدهای صنعتی شهرستان مهاباد طبق قانون ارتقاء کیفی مشمول مقررات استاندارد اجباری شده اند. اقای خیری رئیس اداره استاندارد شهرستان مهاباد در این باره گفت: طبق قانون 44 ارتقاء کیفی هم واحدهای صنعتی مشمول مقررات استاندارد اجباری شده اند به طوریکه فرآورده های تولیدی آنها بایستی با یکی از استانداردهای ملی یا کارخانه ای یا منطقه ای یا بین المللی مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت واحدهای تولیدی بایستی بصورت خود اظهاری برای فرآورده خود استاندارد کارخانه ای بفرستند. وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف سازمان استاندارد ملی ایران تعیین و تدوین استاندارد های ملی است تصریح کرد : برای اولین بار در سطح کشور استاندارد کارخانه ای کود مرغی و کارخانه سیلیس با همکاری اداره استاندارددر شهرستان مهاباد صورت گرفته است . و اما شرایط استاندارد اجباری داشتن آزمایشگاه،فهرست مدارک مورد نیاز برای صدورپروانه کاربرد علامت استاندارد،داشتن مدیر کنترل کیفیت که از طرف اداره استاندارد تأیید صلاحیت شده باشد.
كلمات كليدی: استاندارد ـ تحقیقات صنعتی ـ استاندارد اجباری ـ واحدهای صنعتی مهاباد
صنعت موتور محرکه پیشرفت اقتصادی است
اخبار/اجتماعی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی گفت: صنعت موتور محرکه پیشرفت اقتصادی است. صابر پرنیان اظهار داشت:
كلمات كليدی: اشتغال - صنعت - پیشرفت اقتصادی - صابر پرنیان - صنعتگران
9 واحد صنعتی در آذربایجان غربی به سیستم پایش آنلاین آلاینده های زیست محیطی مجهز هستند
اخبار/اقتصادی
معاون محیط انسانی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: 9 واحد صنعتی بزرگ فعال در آذربایجان غربی به سیستم پایش آنلاین میزان آلاینده های زیست محیطی مجهز هستند.
كلمات كليدی: حفاظت محیط زیست - سیستم پایش آنلاین - آلاینده های زیست محیطی - سیمان آذرآبادگان خوی - آلودگی آب - سد شهرچای ارومیه
دومین نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته در مهاباد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
بیست و سه شرکت تولیدی و صنعتی در دومین نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته در مهاباد حضور دارند.
كلمات كليدی: نمایشگاه صنعت ساختمان - هفته دولت - نمایشگاه - تالار وحدت شهرداری مهاباد - وسایل سرمایشی - وسایل گرمایشی - پنجره های پی وی سی - سینک های ظرفشویی
آموزشهای فنی و حرفه ای موتور محرکه اقتصاد و ارتقاء دهنده فرهنگ فنی اجتماع
اخبار/اجتماعی
داشتن مهارتهای فنی و حرفه ای به علت تخصصی شدن امور در همه دنیا ،نقش مهمی در روند صنعتی شدن و توسعه اقتصاد کشور ایفا می کند.
كلمات كليدی: مهارتهای فنی و حرفه ای - اقتصاد - اشتغال - کارفرمایان - کارگر - هنرجویان
پتروشیمی مهاباد چرخ‌های صنعت آذربایجان غربی را به حرکت در می‌آورد
اخبار/اقتصادی
رییس سایت پتروشیمی مهاباد گفت: بزرگترین طرح صنعتی استان دارای 72 درصد پیشرفت فیزیکی است.
كلمات كليدی: پتروشیمی مهاباد - فرهاد دانشی - اشتغال
باند بزرگ پیش سازهای مواد مخدر در سردشت شناسایی و متلاشی شد
اخبار/اجتماعی
فرمانده انتظامی سردشت گفت: با هوشیاری ماموران نیروی انتظامی، اعضای یک باند بزرگ که در امر قاچاق پیش سازهای مواد مخدر فعالیت داشتند در سطح این شهرستان شناسایی و متلاشی شدند.
كلمات كليدی: فرمانده انتظامی سردشت - نیروی انتظامی - قاچاق - مواد مخدر صنعتی
تجلیل ازتولیدکنندگان،کشاورزان و بهره برداران نمونه بخش کشاورزی
اخبار/اجتماعی
ازتولیدکنندگان،کشاورزان و بهره برداران نمونه بخش کشاورزی شهرستان مهاباد که در سطح استان و کشور موفق به کسب رتبه های برتر شده اند امروز در مراسمی تجلیل شد.
كلمات كليدی: گاودار نمونه صنعتی - گیاهان دارویی - گندم آبی - صنعت کشاورزی - دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد
بازدید فرماندارمهاباد از 3 واحدبزرگ تولیدی وصنعتی
اخبار/اقتصادی
به مناسبت دهم تیر روز صنعت و معدن، فرماندار مهاباد امروز از 3 واحدبزرگ تولیدی وصنعتی این شهرستان بازدیدکرد و از نزدیک با روند فعالیت این واحدها آشنا شد.
كلمات كليدی: روز صنعت ـ واحد صنعتی ـ کارخانجات ـ مراکز تولیدی ـ شهرستان مهاباد
اختصاص بیست میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت های شهرک های صنعتی آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
بیست میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت های شهرک های صنعتی آذربایجان غربی اختصاص می یابد.
كلمات كليدی: شهرک های صنعتی آذربایجان غربی - صنعت - واحدهای صنعتی - تسهیلات سرمایه در گردش
250 کیلوگرم پودر پیش ساز مواد مخدر صنعتی در مهاباد کشف شد
اخبار/اجتماعی
فرمانده انتظامی مهاباد گفت: 250 کیلوگرم پودر پیش ساز مواد مخدر صنعتی با تلاش ماموران نیروی انتظامی در این شهرستان کشف و ضبط شد.
كلمات كليدی: فرمانده انتظامی مهاباد - مواد مخدر صنعتی - سرهنگ مالک ولیزاده - قاچاق
تصفيه خانه هاي 5 شهرک صنعتي استان امسال به بهره برداري مي رسد
اخبار/اقتصادی
مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي آذربايجانغربي با اعلام اين خبر افزود: اين تصفيه خانه ها درشهرهاي مهاباد،بوكان، مياندوآب،سلماس و ماكو آماده افتتاح بوده و براي احداث هرتصفيه ‌خانه‌ بيش از 9 هزار ميليارد ريال هزينه شده است.
كلمات كليدی: شهرکهای صنعتی ـ تصفیه‌خانه ـ آذربایجان‌غربی
موفقیت در این پروژه جهانی افتخار بزرگی است
اخبار/علمي
مخترع جدیدترین سیارک نجومی سال 2013 جهان گفت: دست یافتن به این موفقیت جهانی در بین رصد گران بیش از 60 کشور جهان افتخار بزرگی برای ایران اسلامی است.
كلمات كليدی: سیارک نجومی - سیارات - اجرام آسمانی - منجمان - ماراتن مسیه - دانشگاه صنعتی ارومیه
ایجاد 50 هزار شغل در بخش صنعت آذربایجان غربی
اخبار/اجتماعی
معاون امور صنایع و اقتصادی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: با اجرای بیش از دو هزار طرح صنعتی در دست اجرای آذربایجان غربی، 50 هزار شغل ایجاد می‌شود.
كلمات كليدی: صنعت ـ واحدهای صنعتی ـ صنایع آذربایجان‌غربی
عزمی جدی و راهکاری مناسب برای مبارزه با مواد مخدر
اخبار/اجتماعی
آثار سوء مصرف انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی و گسترش دامنه ابعاد آن ازهم پاشیدگی خانواده ها و افزایش بزهکاری های اجتماعی را به همراه دارد.
كلمات كليدی: مواد مخدر سنتی - مواد مخدر صنعتی - بزهکاری های اجتماعی
بهره برداری از 14 طرح صنعتی در 7 شهرستان استان آذربایجان‌غربی
اخبار/عمرانی
رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجانغربی گفت، 14 طرح صنعتی در 7 شهرستان استان به بهره برداری می رسد.
كلمات كليدی: طرح صنعتی ـ استان آذربایجان غربی ـ کارخانجات مواد بهداشتی ـ آهن آلات ـ مصالح ساختمانی ـ کالای غیرنفتی
شش گیاه دارویی در آذربایجان غربی به صورت صنعتی كشت می شود
اخبار/اقتصادی
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد كشاورزی آذربایجان غربی گفت: شش گیاه دارویی این استان به صورت صنعتی و وسیع از امسال كشت و تولید می شود.
كلمات كليدی: اداره جهاد كشاورزی آذربایجان غربی - كشت گیاهان دارویی - کنگر
کشف بزرگترین باند مواد مخدر صنعتی در شهرستان مهاباد
اخبار/اجتماعی
یک محموله بزرگ مواد مخدر از نوع شیشه به میزان 63 کیلو و 330 گرم با تلاش ماموران نیروی انتظامی مهاباد کشف و ضبط شد.
كلمات كليدی: مواد مخدر - نیروی انتظامی مهاباد - مواد مخدر صنعتی - تریاک
متلاشی شدن شبكه بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در سردشت
اخبار/اجتماعی
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی از شناسایی و متلاشی شدن یك شبكه بزرگ تهیه و توزیع مواد مخدر صنعتی در شهرستان سردشت خبر داد. سردار یحیی شرفی گفت:
كلمات كليدی: فرمانده انتظامی آذربایجان غربی - مواد مخدر صنعتی - سردار یحیی شرفی -
بهره برداری از5طرح تصفیه خانه فاضلاب درشهركهای صنعتی استان
اخبار/عمرانی
مدیرعامل شرکت شهرك های صنعتی آذربایجانغربی از بهره برداری از5طرح تصفیه خانه فاضلاب درشهركهای صنعتی استان تا پایان امسال خبر داد.
كلمات كليدی: شهرك های صنعتی آذربایجانغربی - تصفیه خانه فاضلاب
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، با سرمایه گذاری در 14 طرح بزرگ آذربایجان غربی موافقت کرد
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اعلام کرد : در یک هفته اخیر سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور با سرمایه گذاری در 14 طرح بزرگ استان موافقت کرده است.
كلمات كليدی: صنعت و معدن ـ گسترش صنایع ـ سرمایه‌گذاری صنعتی
تولیدیک پنجم ، گوشت قرمز استان در شهرستان مهاباد
اخبار/اقتصادی
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت : پارسال 62 هزارتن گوشت قرمز در این استان تولید شد که 14 هزار تن آن از شهرستان مهاباد بود . آقای قریشی با اشاره به اینکه جمعیت دامی استان حدود 4 میلیون و 600 هزار راس دام کوچک و720هزار راس دام بزرگ است افزود : شهرستان مهاباد با70 واحد پرورش بره ، 5 واحد صنعتی پرورش گوساله ،و مجتمع دامداری جهاد آباد ظرفیت های مناسبی برای تولید گوشت قرمز در استان دارد .وی اضافه کرد در کل استان 283 واحد پرواربندی گوساله با ظرفیت 42 هزار راس و 70 واحد پرورش بره با ظرفیت 29 هزار راس فعال است . 
كلمات كليدی: گوشت ـ گوشت‌ قرمز ـ تولیدگوشت در مهابادـ تولیدات دامی
لزوم سرمایه گذاری در زمینه تولید و فرآوری گیاهان دارویی در آذربایجانغربی
اخبار/تحليل و تفسير خبر
جنوب استان آذربایجانغربی بویژه شهرستان مهاباد بعنوان پایلوت گیاهان خوراکی و دارویی معروف است که ضرورت دارد توجه علمی به مقوله توسعه ، تولید و فرآوری این گیاهان شود . آذربایجانغربی که جز مناطق رویش های گیاهان دارویی، صنعتی و مرتعی در کشور به شمار می رود اما تاکنون در حد ظرفیتهای اقتصادی آن در این زمینه مورد توجه قرار نگرفته است. براساس تحقیقاتی که در آذربایجانغربی صورت گرفته در رویشگاههای طبیعی این استان نزدیک به 1200 گونه گیاهی می روید که از این گونه ها ، 466 گونه آن دارویی است که با مدیریت و برنامه ریزی مناسب در زمینه برداشت، بسته بندی وعرضه هریک از این گونه های گیاهی می توان زمینه اشتغالزایی و درآمدزایی خوبی برای مردم استان دست وپا کرد. به گفته محققان و کارشناسان گل محمدی ، نعناع ، ترخون ، گل گاوزبان ، شیرین بیان، آجی بیان، کاسنی ، اولیک ، بیدمشک، بادرنجبویه ، بومادران ، سنبل الطیب،خار شتر، شاتره، آویشن و دهها گونه دیگر از گیاهان دارویی آذربایجانغربی است که از دیرباز بصورت سنتی استفاده می شود . محصولات فرعی مرتعی این شهرستان هم مانند کنگر ، موسیر ، شینگ ، قارچ ، گیلاخه ، ریواس ، کتیرا ، اسفناج وحشی ، کاپاریس ، ثعلب ، گیاهان دارویی خوراکی ، ریشه شیرین بیان و محصولات فرعی جنگلی هم بادام کوهی ، گزو ، سیب وحشی ، بادام تلخ ، زالزالک ، بادام معمولی ، بذر بلوط ، گردو ، زرشک ، سماق ، سنجد ، بنه ، گلابی وحشی ، انار ، سقز ، انگور و انجیرمی باشد . مهندس دمکری مدیرجهاد کشاورزی شهرستان مهاباد توسعه کشت گیاهان دارویی را بعنوان یکی از برنامه های اساسی و اولویت دار جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در سند چشم انداز طرح توسعه کشاورزی می خواند و می افزاید : پارسال برای تقویت این صنعت و حمایت از تولید کنندگان در بخش تولید گیاهان دارویی و فرآورده های آن حدود پنج میلیارد ریال از اعتبارهای فصل کشاورزی برای تولید کنندگان این صنعت اختصاص یافت که با تصویب و جذب آن کارگاههای تولید گیاهان دارویی ، عرقیات و اسانس شهرستان مهاباد در شرکت شهرک های صنعتی ایجاد و شروع به فعالیت می نماید. دکتر خان احمد زاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد نیز با اشاره باینکه در این دانشگاه زمینه تحصیل دانشجویان در بخش گیاهان فراهم شده است ، گفت : در طرح پژوهشی توسط استادان و دانشجویان این دانشگاه 70 گونه از گیاهان دارویی در این شهرستان و مناطق دیگر جنوب استان آذربایجان غربی شناسایی شده است. رئیس مرکزتحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی آذربایجانغربی هم با اشاره به اهمیت اقتصادی و دارویی این گیاهان درکشور برضرورت توجه علمی به مقوله توسعه ، تولید و فرآوری گیاهان دارویی تأکیدکرد وگفت : اگرگیاهان دارویی بصورت مدرن فرآوری شود ، ارزش افزوده آن 100 تا 200 برابر افزایش می یابد . آقای سکوتی خاطرنشان کرد ، عوارض جانبی مصرف داروهای شیمیایی موجب شده تا گیاهان دارویی بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرارگیرد .او افزود : باتوجه باینکه منبع اصلی بیش از 25 درصد داروهای شیمیایی از گیاهان دارویی تأمین می‌شود ، تجارت گیاهان دارویی در جهان در حال افزایش است. به گفته رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجانغربی روش‌های نادرست برداشت گیاهان دارویی در کشور، این گیاهان را در معرض انقراض قرار می دهد . خانم حیدری استاد دانشگاه وعضو مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیز درباره اهمیت گیاهان دارویی می گوید ، این گیاهان ازدیرباز بصورت سنتی مورد توجه بوده و همواره برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده می شده است.او افزود ، آذربایجانغربی یکی ازقطبهای مهم گیاهان دارویی درکشور است که با کشت ، تولید وفرآوری علمی درنقاط مختلف آن زمینه صادرات این گیاهان بصورت بسته بندی وعلمی فراهم می شود. خانم حیدری افزود ، متأسفانه درحال حاضربیشتر صادرات استان دراین زمینه بصورت فله ای و خام صورت می گیرد که اگرگیاهان دارویی فرآوری شوند ، ارزش افزوده آنها 100 تا 200 برابر افزایش می یابد. آقای سید احمدی ، مدیرکل گمرکات آذربایجانغربی هم گفت، صادرات گیاهان دارویی در ایران درمقایسه با دیگرکشورهای جهان کمتر از یک درصد است .رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی آذربایجانغربی بابیان اینکه در ایران 12هزار گونه گیاهی و در قاره اروپا تنها هشت هزار گونه گیاهی وجود دارد گفت : یک دهم گیاهان دارویی درکشور در این استان می روید و از حیث تنوع گونه های گیاهی خوراکی خودرو در جهان منحصر بفردا است. خانم تأیید کارشناس گیاه شناسی هم در خصوص تنوع گیاهان خوراکی در کوهستانهای آذربایجانغربی می گوید ، بیست و پنج گونه گیاه خوراکی خودرو در کشور شناخته شده که تقریباٌ تمامی آنها در مناطق کوهستنانی آذربایجانغربی یافت می شود. او خاطرنشان کرد، گنگر ، ریواس ، پونه، قزه یاغی، یملیک ، ترشکه، شنگ ، بلاغ اوتی ، اوغلان اوتی،گیل آقا ، ترشجه، تلخون و گندلهاز عمده ترین گونه های گیاهان خوراکی خودرو هستند که در بین مردم منطقه استفاده می شود.آناهید کارشناس تغذیه درباره فواید این گیاهان خوراکی اظهار داشت :این گیاهان در درمان بیماریهای دستگاه گوارش ، درمان سنگ کلیه و مثانه ، بر طرف کردن لکه های پوستی و جلوگیری از رسوب چربی های اشباح شده در رگهای خونی بسیار تأثیر گذارند.رحمان نژاد یکی از اهالی روستای کاولان سفلی گفت: در گذشته و الان برای درمان بیماریهایی مثل سرماخوردگی در منطقه ما غالباٌ از سوپ شنگ ،تره کوهی ، سیرکوهی و گنگر استفاده می کنیم. آناهید کارشناس تغذیه تصرح کرد: در ساقه های گوشتی گنگر ماده ای بنام همولین وجود دارد که در درمان برخی سرطان ها استفاده می شود . به گفته مادر بزرگی از اهالی روستای یوسف کند در فصل بهار گیاهان خوراکی درپخت غذاهایی مثل دوکلیو ، کلانه، آش گل آقا ، دوکلیو گنگر که عمده ترین غذای مردم منطقه ما را تشکیل می دهد ، استفاده می شود ، بطوریکه بیشتر مردم این روستاها در این فصل از محل فروش گیاهان دارویی درآمد خوبی بدست می آورند .یکی فروشندگان گیاهان خوراکی از اهالی روستا حمزه آباد در مهاباد گفت : من روزانه 120 کیلوگرم از این گیاهان را در بازار شهر مهاباد و به دیگر استانهای کشورمان می فرستم که قیمت آن در بازار مهاباد 3تا 4هزارتومان ودر خارج از شهر تا هفت هزارتومان به فروش می رسد .اما آنچه که باید بیشتر به آن توجه شود جدای از ارزش غذایی این گیاهان باید در برداشت این نعمت خدادادی هم دقت شود که به گفته خود روستائیان : در گذشته با دقت گیاهان برداشت می شد اما امروز هیچ کدام از این شرایط رعایت نمی شود .آقای پاتو ، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد ، بااشاره باینکه گیاهان خوراکی خودرو با تهدید نابودی در برخی گونه ها در آذربایجانغربی مواجه اند ،گفت:برداشت غیراصولی و بی رویه این گیاهان خوراکی خودرو از یک طرف و چرای بی رویه دامها از طرف دیگر تهدیدی جدی برای این گیاهان است. خانم تأیید کارشناس گیاه شناسی در این زمینه به برداشت غیراصولی روستائیان اشاره می کند و می گوید : اگر برداشت گونه های گیاهی ، با شرایط فعلی ادامه یابد در چندسال آینده شاهد نابودی برخی از این گونه های منحصر به فرد خواهیم بود. در پایان خاطرنشان می شود ، هرچند در سالهای اخیر گام های کوچکی در تولید و فرآوری گیاهان دارویی برداشته شده اما در حد ظرفیتهای اقتصادی، مورد توجه قرار نگرفته است. امیداست ، با تشکیل تعاونی ها ، حمایت دستگاههای مربوطه و نیز ایجاد واحدهای فرآوری صنعتی کمک شایانی به کشت ، تولید و فرآوری علمی و صادرات گیاهان دارویی در آذربایجانغربی شود.
كلمات كليدی: گیاهان دارویی ـ طبیعت ـ گیاهان خوراکی ـ مهاباد ـ طبیعت مهاباد
تولید بیش از چهل هزار تن فراورده های دام و طیور ، پارسال در شهرستان مهاباد
اخبار/اقتصادی
حدود چهل و پنج هزار تن فراورده های دام و طیور پارسال در شهرستان مهاباد تولید شد.
كلمات كليدی: فراورده های دام و طیور - جهاد کشاورزی مهاباد - گاوداری صنعتی - پرورش گوساله گوشتی
بازپس گیری 12هکتار ار از اراضیی صنعتی راکد
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شركت شهرك‌های صنعتی آذربایجان‌غربی گفت: 12 هكتار از اراضی صنعتی راكد در شهرك های صنعتی استان ،توسط این شركت باز پس گرفته شده است.
كلمات كليدی: شهرك‌های صنعتی آذربایجان‌غربی - اراضی صنعتی راكد - سید احمد موسوی - صنعت‌گران
بیش از 82 میلیارد دلار كالا از گمركات كشور صادر یا وارد شده است
اخبار/اقتصادی
معاون امور بین الملل و طرح و برنامه گمرگ ایران گفت: امسال بیش از 82 میلیارد دلار كالا از طریق گمركات جمهوری اسلامی ایران به كشور صادر یا وارد شده است.
كلمات كليدی: گمركات جمهوری اسلامی ایران - گمرك بازرگان - منطقه آزاد تجاری و صنعتی ماكو
راه اندازی 10ناحیه صنعتی جدید در آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
مدیر شهركهای صنعتی استان بااعلام این خبر گفت:این تعداد ناحیه صنعتی جدید سال آینده در شهرها و بخش های مختلف استان ایجاد خواهند شد .
كلمات كليدی: شهركهای صنعتی استان - تصفیه خانه فاضلاب - اشتغال زایی
پرداخت710 میلیارد ریال به عنوان سرمایه درگردش به واحدهای صنعتی آذربایجانغربی
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجانغربی با اعلام این خبر افزود، از این میزان اعتبارحدود21میلیارد ریال برای واحدهایی که درمراحل پایانی ساخت وساز قرارداشته و نیاز به خریدتجهیزات دارند درنظرگرفته شده است.
كلمات كليدی: شهرک‌های صنعتی آذربایجانغربی - خرید تجهیزات صنعتی - ساخت وساز شهرکهای صنعتی - صنعتگر
آذربايجان غربي پيشرو در جذب سرمايه گذاري خارجي
اخبار/تحليل و تفسير خبر
سرمایه گذاری به عنوان یکی از عوامل مهم توسعه در هر کشوری مطرح است و هر چه سرمایه گذاری بیشتر باشد به تبع آن ، معضلاتی مانند بیکاری کاهش می یابد و ارزآوری کشور را افزایش می دهد. در این میان آذربایجان غربی به سبب هم مرز بودن با سه کشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت جاده ای و ریلی و مطرح شدن به عنوان دروازه ایران به اروپا یکی از مستعدترین استان های کشور برای سرمایه گذاری خارجی است. بخش های صنعت و تولید ، کشاورزی ، مزیت مرزی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری از جمله ظرفیت های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی است که مورد تاکید مسئولان آذربایجان غربی به ویژه برای سرمایه گذاری خارجی است. مسئولان می گویند: رشد بیش از 25 برابری میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در 9 ماه امسال نسبت به 2 سال گذشته حاکی از روند مثبت و رو به رشد جذب سرمایه خارجی در سال های اخیر در آذربایجان غربی است به طوری که میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان در 9 ماه اول امسال 97 میلیون و 500 هزار دلار است. دبیری رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان می گوید: مجموع سرمایه گذاری خارجی در استان در سال 89 حدود 122 هزار دلار بود که این رقم در سال90 به یک میلیون و 531 هزار دلار افزایش یافت و در 9 ماه اول امسال نیز به حدود 3 میلیون و 203 هزار دلار رسیده است. هم اکنون یک منطقه آزاد اقتصادی در شهرستان ماکو فعال است و منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس و شهرک صنعتی منطقه مرزی بورالان ماکو هم با همکاری ایران و ترکیه در دست ساخت است که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی با فعالیت رسمی این مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی مشترک ، آذربایجان غربی به قطب اقتصادی مهم در شمال غرب کشور تبدیل خواهد شد. در این میان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی از جمله بخش های مهم برای سرمایه گذاری خارجی است چرا که این استان از قطب های مهم کشاورزی محسوب می شود. مسئولان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی می گویند با یک میلیون هکتار زمین قابل کشت ، نزولات مناسب جوی ، تولید سالانه بیش از 5/5 میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، طیور ، تولیدات شیلاتی و توسعه صنایع غذایی این بخش را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. بالا بردن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی تا 10 میلیون تن با توجه به امکانات موجود و پتانسیل های آبی و خاکی در آذربایجان غربی در طی یک برنامه پنج ساله نشان دهنده ظرفیت این استان در بخش کشاورزی است که سرمایه گذار خاص خودش را می طلبد. اصغری رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می گوید: میزان سرمایه گذاری بخش کشاورزی 11 هزار و 820 میلیارد ریال است که طرح هایی چون تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی ، کشت و صنعت و تولید روغن های هسته انگور را در بر می گیرد و با بهره برداری از آنها برای حدود 13 هزار نفر اشتغال ایجاد می شود. در این میان ارتقای صنعت در آذربایجان غربی با توجه به ظرفیت های معدنی ، جغرافیایی و مرزی این استان از طریق سرمایه گذاری به وی‍‍ژه با جذب سرمایه های خارجی از اهدافی است که مسئولان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان غربی پیگیری می کنند. با توجه به اهمیت صنعتی سازی آذربایجان غربی و هم مرز بودن این استان با سه کشور و با صدور 245 فقره پروانه بهره برداری صنعتی در آذربایجان غربی زمینه اشتغال برای جوانان این استان در بخش صنعت فراهم شده است. مسئولان می گویند پارسال بیش از 5 هزار و 144میلیارد ریال در حوزه صنعت سرمایه گذاری شد که در مقایسه با سال قبل از آن 18 درصد افزایش داشت. کارشناسان معتقدند که برجسته سازی مزیت ها و فعال کردن محیط های اینترنتی و مجازی در معرفی ابعاد مختلف استان ، حضور فعال در نمایشگاه های خارجی ، شناسایی و جذب گروه های هدف به ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور و ارائه طرح های مختلف سرمایه گذاری از جمله راه های جذب سرمایه گذاران خارجی است. واقف بهروزی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان دارایی آذربایجان غربی می گوید: قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی یکی از قانون های مترقی در دنیا است که علی رغم اختیاری بودن ، سرمایه گذاران خارجی به علت نقاط قوت ، ویژگی ها و مزایای چشمگیری که در آن پیش بینی شده است ، ترجیح می دهند از پوشش این قانون استفاده نمایند. استاندار آذربایجان غربی هم می گوید: جذب سرمایه گذاری خارجی یک مقوله علمی و تخصصی است و کارشناسان باید از روش های علمی برای جلب و جذب سرمایه گذاری ها در استان استفاده کنند. نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی در زمینه سرمایه گذاری داخلی و خارجی هم می گوید: برای معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی علاوه بر برگزاری جلسات مختلف با سرمایه گذاران ، نصب بنرهایی در سطح شهر ارومیه ، گمرکات ، مرزها و فرودگاه در نمایشگاه های مختلفی که تاکنون در داخل و خارج از کشور از جمله در ترکیه ، ارمنستان ، عراق و آذربایجان برگزار شده با انتشار بروشورهایی به زبان های فارسی و انگلیسی و عربی اقدام به معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری در استان شده است. هم اکنون طرح های بزرگ صنعتی ، گردشگری و کشاورزی با مشارکت سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی در حال اجراست ، احداث تصفیه خانه آب شهرستان مهاباد و مجتمع مسکونی- تجاری عمار از جمله طرح های مربوط به عمران شهری و تله کابین ارومیه به عنوان طرح گردشگری ، راه اندازی واحد سه هزار راسی پرواربندی گوساله ، مجتمع کاشت خوراک و صنعت سبز و احداث واحد پرورش مرغ تخم گذار به ظرفیت 300 هزار قطعه به عنوان طرح های بخش کشاورزی و ساخت کارخانه تولید و بسته بندی سیگار از طرح های بخش صنعت و معدن با مشارکت سرمایه گذاری خارجی در دست ساخت هستند که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصاد و دارایی و مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی میزان سرمایه گذاری در این طرح ها بیش از 92 هزار میلیارد ریال است که با بهره برداری از این طرح ها برای بیش از هزار و 900 نفر زمینه اشتغال مناسب فراهم خواهد شد. با بهره برداری از این طرح ها ، سهم آذربایجان غربی از مجموع سه میلیارد دلار سرمایه گذاری های خارجی کشور به 10 درصد می رسد که این امر آذربایجان غربی را از رتبه دهم به رتبه های بالاتر ارتقا می دهد. کارشناسان اقتصادی معتقدند که آذربایجان غربی به علت همسایگی با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان و با برخورداری از حدود هزار کیلومتر مرز مشترک ، ظرفیت بی نظیری در بخش مرزی دارد که این ظرفیت در توسعه اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی دارد و این امر قابلیت و موقعیت خاصی از نظر دسترسی به بازارهای جهانی به این استان بخشیده است. مجموعه این ظرفیت ها و توانمندی ها موجب شده تا دروازه های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در آذربایجان غربی باز شود و این استان ، استانی طلایی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور مطرح شود.
كلمات كليدی: سرمایه گذاری - بیکاری - ترانزیت جاده ای - ترانزیت ریلی - جاذبه‌های تاریخی آذربایجان غربی - سرمایه گذاری خارجی - سرمایه گذاری بخش کشاورزی - روغن های هسته انگور
35 میلیون دلار فرش دستباف از آذربایجان غربی صادر شده است
اخبار/اقتصادی
رییس اداره فرش دستباف اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: امسال 35 میلیون دلار فرش دستباف از این استان به کشورهای اروپایی، آمریکایی، عربی و حاشیه خلیج فارس صادر شده است. خلیل نوری افزود: آذربایجان غربی از قطب های مهم تولید فرش دستباف در کشور است و این استان با تولید سالانه 260 هزار مترمربع فرش دستباف، 5/4 درصد از کل تولیدات فرش کشور را به خود اختصاص داده است. وی افزود: بر اساس آمار موجود هم اکنون 105 هزار نفر قالیباف در استان فعالیت می کنند که از این تعداد 64 هزار نفر به صورت دائمی و 41 هزار نفر به صورت فصلی مشغول به بافندگی هستند. وی اظهار کرد: بیشترین تراکم بافندگی در شهرستان های ارومیه، خوی، تکاب، بوکان و مهاباد است که در این میان طرح های ریز ماهی خوی و افشار تکاب از شهرت جهانی برخوردار هستند. نوری گفت: در حال حاضر 22 هزار نفر از قالیبافان استان با پرداخت هفت درصد از حق بیمه تحت پوشش بیمه بافندگی قرار گرفته اند. وی حمایت از تولید، حمایت از توسعه بازارهای داخلی و خارجی و همچنین صیانت و حراست از فرش دستباف را از برنامه های حمایتی اداره فرش دستباف استان برشمرد و افزود: برگزاری جشنواره گره زرین، برگزاری 174 هزار نفر ساعت دوره آموزشی به بافی، برگزاری المپیاد دانش آموزی و دانشجویی فرش دستباف، ایجاد رشته های فرش در دانشگاه ها و دبیرستان ها و پرداخت 280 میلیارد ریال تسهیلات بانکی به قالیبافان و 250 میلیارد ریال برای پرونده های مشاغل خانگی از دیگر اقدامات حمایتی این اداره است. وی فرش دستباف را ابزاری برای اقتصاد مقاومتی و ناکام ساختن تحریم ها عنوان کرد و گفت: فرش دستباف هنر صنعتی، بومی و قدیمی در آذربایجان غربی است که همه ابزار و تجهیزات مورد نیاز آن در داخل کشور تولید و عرضه می شود و بی نیاز از واردات است. وی اضافه کرد: فرش دستباف این امکان را دارد که در موضوع اقتصاد مقاومتی و در شرایط سخت تر شدن تحریم ها به یاری اقتصاد و اشتغال در کشور بیاید و تحریم کنندگان را ناکام بگذارد. وی اظهار کرد: فرش های تولیدی آذربایجان غربی از ظرافت و کیفیت بالایی برخوردارند و از این رو توانسته است مشتریان زیادی از کشورهای خارجی را به سوی خود جذب کند. نوری با بیان اینکه رشد و گسترش صادرات غیرنفتی و عدم تکیه به فروش نفت می تواند در دوران توجه به اقتصاد مقاومتی به عنوان محور فعالیتها مدنظر قرار گیرد، افزود: در میان این گروه از صادرات نیز از گذشته تاکنون فرش دستباف جایگاهی ویژه داشته است.
كلمات كليدی: فرش دستباف - جشنواره گره زرین - فرش افشار تکاب
بهره برداری از2 طرح خدماتی و صنعتی در بخش مرکزی شهرستان
اخبار/عمرانی
2 طرح خدماتی و صنعتی امروز با حضور مسئولان در بخش مرکزی شهرستان مهاباد به بهره برداری رسید. برای اجرای این طرحها در مجموع 870میلیون ریال هزینه شده است . واحد صنعتی پرواربندی بره با ظرفیت 250راس و مساحت 750متر مربع طرحی بود که در مجتمع جهاد آباد افتتاح شد . برای اجرای این طرح 800میلیون ریال توسط بخش خصوصی هزینه شده است . با بهره برداری از این طرح صنعتی که سالانه 400تن گوشت قرمز تولید می کند میزان تولید سالانه گوشت قرمز در مجتمع جهاد آباد به 5 هزار تن می رسد . غسالخانه روستای ترشکان با 16 متر مربع مساحت ، 70میلیون ریال هزینه طرح دیگر بود که امروز به بهره برداری رسید
كلمات كليدی: واحد صنعتی پرواربندی بره مجتمع جهاد آباد - گوشت قرمز - غسالخانه روستای ترشکان
آذربایجان‌غربی رتبه نخست تولید ماهی در کشور
اخبار/اقتصادی
معاون شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: آذربایجان‌غربی رتبه نخست کشور را در تولید ماهیان سرد آبی و گرم آبی در بین استان‌های غیر ساحلی کشور دارد. محمدباقر قریشی اظهار داشت: آذربایجان‌غربی به دلیل وجود منابع آبی مطمئن در رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدها از امکانات بسیار بالا برای تولید انواع ماهیان برخوردار است. وی تصریح کرد: بر این اساس آذربایجان‌غربی با تولید سالانه 15 هزار و 400 کیلوگرم انواع ماهی و آبزی رتبه نخست کشور را از آن خود کرده است. قریشی ادامه داد: تلاش می‌شود این میزان تولید تا پایان سال 93 به 22 هزار تن در سال افزایش یابد. وی از تلاش برای صنعتی کردن نحوه پرورش آبزیان در استان به جای شیوه‌های سنتی سابق خبر داد و گفت: در این راستا 3 قفس فلزی مخصوص پرورش ماهی از کشور هلند خریداری شده و وارد استان شده است و به زودی در دریاچه پشت سد نصب می‌شود و سالانه در این قفس‌ها 200 تن انواع ماهی پرورش خواهند یافت. قریشی با بیان اینکه هم‌اکنون در تمام شهرستان‌های آذربایجان‌غربی ماهی تولید می‌شود، گفت: بیشترین تولید ماهی استان در شهرستان‌های ارومیه، سردشت، پیرانشهر، پلدشت و اشنویه انجام می‌شود. وی انواع ماهیان و آبزیان تولیدی استان را انواع کپور ماهی، سوف، ماش و شاه میگو و آرتمیا عنوان کرد.
كلمات كليدی: شیلات و آبزیان آذربایجان غربی - ماهیان سرد آبی - ماهیان گرم آبی - پرورش آبزیان - شاه میگو - ماهی سوف
بهره‌برداری از 105 واحد مقاوم سازی شده روستایی در مهاباد
اخبار/عمرانی
این واحدها با سقف تسهیلات 125 میلیون ریالی امسال مقاوم سازی شدند. سلامت رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مهاباد با اشاره به اینکه تاکنون3900 واحد مسکونی در شهرستان مقاوم سازی شده است گفت :این 105 واحد با تسهیلات یک میلیاردتومانی مقاوم سازی شده اند و بیش از 2 میلیاردتومان تسهیلات نیز برای احداث مسکن به روستایان شهرستان پرداخت شده است. در ادامه این مراسم اهالی روستاهای بخش خلیفان با حضور در مسجد روستای کانی سیب پای صحبت های مسئولان نشستند. خالندی بخشدار خلیفان گفت، بیش از 37 روستای خلیفان از نعمت 90 کیلومتر راه آسفالت برخوردارند. دمکری مدیرجهاد کشاورزی نیز اظهار داشت،مرغداری گوشتی 10 هزار قطعه ای با اعتبار 3 میلیارد ریال در این بخش به بهره برداری رسیده است. رحیمی رئیس اداره مخابرات هم خاطرنشان کرد،از 14 طرح مخابراتی با هدف توسعه فیبرنوری و ای دی اس ال روستایی به اعتبار 3 میلیارد و 750 میلیون ریال بهره برداری شده است. نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز دیگر سخنران این مراسم بود. احمدی گفت، گاز رسانی به بخش خلیفان،سنددارکردن اراضی کشاورزی، آبرسانی به روستاها،حل مشکلات آب روستائیان قبل ازفصل تابستان و آسفالت راههای روستایی از مهمترین پیگیری های نماینده مجلس است. کاک درویشی فرماندارمهاباد هم با اشاره به پیشرفت های علمی و فناوری پس از انقلاب اسلامی خاطر نشان کرد،پیش از انقلاب کارخانه های قندمنطقه به دست خارجی ها اداره می شد اما درحال حاضر مجتمع بزرگ پتروشمی مهاباد به عنوان بزرگترین طرح صنعتی استان به دست متخصصان داخلی و جوانان برومند ایران اسلامی درحال ساخت است.  
كلمات كليدی: مقاوم سازی روستایی - احداث مسکن - روستاهای بخش خلیفان مهاباد - مرغداری گوشتی - کارخانه قند مهاباد - پتروشیمی مهاباد
سفر استاندار به مهاباد
اخبار/اجتماعی
در چهارمین روز از دهه فجر ، 2 طرح فرهنگی و ورزشی با حضور استاندار اذربایجان غربی در دانشگاه پیام نور مهاباد به بهره برداری رسید . برای اجرای این طرحها در مجموع 19 میلیارد و 500میلیون ریال هزینه شده است . مجتمع فرهنگی دانشگاه به مساحت 800متر مربع ، با اعتبار 3 میلیارد ریال در مدت 11 ماه ساخته شده است .استاندار هم مبلغ 500میلیون ریال به این مجتمع فرهنگی هدیه کرد. دومین طرح افتتاحی امروز در دانشگاه پیام نور ، سالن ورزشی چند منظوره بود که در زمینی به مساحت 2300متر مربع احداث شده است . برای ساخت این سالن ورزشی ، 16 میلیارد و 500میلیون ریال هزینه و 2 سال زمان صرف شده است . قبل از افتتاح این طرحها در مراسمی که در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور برگزار شد جلال زاده استاندار آذربایجان غربی گفت : در عصر حاضر باید به بعد فکری و اندیشه ای انقلاب اسلامی بیشتر از دیگر ابعاد آن توجه شود . کاک درویشی فرماندار مهاباد با تاکید بر نگاه ویزه دولت به توسعه مناطق کم برخوردار گفت : سرمایه گذاریهای صورت گرفته در منطقه در طول سالهای گذشته ، پاسخی محکم به همه بدخواهانی است که ناآگاهانه آب به آسیاب دشمن می ریزند. احمدی نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی هم با قدردانی از تلاشهای استاندار در توجه ویژه به توسعه و پیشرفت شهرستان از خرید دستگاه ام آر آی و ساخت مرکز جراحی قلب در مهاباد در آینده نزدیک خبر داد و گفت : هر چقدر به مردم بزرگوار و قدرشناس کشورمان خدمت شود باز هم جا برای کارهای بزرگتر و بیشتر وجود دارد . ظهری رییس دانشگاه پیام نور استان نیز گفت : دانش آموختگان باید با تولید علم و دانش ، خود زمینه ساز کارآفرینی های بیشتر و بازار کار جدید باشند. خلیلی رییس دانشگاه پیام نور مهاباد هم با اشاره به پیشرفتهای این دانشگاه در زمینه های مختلف گفت : دانشگاه پیام نور مهاباد در تمام شاخص های آموزشی ، فرهنگی ، و علمی رشد 300تا500درصدی داشته است . در این مراسم علاوه بر برگزاری مراسم مولودی خوانی توسط گروه عرفان ، از سعدون عزیزی دانش آموخته دانشگاه پیام نور مهاباد و جزو استعدادهای درخشان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقطع کارشناسی ارشد با اهدای لوح قدردانی شد . اما آخرین برنامه امروز استاندار در مهاباد دیدار و گفتگو با خانواده دو شهید سرافراز انقلاب اسلامی بود آقای جلال زاده در دیدارهای جداگانه با خانواده شهیدان محمد امین احمدی و جعفر صدرالدینی ضمن تجلیل از صبر و پایداری خانواده های معظم شهدا گفت : خون جوانان این مرز و بوم برای عزت و سربلندی کشور به زمین ریخته شده و هر چقدر نظام اسلامی عزتمند تر و مقتدرتر باشد ارج و قرب شهدا هم بیشتر خواهدشد .
كلمات كليدی: دهه فجر - دانشگاه پیام نور مهاباد - خرید دستگاه ام آر آی در مهاباد - ساخت مرکز جراحی قلب در مهاباد - استاندار آذربایجان غربی - سعدون عزیزی
27 طرح عمرانی در دهه مبارك فجر امسال در سردشت به بهره برداری می رسد
اخبار/عمرانی
به مناسبت دهه مبارك فجر 27 طرح عمرانی، فرهنگی، آموزشی و خدماتی امسال در شهرستان سردشت مورد بهره برداری قرار می گیرد . فرماندار سردشت اظهار كرد: این طرح ها در مجموع با اعتباراتی بالغ بر 92 میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت . ذبیح اله كاظمی افزود: در سالجاری در مجموع 96 میلیارد ریال اعتبارات عمرانی به این شهرستان اختصاص یافته بود كه قسمت اعظمی از آن تاكنون هزینه شده است . وی مهمترین این طرح ها را شامل ساختمان دانشگاه پیام نور ، مسكن مهر محلی، چند واحد آموزشی ، دامپروری صنعتی یكهزار راسی و ساختمان سی تی اسكن عنوان كرد . كاظمی اظهار كرد: تمامی طرح های مصوب در دولت های نهم و دهم در سطح شهرستان سردشت تا پیش از پایان كار این دولت به اتمام خواهد رسید و در این زمینه طرح نیمه تمامی باقی نخواهد ماند . وی افزود: امسال به مناسبت دهه مبارك فجر بیش از 230 آیین و برنامه فرهنگی و اجتماعی در سطح این شهرستان با حضور گسترده مردم و مسوولان این شهرستان برگزار خواهد شد .
كلمات كليدی: دهه مبارك فجر - شهرستان سردشت - ساختمان دانشگاه پیام نور - ساختمان سی تی اسكن
افتتاح14 طرح تولیدی و صنعتی در آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: دهه فجر امسال 14 طرح صنعتی و تولیدی در آذربایجان غربی افتتاح می‌شود. عبادالله اکبری اظهار داشت: دهه فجر امسال همچون سال‌های گذشته واحدهای تولیدی و صنعتی آماده بهره‌برداری به مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. وی با تبریک فرا رسیدن دهه فجر، تصریح کرد: همزمان با برگزاری ویژه برنامه‌های دهه فجر شاهد افتتاح 14 طرح تولیدی و صنعتی در آذربایجان غربی خواهیم بود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با بیان اینکه عمدتاً این طرح‌ها از توان سرمایه‌گذار به بهره‌برداری می‌رسند افزود: 960 میلیارد ریال برای این منظور سرمایه‌گذاری شده است. اکبری با بیان اینکه در این راستا شاهد اشتغال‌زایی تعداد زیادی از هم‌استانی‌ها خواهیم بود، اعلام کرد: اشتغال‌زایی این واحدها برای 671 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می‌شود. وی خاطر نشان کرد: از 14 طرح مذکور در حال حاضر هشت طرح به صورت 100 درصدی آماده شده و مابقی مراحل نهایی خود را طی می‌کنند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی، گفت: دولت در سال‌های اخیر حمایت‌های ویژه‌ای از بخش تولید و صنعت داشته است.
كلمات كليدی: دهه فجر - طرح تولیدی - اشتغال‌زایی - سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی
آذربایجان غربی پیشرو در جذب سرمایه گذاری خارجی
اخبار/اقتصادی
سرمایه گذاری به عنوان یکی از عوامل مهم توسعه در هر کشوری مطرح است و هر چه سرمایه گذاری بیشتر باشد به طبع آن معضل هایی مانند بیکاری کاهش می یابد و ارزآوری کشور را افزایش می دهد. در این میان استان آذربایجان غربی به علت هم مرز بودن با سه کشور و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت جاده ای و ریلی و مطرح شدن به عنوان دروازه ایران به اروپا یکی از مستعدترین استانهای کشور برای سرمایه گذاری خارجی است. بخش های صنعت و تولید ، کشاورزی ، مزیت مرزی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری از جمله ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان آذربایجان غربی است که مورد تاکید مسئولان آذربایجان غربی بویژه برای سرمایه گذاری خارجی است. طبق گفته مسئولان افزایش بیش از 25 برابری میزان جذب سرمایه گذاری خارجی در 9 ماه امسال در مقایسه با 2 سال گذشته حاکی از روند مثبت و رو به رشد جذب سرمایه خارجی در سال های اخیر در آذربایجان غربی است بطوریکه میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان در 9 ماه اول امسال 97 میلیون و 500 هزار دلار است. دبیری رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی این استان می گوید : مجموع سرمایه گذاری خارجی در استان در سال 89 حدود 122 هزار دلار بود که این رقم در سال90 به یک میلیون و 531 هزار دلار افزایش یافت و از ابتدای امسال تا پایان آذر نیز به حدود 3میلیون و 203 هزار دلار رسیده است. هم اکنون یک منطقه آزاد اقتصادی در شهرستان ماکو فعال است و منطقه ویژه اقتصادی شهرستان سلماس و شهرک صنعتی منطقه مرزی بورالان ماکو هم با همکاری ایران و ترکیه در دست ساخت است که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی با فعالیت رسمی این مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی مشترک ، آذربایجان غربی به قطب اقتصادی مهم در شمال غرب کشور تبدیل خواهد شد. در این میان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی از جمله بخش های مهم برای سرمایه گذاری خارجی است چرا که این استان از قطبهای مهم کشاورزی محسوب می‌شود. مسئولان بخش کشاورزی در آذربایجان غربی می گویند با یک میلیون هکتار زمین قابل کشت ، نزولات مناسب جوی ، تولید سالانه بیش از 5/5 میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، طیور ، تولیدات شیلاتی و توسعه صنایع غذایی این بخش را به موقعیتی مساعد و فراهم برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. بالابردن ظرفیت تولید محصولات کشاورزی تا 10 میلیون تن با توجه به امکانات موجود و پتانسیل های آبی و خاکی در آذربایجان غربی در طی یک برنامه پنج ساله نشان دهنده ظرفیت این استان در بخش کشاورزی است که سرمایه گذار خاص خودش را می طلبد. اصغری رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می گوید : میزان سرمایه گذاری بخش کشاورزی 11 هزار و 820 میلیارد ریال است که طرح هایی چون تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی ، کشت و صنعت و تولید روغن های هسته انگور را در بر می گیرد و با بهره برداری از آنها برای نزدیک به 13 هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود.در این میان ارتقای صنعت در استان آذربایجان غربی با توجه به ظرفیت های معدنی ، جغرافیایی و مرزی این استان از طریق سرمایه گذاری بوی‍‍ژه با جذب سرمایه های خارجی از اهدافی است که مسئولان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان غربی پیگیری می کنند. با توجه به اهمیت صنعتی سازی آذربایجان غربی و هم مرزی این استان با سه کشور و با صدور 245 فقره پروانه بهره برداری صنعتی در آذربایجان غربی زمینه اشتغال برای جوانان این استان در بخش صنعت فراهم شده است. پارسال بیش از 5هزار و 144میلیارد ریال در حوزه صنعت سرمایه گذاری شد که در مقایسه با سال ماقبل آن 18 درصد افزایش داشته است.کارشناسان معتقدند که برجسته سازی مزیتها و فعال کردن محیط های اینترنتی و مجازی در معرفی ابعاد مختلف استان ، حضور فعال در نمایشگاههای خارجی ، شناسایی و جذب گروههای هدف بویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور و ارائه طرحهای مختلف سرمایه گذاری از جمله راههای جذب سرمایه گذاران خارجی است. واقف بهروزی معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان دارائی آذربایجان غربی می گوید : قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی یکی از قانونهای مترقی در دنیا است که علیرغم اختیاری بودن ، سرمایه گذاران خارجی بدلیل نقاط قوت ، ویژگیها و مزایای قابل توجهی که در آن پیش بینی شده است ترجیح می دهند از پوشش این قانون استفاده نمایند.استاندار آذربایجان غربی می گوید : جذب سرمایه گذاری خارجی یک مقوله علمی و تخصصی است و کارشناسان باید از روش های علمی برای جلب و جذب سرمایه گذاری ها در استان استفاده کنند. نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی در امر سرمایه گذاری داخلی و خارجی نیز می گوید : برای معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی علاوه بر برگزاری جلسات مختلف با سرمایه گذاران ، نصب بنرهایی در سطح شهر ارومیه ، گمرکات ، مرزها و فرودگاه در نمایشگاه های مختلفی که تاکنون در داخل و خارج از کشور از جمله در ترکیه ، ارمنستان ، عراق و آذربایجان برگزار شده با انتشار بروشورهایی به زبان های فارسی و انگلیسی و عربی اقدام به معرفی ظرفیتهای سرمایه گذاری در استان شده است. هم اکنون طرح های بزرگ صنعتی ، گردشگری و کشاورزی با مشارکت سرمایه گذاری خارجی در آذربایجان غربی در حال اجراست .احداث تصفیه خانه آب شهرستان مهاباد و مجتمع مسکونی - تجاری عمار از جمله طرحهای مربوط به عمران شهری و تله کابین ارومیه به عنوان طرح گردشگری ، راه اندازی واحد سه هزار راسی پرواربندی گوساله ، مجتمع کاشت خوراک و صنعت سبز و احداث واحد پرورش مرغ تخمگذار به ظرفیت 300 هزار قطعه به عنوان طرحهای بخش کشاورزی و ساخت کارخانه تولید و بسته بندی سیگار از طرحهای بخش صنعت و معدن با مشارکت سرمایه گذاری خارجی در دست ساخت هستند که طبق گفته رئیس سازمان امور اقتصاد و دارایی و مرکز خدمات سرمایه گذاری آذربایجان غربی میزان سرمایه گذاری در این طرحها بیش از 92 هزار میلیارد ریال است که با بهره برداری از این طرحها برای بیش از 1900 نفر زمینه اشتغال مناسب فراهم خواهد شد. با بهره برداری از این طرح ها سهم آذربایجان غربی از مجموع سه میلیارد دلار سرمایه گذاری های خارجی کشور به 10 درصد می رسد که این امر آذربایجان غربی را از رتبه دهم به رتبه های بالاتر ارتقا می دهد . کارشناسان اقتصادی معتقدند که آذربایجان غربی به دلیل همسایگی با سه کشور ترکیه ، عراق و جمهوری آذربایجان و با برخورداری از حدود هزار کیلومتر مرز مشترک ظرفیت بی نظیری در بخش مرزی دارد که این ظرفیت در توسعه اقتصادی منطقه تاثیر بسزایی دارد و این امر قابلیت و موقعیت خاصی از نظر دسترسی به بازارهای جهانی به این استان بخشیده است. مجموعه این ظرفیت ها و توانمندی ها موجب شده است تا دروازه های سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در آذربایجان غربی باز شود و این استان ، استانی طلایی برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور مطرح شود.
كلمات كليدی: سرمایه‌گذاری ـ جذب سرمایه‌گذار ـ سرمایه‌گذاری در آذربایجان‌غربی ـ منطقه ویژه اقتصادی
افزون بر سه هزار واحد صنعتی و معدنی در آذربایجان غربی راه اندازی شده است
اخبار/اقتصادی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت : در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، سه هزار و 140 واحد صنعتی و معدنی در این استان راه‌اندازی شده است. عباداله اکبری افزود : در حال حاضر سه هزار و 212 واحد صنعتی و معدنی در استان فعالیت می کنند که سه هزار و 140 مورد از این تعداد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه اندازی شده اند. وی تعداد واحد های صنعتی و معدنی آذربایجان غربی در سال 1357 را 36 واحد اعلام کرد و اظهار داشت: مجموع سرمایه گذاری این واحد ها 52 میلیارد ریال بود که از این طریق برای چهار هزار نفر اشتغال ایجاد شده بود. اکبری اضافه کرد : در حال حاضر دو هزار و 811 واحد صنعتی با 700 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آذربایجان غربی فعال هستند که برای 61 هزار نفر زمینه اشتغال فراهم کرده اند. وی تعداد معادن فعال در این استان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را 35 مورد عنوان کرد و گفت : این واحد ها با اشتغال 205 نفر، سالانه 280 هزار تن مواد معدنی استخراج می کردند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی افزود : در حال حاضر 401 معدن با ظرفیت تولید 14 میلیون تن مواد معدنی کار می کنند که در این بخش نیز برای پنج هزار نفر زمینه اشتغال مولد فراهم شده است. اکبری یاد آور شد: بهره برداری از 18 کارخانه تولید کنسانتره و میوه با ظرفیت تولید 90 هزار تن در سال و بهره برداری از چهار کارخانه تولید سیمان با ظرفیت تولید چهار میلیون و 300 هزار تن مصداق بارزی از پیشرفت های صنعتی و معدنی استان در سال های پس از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران است.
كلمات كليدی: صنعت و معدن ـ واحدهای صنعتی آذربایجان‌غربی ـ واحدهای معدنی آذربایجان غربی ـ معادن آذربایجان غربی ـ کنستانتره ـ تولید سیمان
برگزاری نمایشگاه تخصصی ، صنعت ساختمان و صنایع وابسته در مهاباد
اخبار/اقتصادی
این نمایشگاه که برای اولین بار در شهرستان مهاباد برپا شده تا 5 بهمن دایر است .تزئینات داخلی ، صنایع نصب درب و پنجره های دوجداره ، برای صرفه جویی در مصرف انرژی ريال صنایع حفاظت نصب دوربینهای مداربسته ، صنایع گرمایشی ، برودتی ، انواع شیر آلات ، کاشی و سرامیک ، درب ها و کرکره های اتوماتیک ، وسایل بهداشتی ، مواد اولیه ساختمان نظیر پوکه معدنی ، آجر ، اتفاقات برق ، صنایع تکمیلی ، انواع درب های ضد سرقت ، از جمله محصولات صنعتی هستند که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.آقای قادرزاده مسئول برگزاری این نمایشگاه در مورد برگزاری و اهداف این نمایشگاه گفت : محصولات صنعتی در این نمایشگاه از 5 تا 20 درصد تخفیف دارند و علاقمندان می‌توانند همه روزه صبح ها از ساعت 10 تا 13 بعداز ظهر و عصرها از ساعت 16 تا 21 شب از این نمایشگاه که در تالار شهرداری برپا شده است دیدن کنند.
كلمات كليدی: نمایشگاه ـ نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان در مهاباد ـ تزئینات داخلی ـ درب و پنجره ـ صنایع گرمایشی ـ تلار وحدت مهاباد
اجرایی شدن طرح عیار سنجی فلزات گرانبها توسط اداره استاندارد به زودی در مهاباد
اخبار/اقتصادی
این طرح در قالب طرح طاها و توسط کارشناسان اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان غربی و با همکاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت و فرماندهی انتظامی استان آذربایجان‌‌غربی در تمامی شهرستانهای استان اجرا می شود . آقای خیری رییس اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهابادگفت: طاها طرح اجرای هماهنگ استاندارد های اجباری برای کالاها و خدمات است که در محل فروش کالا و ارائه خدمات اجرا می شود.در این طرح کارشناسان با خریداری کالاها و آزمایش آن در آزمایشگاههای اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ، کیفیت کالاها را با استانداردهای اجباری مطابقت می‌دهند. آقای خیری همچنین، به 4136 مورد نمونه برداری از اصناف و شرکتهای خدماتی و 2540 بار کنترل بازار توسط کارشناسان اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد اشاره کردوافزود:به جز موارد نمونه برداری شده 438 مورد بازرسی از بازار ، 333مورد آزمون باسکولهای تجاری و سنگین و 537/15 مورد کنترل سیلندرهابی گاز مایع انجام شده است. کنترل نازلهای جایگاههای سوخت ، نمونه برداری از آب آشامیدنی ، آزمون ادواری و مقیاس وسایل سنجش ، بازدید از شهر بازری ها در سطح جنوب استان و صدور 238 مورد پروانه کاربرد علامت استاندار د از دیگر فعالیت های. اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد در سال جاری است .
كلمات كليدی: عیارسنجی فلزات ـ طرح طاهاـ استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد ـ سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی ـ استانداردهای اجباری ـ کیفیت کالا
اخطاریه آلاینده محیط زیست به 26 واحدصنعتی مهاباد
اخبار/اجتماعی
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست گفت،در طول این مدت واحدهای صنعتی شهرستان بیش از 120 بار مورد پایش قرارگرفته اند و26 واحد آلاینده محیط زیست در طرح خود اظهاری،اختاریه آلاینده محیط زیست دریافت کرده اند. حسینی درخصوص برنامه های آموزشی هفته هوای پاک هم گفت : درطول این هفته بیش از4 هزارساعت برنامه آموزشی درمدارس شهرستان انجام شده است. سرپرست اداره حفاظت محیط زیست مهاباد همچنین از اقدام این اداره درفصل زمستان شامل دانه پاشی حاشیه تالابهای شهرستان برای حفظ و نگهداری وتغذیه پرندگان آبزی وکنار آبزی خبر داد.
كلمات كليدی: تغذیه - پرندگان آبزی - پرندگان کنارآبزی - آلاینده - هفته هوای پاک
نمونه برداری شبکه دامپزشکی مهاباد از 150 مراکز جمع آوری شیر
اخبار/اجتماعی
دکتر رجبی رییس شبکه دامپزشکی مهابادگفت : شبکه دامپزشکی مهاباد در9 ماه اول امسال بیش از 150 مورد از مراکز جمع آوری شیر در این شهرستان نمونه برداری کرده است . وی اضافه کرد : شیر خام یکی از مهمترین محصولات دامی است که با توجه به اهمیت غذایی و تهیه فراورده های متنوع از آن نیازمند مراقبت و نگهداری ویژه ای قبل از مصرف است که نظارت بر این امر یکی از وظایف شبکه دامپزشکی است و در این 9 ماه 68 مورد نمونه برداری و 190مورد بازدید از ناوگان حمل و جمع آوری شیر در شهرستان داشته ایم و در این زمینه یک تن و 300کیلوگرم شیر غیر قابل مصرف شناسایی و معدوم شده است .رییس شبکه دامپزشکی مهابادگفت در شهرستان مهاباد روزانه بیش از 40 تن شیر تولید می شود که از این میزان 70درصد در گاوداری های سنتی روستایی وبقیه در 14واحد صنعتی تولید می شود .
كلمات كليدی: دامپزشکی ـ شبکه دامپزشکی مهاباد ـ مراکز جمع‌آوری شیر ـ تولید شیر ـ شیرولبنیات مهاباد
کشفیات مواد مخدرامسال در شهرستان مهاباد 44 درصد بیشتر از سال‌گذشته
اخبار/اجتماعی
فرمانده نیروی انتظامی مهاباد در جلسه اعضای شورای فرعی مبارزه با مواد مخدر این شهرستان بااعلام این خبر گفت : در طول این مدت بیش از 5/8کیلوگرم تریاک ، 4/1 کیلوگرم شیشه و 20 لیتر اسید مواد مخدر صنعتی در مهاباد از سوداگران کشف شده است . سرهنگ ولیزاده اضافه کرد : علاوه براین بیش از 330نفر قاچاقچی ، توزیع کننده مواد مخدر و معتاد دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شدند.در این نشست فرماندار مهاباد هم با اشاره به نقش موثر رسانه های جمعی به ویژه صدا وسیما درآگاهی بخشی به خانواده ها گفت: اقدامات فرهنگی عامل مهمی برای پیشگیری از اعتیاد در جامعه است و با توجه به وجود صدا و سیما و سایت های متنوع و مجلات ، درمهاباد پتانسیلهای مهمی برای شناساندن خطرات مصرف مواد مخدر به خانوارها در اختیار داریم که باید برای بهره بیشتر از آن برنامه ریزی داشته باشیم . آقای کاک درویشی از شهروندان خواست در برخورد با موارد مشکوک و اطلاع از فعالیت سوداگران و باندهای تولید و توزیع مواد مخدر ، نیروی انتظامی را یاری دهند. بررسی ابعاد مختلف سمینار پیشگیری از اعتیاد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد والزامی بودن دوره های پیشگیری از اعتیاد برای آرایشگران از جمله مصوبات مهم این جلسه بود.
كلمات كليدی: موادمخدر ـ کشفیات موادمخدر ـ مبارزه با موادمخدر ـ موادمخدر صنعتی در مهاباد ـ شورای مکبارزه با موادمخدر مهاباد ـ تولید و توزیع موادمخدر
عرضه حدود 12 هزار تن شیر توسط دامداران مهابادی
اخبار/اجتماعی
دامداران مهابادبا 7درصد افزایش تولید امسال 11 هزار و 761 تن شیر به بازار مصرف عرضه خواهند کرد. آقای صالحیان کارشناس اداره دامپروری جهاد کشاورزی مهاباد گفت :14 دامداری صنعتی با 600راس گاو ، 25هزار راش گاو دورگه و حدود 2هزار راس گاومیش با احتساب دامهای کوچک شهرستان این میزان شیر را روانه بازارهای مصرف می کنند. مرغوبترین شیر تولیدی در مهاباد شیر گاومیش است که روزانه حدود 2تن شیر و فراورده های لبنی توسط گاومیش داران به بازار مصرف شهرستان عرضه می شود . آقای صالحیان افزود: شیر گاومیش با 7 درصد چربی لذیذترین شیر است اما متاسفانه دامداران به علت مخارج بالای نگهداری گاومیش تمایلی به پرورش و نگهداری آن ندارند
كلمات كليدی: دامداران مهاباد - شیر - دامپروری - جهاد کشاورزی مهاباد - گاومیش
مایه کوبی 486 واحد دامی ، درواحدهای صنعتی و نیمه صنعتی علیه تب برفکی
اخبار/اجتماعی
486 واحد دامی ، امسال درواحدهای صنعتی و نیمه صنعتی علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی شده اند . رییس شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد با اشاره به اینکه اجرای طرح واکسیناسیون علیه بیماری تب برفکی در 3 مرحله صورت می گیرد گفت : در مرحله اول و دوم این طرح 5800راس دام اعم از گاو ، گوساله ، و گاومیش در 486 واحد دامی علیه این بیماری مایه کوبی شده اند . آقای رجبی گفت : این اقدام در قالب خرید خدمات بخش غیر دولتی با هزینه 177 میلیون ریال در کنار فعالیت بخش دولتی به صورت رایگان اجرا شده است . رییش شبکه دامپزشکی شهرستان مهاباد کاهش شیر ، در دام ها ، کاهش تولید گوشت ، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان را از جمله خسارات ناشی از بیماری تب برفکی اعلام کرد و افزود مرحله سوم این طرح به صورت رایگان در اسفند ماه انجام خواهد شد .
كلمات كليدی: شبکه دامپزشکی مهاباد - تب برفکی - مایه کوبی
بهره برداری از51 طرح عمرانی دهه فجر امسال در شهرستان مهاباد
اخبار/عمرانی
فرماندار مهاباد امروز در جلسه شورای اداری این شهرستان گفت : دهه فجر امسال 51 طرح با اعتبار 530میلیارد ریال افتتاح می شود . آقای کاک درویشی با اشاره به مهمترین طرحهای اقتصادی و صنعتی در حال اجرا ، نقش بخش خصوصی را در افزایش اشتغال و سرمایه گذاریها در منطقه موثر دانست . وی همچنین بر لزوم کاهش هزینه های جاری و مدیریت مناسب در استفاده از منابع انرژی در ادارات تاکید کرد . ماموستا سهرابی امام جمعه مهاباد هم گفت : با وجود افزایش تحریم ها علیه کشورمان ایران اسلامی هر روز به موفقیت های بیشتری در عرصه های مختلف دست می یابد و این پیشرفتها مرهون اتحاد و یکدلی مردم و مسئولان نظام اسلامی است . سرهنگ سهند آبادی رییس سازمان بسیج کارمندان سپاه شهدای استان هم که برای تشریح نظام تحول اداری با مشارکت بسیج در جلسه شورای اداری شرکت کرده بود گفت : وجود مشکلات دست و پاگیر و بروکراسی اداری ناشی از اشکالات ساختار نظام اداری است که در طرح جدید با مشارکت بسیج اندیشه ها و راهکارها بر این است تا فرایند نظام اداری طوری ترسیم شود که به ارتقاء سلامت نظام اداری بینجامد . در ادامه فرمانده انتظامی ، شهردار، مسئول ستاد مسکن مهر و روسای ادارات صنعت ، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی، گزارشی از مهمترین فعالیت های خود را در طول سالجاری ارائه کردند . در این جلسه همچنین از آقای محمدی پدر دو شهید سرافراز انقلاب اسلامی ، استاد سلیمان شاطریان با سابقه ترین معلم در حال فعالیت و آقای علیزاده دارنده رتبه 110کنکوری سراسری امسال و دانشجوی رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با اهدای لوح تقدیر و هدیه قدردانی شد .
كلمات كليدی: فرماندار مهاباد - اشتغال - ماموستا سهرابی - امام جمعه مهاباد - تحریم - دهه فجر
نشانه ای از آنفلوانزای پرندگان در آذربایجان غربی مشاهده نشده است
اخبار/اجتماعی
مدیركل دامپزشكی آذربایجان غربی گفت: تاكنون نشانه ای از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در این استان مشاهده نشده است. شهرام دیلمقانی افزود: تمامی نمونه های تحت آزمایش از سطح استان آذربایجان غربی در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی اعلام شده اند. وی اضافه كرد: دامپزشكی استان به منظور مراقبت و پایش آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با ایجاد پایگاههایی توسط اكیپهای بررسی و نمونه برداری مستقر در اداره كل و شبكه های دامپزشكی و با نظارت عالی ستاد اجرائی مقابله با آنفلوانزای فوق حاد طیور استان، در طول امسال با اطلاع گیری از مزارع طیور صنعتی، وضعیت پرندگان مهاجر در تالابها و حاشیه رودخانه ها و دریاچه های پشت سد و روستاهای حاشیه آنها و روستاهای با تلفات طیور بومی تمام توان خود را برای شناسایی این بیماری به كار بسته كه نتایج آن منفی بوده است. وی اظهار كرد: از ابتدای امسال 342 مورد بازدید و بررسی از طیور صنعتی، روستاهای حاشیه تالابها و زیستگاههای حیات وحش در استان اجرا شده است. مدیركل دامپزشكی آذربایجان غربی گفت: همچنین در 9 ماهه سال جاری، نزدیك به 24 هزار مورد خبرگیری روزانه و كسب اطلاعات توصیفی از مزارع پرورش طیور صنعتی و بومی صورت گرفته است كه این امر نشان از تلاش روزافزون فعالان این حوزه دارد. دیلمقانی افزود: در این مدت بیش از شش هزار و 800 مورد نمونه خون و یك هزار و 12 مورد نمونه بافتی برای انجام آزمایش های تشخیصی اخذ شده است. وی اظهار كرد: آزمایش های تشخیصی برای مقابله و پیشگیری در استان با تلاش تمامی دست اندركاران همچنان ادامه دارد .
كلمات كليدی: دامپزشكی آذربایجان غربی - آنفلوانزای فوق حاد پرندگان - شهرام دیلمقانی - پرندگان مهاجر - طیور بومی
كشتارگاه صنعتی نقده با حضور استاندار آذربایجان غربی افتتاح شد
اخبار/اقتصادی
كشتارگاه صنعتی شهرستان نقده، عصر روز دو شنبه با حضور استاندار آذربایجان غربی مورد بهره برداری قرار گرفت . این واحد صنعتی با 410 میلیارد ریال اعتبار در زمینی به مساحت 1300 متر مربع احداث و تجهیز شده است . با بهره برداری از این كشتارگاه، امكان كشتار كاملا بهداشتی 25 راس دام سنگین و 250 راس دام سبك در هر شیفت كاری در نقده فراهم شد . این كشتارگاه دارای بخش هایی چون تونل انجماد، سالن پیش سد و سردخانه است كه می تواند علاوه بر كشتار دام های مورد نیاز شهرستان نقده، دام های سنگین و سبك شهرستان های پیرانشهر و اشنویه را نیز كشتار و گوشت قرمز مورد نیاز منطقه را تامین كند. استاندار آذربایجان غربی به منظور دیدار با اقشار مختلف مردم شهرستان نقده و افتتاح چند طرح عمرانی ، آموزشی و ورزشی به این شهرستان سفر كرده است .
كلمات كليدی: كشتارگاه - كشتارگاه صنعتی - كشتار دام - كشتارگاه صنعتی نقده- تونل انجماد
جلسه مسئولان اجرایی شهرستان مهاباد و دهیاران بخش مرکزی
اخبار/اجتماعی
مسئولان اجرایی شهرستان مهاباد و دهیاران بخش مرکزی، مشکلات روستائیان این بخش را در فرمانداری بررسی کردند. اجرای طرحهای هادی،آسفالت راههای روستایی،تأمین آب آشامیدنی سالم، لایه روبی زه کش ها وکانالهای آب کشاورزی،مشکلات پسابهای شهرک صنعتی، مخابرات روستایی و برای برگزاری کلاسهای آموزشی برای کشاورزان از مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست بود. در ادامه این جلسه فرماندارمهاباد گفت،دهیاران باید مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به مسائل روستا داشته باشند و ازخدمات رسانی به روستائیان دریغ نورزند. کاک درویشی به خدمات دولت به روستاها هم اشاره کرد و گفت، نگاه دولت به اقشارمختلف در دو بخش شهر و روستا عادلانه بوده و ارائه خدمات به روستائیان سرعت بیشتری به خود گرفته است. شهرستان مهاباد دارای 198 روستاست که بیش از 40 رصد جمعیت 210 نفری این شهرستان در روستاها ساکن هستند.
كلمات كليدی: دهیاران - مشکلات روستائیان - طرحهای هادی - آسفالت - آب آشامیدنی - لایه روبی
آغاز عملیات احداث کارخانه قند مهاباد در روستای قزلقوپی
اخبار/اجتماعی
عملیات احداث ششمین کارخانه چغندر قند  استان آذربایجان غربی با حضور معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در روستای قزلقوپی مهاباد آغاز شد . کارخانه قند مهاباد با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینی به مساحت 30هکتار و زیر بنای 50هزار متر مربع در روستای قزلقوپی ساخته می شود . آقای سروش مدیر اجرای پروژه در گفتگو با واحد خبر مرکز مهاباد گفت : با احداث کارخانه قند مهاباد که حجم سرمایه گذاری آن یکهزار میلیارد ریال بوده ، سالانه 500هزار تن از چغندرقندهای تولیدی منطقه جذب کارخانه و به قند تبدیل خواهدشد . وی افزود 75 درصد ماشین آلات کارخانه قند مهاباد از تولیدات داخلی خواهد بود و با راه اندازی آن برای 350 نفر بصورت مستقیم شغل ایجاد می شود . معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت در حاشیه مراسم کلنگ زنی کارخانه قند مهاباد اجرای این طرح را موجب رونق صنعت کشاورزی منطقه دانست . آقای قبادی به واحد خبر مرکز مهاباد گفت :با توجه به وجود چغندکاران نمونه کشوری در این منطقه و وضعیت مناسب تولید چغندر قند از یک طرف و ارسال چغندرهای تولیدی منطقه به سایر استانها با هزینه بالا از طرف دیگر بهتر است که از امکانات خود شهرستان برای تولید قند مورد نیاز مردم استفاده شود . قبادی در پاسخ به سوالی هم در خصوص نحوه تامین کالاهای اساسی مردم گفت : کالای اساسی ذخیره شده امسال در مقایسه با سالهای گذشته از وضعیت بهتری برخوردار است ، برنج مورد نیاز مردم هم به اندازه کافی خریداری و وارد کشور شده و تا یکماه اینده برنجهای وارداتی به دست مصرف کنندگان خواهد رسید . قبل از کلنگ زنی کارخانه قند مهاباد مراسمی هم با حضور امام جمعه ، فرماندار ، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی ، مسئولان اجرایی ، روحانیان و جمعی از دانشجویان رشته کشاورزی دانشگاههای مهاباد در مسجد روستای قزلقوپی برگزارشد . در این مراسم که با استقبال پرشور اهالی قزلقوپی همراه بود کاک درویشی فرماندار مهاباد با اشاره به ظرفیت های مناسب شهرستان در زمینه های اقتصادی ، کشاورزی و صنعتی گفت : شمیم عدالت محوری نظام اسلامی بیش از گذشته در مهاباد پیچیده است و با احداث کارخانه قند مهاباد تحولات چشمگیری در صنعت کشاورزی منطقه ایجاد خواهد شد . دیزج نژاد معاون برنامه ریزی استاندارآذربایجان غربی نیز توزیع عادلانه منابع و امکانات و ایجاد فرصتهای شغلی مساوی در مناطق مختلف به ویژه روستاها را از برکات نظام اسلامی دانست و گفت : موفقیت در مسیر توسعه و خودکفایی کشور نیازمند مشارکتهای مردمی است . بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است کارخانه قند مهاباد در سال 93 به بهربرداری برسد .
كلمات كليدی: کارخانه چغندر قند - روستای قزلقوپی مهاباد - کارخانه قند مهاباد - چغندر قند
ترویج فرهنگ مهارت آموزی یكی از ضروریات اجتناب ناپذیر جوامع صنعتی
اخبار/اجتماعی
رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای مهاباددر خصوص آموزش های فنی و حرفه‌ای به علیزاده خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت این آموزشها با هدف ارتقای مهارت جوانان جویای كار و شاغلان ، به ویژه در بخش مشاغل پایه ، مشاغل خانگی و احیای نظام استاد شاگردی در ایجاد اشتغال مولد و پایدار ، به جوانان ارائه میشود. آقای عباسی افزود مرکز آموزش فنی حرفه ای شهرستان مهاباد نیز مکانی مناسب برای آموزش و استعداد یابی قشر جوان و نوجوان این شهرستان است و آموزش های فنی و حرفه ای ، با ایجاد زمینه های اشتغال برای جوانان جویای كار بدون مهارت ، نقش اساسی در احراز شرایط اشتغال و رواج فرهنگ كسب و كار حلال دارد. آقای عباسی در باره آموزشهایی که در بخشهای مختلف این مرکز به علاقمندان ارائه میشود گفت این آموزش ها در بخش های مختلف صنعت ، خدمات ، كشاورزی و فرهنگ و هنر در كارگاه های تخصصی مراكز آموزش فنی و حرفه ای ، تیم های سیار روستایی ، آموزش های ویژه مناطق محروم ، پادگان های نظامی و انتظامی و زندان ها ارائه می شود. سالانه4 میلیون و 200 هزار نفر ساعت در استان آذربایجانغربی در بیش از 300 كارگاه آموزشی فعال و 500 حرفه تخصصی و مهارتی فنی و حرفه ای ، دوره های آموزشی و مهارتی را فرا می گیرند.
كلمات كليدی: آموزش فنی و حرفه ای مهاباد - مشاغل پایه - مشاغل خانگی - اشتغال مولد - آموزش فنی حرفه ای
نام نویسی از متقاضیان چهارمین مرحله آزمون اداواری 91
اخبار/اجتماعی
نام نویسی از متقاضیان چهارمین مرحله آزمون تعیین مهارت یا اداواری سال 91 از 2 تا 12 دیماه انجام می شود. رییس مرکز آموزش فنی و حرفه ای مهاباد بااعلام این مطلب گفت این آزمون هر 3 ماه یکبار در حرفه های صنعتی ، خدماتی و کشاورزی به صورت سراسری برگزار می شود. آقای عباسی بابیان اینکه این آزمون آخرین مرحله آن در سالجاری خواهد بود اضافه کرد متقاضیان می توانند برای اطلاع از نحوه برگزاری آزمون و نام نویسی، به سامانه اینتر نتی www.advari.irantvto.ir مراجعه کنند
كلمات كليدی: آزمون اداواری - آزمون تعیین مهارت - آموزش فنی و حرفه ای مهاباد
تسریع درساخت تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی از اولویت های بهداشتی
اخبار/عمرانی
کردستانی بخشدارمرکزی مهاباد درجلسه کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان با بیان این مطلب افزود،مسئولان در زمینه احداث تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی و روستاهای بالادست دریاچه سد مهاباد باید بیشترتلاش کنند.در ادامه فروتن رئیس شبکه بهداشت و درمان مهابادگفت،تأمین آب آشامیدنی در شهر و روستاها و دفع اصولی فاضلابهای شهری و روستایی گام اول در زمینه بهداشت عمومی شهرستان است. پیشگیری از ابتلای مردم به بیماریهای مشترک دام و انسان،مدیریت پسماندهای شهری، بازدید ازسرویس های بهداشتی وآموزش مربیان بهداشت مدارس از دیگر مواردی بودکه اعضای این جلسه درباره آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.
كلمات كليدی: بخشدارمرکزی مهاباد - تصفیه خانه - فاضلاب شهرک صنعتی - دریاچه سد مهاباد -آب آشامیدنی
اعتیاد مهمترین عامل متلاشی شدن خانواده ها است
اخبار/اجتماعی
فرماندار سردشت گفت: اعتیاد به مواد مخدر یكی از مهمترین عوامل ناهنجاری های اجتماعی و متلاشی شدن كانون خانواده ها است . ذبیح اله كاظمی در همایش آسیب های اجتماعی و راهكارهای مقابله با آن، با تاكید بر مبارزه جدی و همه جانبه با این پدیده خانمانسوز خواستار برنامه ریزی مدون برای آموزش خانواده ها در تمامی سطوح جامعه برای مقابله با آن شد. وی اظهار كرد: مافیای قدرتمند مواد مخدر جوانان و نوجوانان ما را هدف گرفته اند و قصد دارند نیروهای فعال در چرخه تولید را از صحنه خارج و به نیروی مصرف كننده مواد مخدر تبدیل كنند. كاظمی قاچاق مشروبات الكلی ، مواد مخدر و قرص های پیش ساز را از مهمترین آسیب های اجتماعی این شهرستان ذكر كرد و گفت: گذر مواد مخدر از حالت سنتی آن به سمت صنعتی بسیار خطرناك بوده و تهدید جدی برای جامعه بشمار می رود. وی یادآور شد: برای مبارزه با این پدیده مخرب مشاركت همه جانبه اقشار مختلف مردم مورد نیاز است و دولت به تنهایی قادر به برخورد با عاملان و قاچاقچیان مواد مخدر نیست . فرماندار سردشت اضافه كرد: مبارزه اصولی و منطقی با شیوع اعتیاد، می تواند بسیاری از مشكلات اجتماعی و فرهنگی و نیز آسیب های اجتماعی مرتفع سازد . در این همایش معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی استان جمعی از مسوولان و روحانیون این شهرستان نیز حضور داشتند .
كلمات كليدی: اعتیاد - مواد مخدر - مشروبات الكلی
نشست دانشجویان گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور مهاباد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
دانشجویان گروه کشاورزی دانشگاه پیام نور مهاباد امروز در نشستی یافته ها و تحقیقات جدید بخش کشاورزی در زمینه کشاورزی نوین را بررسی کردند. در این نشست که به همت انجمن کشاورزی این دانشگاه ترتیب یافت،چند مقاله علمی درخصوص مقایسه کشاورزی سنتی با صنعتی،چگونگی بهره گیری از سموم دفع آفات و استفاده از ادوات پیشرفته کشاورزی ارائه شد. خلیلی رئیس دانشگاه پیام نور مهاباد در خصوص اهداف این نشست گفت :این نشست به منظور توانمندسازی و ارتقاء علمی دانشجویان وبررسی یافته های علمی در بخش کشاورزی برگزارشد. دردانشگاه پیام نور مرکز مهاباد بیش از 500 دانشجو در 12 رشته زیر شاخه گروه کشاورزی تحصیل می کنند.
كلمات كليدی: نشست دانشجویان پیام نور مهاباد - کشاورزی - سموم
همایش تولید ملی، اقتصاد مقاومتی در پیرانشهر برگزار شد
اخبار/اقتصادی
همایش تولید ملی و اقتصاد مقاومتی با حضور جمعی از تولید كنندگان و كارشناسان امور اقتصادی در پیرانشهر برگزار شد . در این همایش كه در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرانشهر برگزار شد فرماندار این شهرستان در سخنانی به تحریم های غرب علیه كشورمان اشاره كرد و گفت: اقتصاد مقاومتی بهترین راهكار برای مقابله با این حربه دشمنان است . اروج مجاهدی ضمن تاكید بر حمایت از تولیدات ملی و محصولات داخلی اظهار كرد: باید در مسیر رشد اقتصادی كشور طوری گام برداریم كه وابستگی به صادرات نفت به حداقل برسد . وی یادآور شد: هر فردی در هر مسوولیتی كه هست ، باید برای اجرایی شدن توصیه های مقام معظم رهبری در بعد اقتصادی و تحقق كامل اقتصاد مقاومتی تلاش كند . مجاهدی حمایت از تولید داخلی، جلوگیری از اسراف و تبذیر و گسترش فعالیت های تولیدی و صنعتی با استفاده از نیروهای بومی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی بسیار ضروری دانست . در ادامه این همایش چند تن از اساتید دانشگاه و كارشناسان در زمینه راههای تحقق اقتصاد مقاومتی در جامعه مطالبی را بیان كردند . در خاتمه این مراسم، با اهداء لوح تقدیر و جوایز نفیسی از تولید كنندگان برتر شهرستان پیرانشهر تجلیل بعمل آمد.
كلمات كليدی: همایش تولید ملی و اقتصاد مقاومتی - همایش تولید ملی و اقتصاد مقاومتی در پیرانشهر - صادرات نفت
فعالیت بیش از 122 واحدتولیدکننده صنعتی لبنیات وگوشت
اخبار/اقتصادی
با وجود ظرفیت های مناسب شهرستان مهاباد در زمینه دامپروری و توجه دولت برتجمیع دامپروری های صنعتی،این شهرستان قطب مهمی درتولید انواع گوشت در استان به شمار می رود. عیسی زاده مسئول امور دام جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد گفت،شهرستان مهاباد با داشتن 58 واحد مرغ گوشتی ظرفیت تولید10 هزار تن گوشت سفید درسال را داراست. در این شهرستان همچنین 52 واحد دامداری کوچک روستایی و 12 واحد گاوداری شیری صنعتی وجود دارد. وی اضافه کرد،درحال حاضر با احداث مجتمع بزرگ جهاد آباد و مجتمع دامداری های کوچک روستایی دربخش خلیفان پیش بینی می شود تا پایان سال 91 میزان تولید گوشت درشهرستان به 2 برابر افزایش یابد. عیسی زاده اضافه کرد،با ساخت و بهره برداری ازمجتمع بزرگ جهادآباد و مجتمع دامداریهای کوچک روستایی دربخش خلیفان ظرفیت تولیدگوشت در شهرستان مهاباد به 2 برابر افزایش می یابد.
كلمات كليدی: دامپروری در مهاباد - تولید انواع گوشت در مهاباد - جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد - تولید گوشت سفید در مهاباد
250 واحد تولیدی جدید در شهركهای صنعتی آذربایجان غربی احداث می شوند
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شركت شهركهای صنعتی آذربایجان غربی گفت: 250 واحد تولیدی جدید در شهركهای صنعتی استان احداث می شوند. سید احمد موسوی افزود: راه اندازی این واحدهای تولیدی در برخی از شهركها و نواحی صنعتی استان می تواند در توسعه صنعتی آذربایجان غربی نقش بسزایی داشته باشند. وی با اشاره به پیشرفت 20 تا 80 درصدی این واحدهای تولیدی اضافه كرد: امید می رود با برنامه ریزی های انجام شده، این طرح ها تا پایان دولت دهم آماده افتتاح شوند. وی اظهار كرد: در حال حاضر 820 واحد تولیدی در شهركهای صنعتی استان فعالیت می كنند كه در این واحدها بیش از 97 هزار فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به كار هستند. مدیرعامل شركت شهركهای صنعتی آذربایجان غربی یكی از مهمترین فعالیت های این شركت را واگذار كردن مدیریت 11 شهرك صنعتی استان به بخش خصوصی عنوان كرد و ادامه داد: با هدف اجرای اصل 44 قانون اساسی، مدیریت این تعداد شهرك صنعتی استان به صاحبان واحدهای مستقر در آنها واگذار می شود. موسوی افزود: انتخابات هیات مدیره و بازرسان دو شهرك صنعتی سردشت و شماره 2 ارومیه برگزار شده است و انتخابات دو شهرك صنعتی شماره 1 ارومیه و مهاباد نیز برگزار می شود.
كلمات كليدی: شهركهای صنعتی آذربایجان غربی - شهرك صنعتی سردشت - شهرك صنعتی مهاباد
بافت های فرسوده شهری آذربایجان غربی تسهیلات بانكی می گیرند
اخبار/اقتصادی
مدیركل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: برای نوسازی بافت های فرسوده شهری در این استان تسهیلات بانكی پرداخت می شود. خلیل محبت خواه افزود: برای ساخت هر واحد نوساز غیرصنعتی 200 میلیون ریال و واحد نوساز صنعتی 250 میلیون ریال تسهیلات بانكی پرداخت می شود. وی اضافه كرد : تدوین سیاست های تشویقی در راستای تامین رفاه اجتماعی در زمینه مسكن با اعطای تسهیلات بانكی ویژه برای نوسازی بافت های فرسوده شهری این استان وارد چرخه عمل شده است. وی با اشاره به اینكه نرخ سود تسهیلات مسكن مهر در قالب خود مالكی در بافت فرسوده شهرستان ارومیه هفت درصد است گفت: این نرخ در سایر شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت چهار درصد است. وی با تاكید بر اینكه اعطای این تسهیلات نیاز به سپرده گذاری ندارد افزود: معرفی متقاضیان واجد شرایط در ابتدای اجرای پروژه های مسكن مهر در محدوده بافت فرسوده شهری الزامی نیست. محبت خواه اظهار كرد: متقاضیان باید مدراك لازم جهت قرار گرفتن ملك در محدوده بافت فرسوده را از شهرداری تهیه كنند.
كلمات كليدی: راه و شهرسازی آذربایجان غربی - نوسازی - بافت های فرسوده - تسهیلات بانكی
تصفیه خانه شهرك صنعتی بوكان از 80 درصد پیشرفت فیزیكی برخوردار است
اخبار/اقتصادی
فرماندار بوكان گفت: ساخت تصفیه خانه شهرك صنعتی این شهر از80 درصد پیشرفت فیزیكی برخوردار است . حسن عباسی افزود: ساخت این پروژه از خرداد ماه سال 1390 با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال آغاز شده است. وی گفت: این تصفیه خانه شامل بخش های آشغال گیر ، تله چربی گیر ، حوضچه متعادل ساز ، ایستگاه پمپاژ واحد بی هوازی ، آبگیر لجن و واحد هوازی است . عباسی ادامه داد: این تصفیه خانه برای تصفیه پساب كارخانجات و كارگاه های واقع در شهرك صنعتی این شهرستان در حال احداث است . در شهرك صنعتی بوكان كه در هشت كیلومتری شهر بوكان واقع شده است دارای 54 واحد تولید فعال است .
كلمات كليدی: تصفیه خانه شهرك صنعتی بوکان - پیشرفت فیزیكی - تصفیه پساب كارخانجات
برگزاری دوره یک روزه بهره وری و ایمنی کار در فرمانداری مهاباد
اخبار/اجتماعی
بالا بردن بهره وری واحدهای تولیدی هدف اصلی برگزاری دوره یک روزه بهره وری و ایمنی کار در فرمانداری مهاباد بود. این دوره شامل 4 ساعت آموزش به صورت کارگاهی بود که اداره نظارت و بهره وری سازمان صنعت، معدن و تجارت برای 40 نفر از مدیران واحدهای صنعتی شهرستان برگزار کرده است که شناسایی معایب مدیریتی در واحدهای صنعتی و رفع این مشکلات از جمله ویژگی های این دوره آموزشی بود. آقای دسترنج رئیس اداره نظارت و بهره وری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت : در این دوره اصول کلی و راهکارهای عملی و تکنیک های بهره وری به همراه اصول ایمنی کار مرور شد. وی افزود: این دوره در 17 شهرستان استان برگزار می شود که پیش از مهاباد در شهرستانهای سردشت ، پیرانشهر ، اشنویه ، میاندوآب و بوکان برگزار شده است.
كلمات كليدی: بهره وری - ایمنی کار - معایب
پایان مرحله دوم طرح مایه کوبی دامها در استان
اخبار/اجتماعی
مدیرکل دامیزشکی آذربایجانغربی گفت، دراین مرحله که از بیست وسوم مهرتا سیزدهم آبان ادامه داشت 16 هزار رأس دام علیه بیماری تب برفکی در استان مایه کوبی شدند. آقای دیلمقانی افزود،طرح ضربتی پیشگیری و کنترل این بیماری به مدت 10روز کاری به طور رایگان در همه دامداریهای صنعتی سطح استان اجرا شد. وی با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی یک بیماری مسری بین دامهاست که هر ساله درصورت عدم پیشگیری زیانهای اقتصادی فراوانی را به دامدارن وارد می کند گفت،دراین طرح 16 هزار رأس گاو، گوساله و گاومیش علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
كلمات كليدی: دامیزشکی - آذربایجانغربی - مایه کوبی - دام - پیشگیری - تب برفکی
80 كیلوگرم مواد مخدر صنعتی در سردشت كشف شد
اخبار/اجتماعی
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی گفت: با تلاش ماموران نیروی انتظامی سردشت 80 كیلوگرم مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه مرطوب در این شهرستان كشف و ضبط شده است. سرهنگ كریم اكبری اظهار كرد: در پی كسب خبری مبنی بر اینكه فردی در شهرستان سردشت با تشكیل باندی در امر تهیه مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه در سطح بسیار وسیعی اقدام می كند، رسیدگی به موضوع در دستور كار ماموران این پلیس قرار گرفت. وی افزود: ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر انتظامی سردشت با انجام یك سری كارهای اطلاعاتی و پلیسی شبانه روزی نهایتا باغی را كه محل تولید مواد مخدر صنعتی بود را شناسایی و در یك اقدام غافلگیرانه و با كسب دستور قضایی مورد بازرسی قرار دادند. سرهنگ اكبری گفت: در بازرسی از این محل 80 كیلوگرم مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه مرطوب، 30 كیلوگرم افدرین ته نشین شده در اسید، 24 كیلوگرم انواع پودر پیش ساز شیشه، ادوات تهیه و تولید مواد مخدر صنعتی و 650 لیتر اسید كشف و ضبط شد. وی افزود: در همین ارتباط دو دستگاه خودرو نیز توقیف شده است. رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی اضافه كرد: با توجه به عدم حضور متهمان در محل، تلاش ماموران پلیس مواد مخدر شهرستان سردشت جهت دستگیری آنان ادامه دارد.
كلمات كليدی: پلیس - مواد مخدر - آذربایجان غربی - شیشه - سردشت
یك كیلوگرم طلای قاچاق فاقد نشان استاندارد در آذربایجان غربی جمع آوری شد
اخبار/اقتصادی
مدیركل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربایجان غربی گفت: یك كیلوگرم طلای قاچاق فاقد نشان استاندارد و كد سازنده در این استان جمع آوری شد. منصور جلایر افزود: در راستای نظارت بر مراكز عرضه مصنوعات گرانبها در سطح استان، در بازرسی های صورت گرفته یك ماه گذشته كارشناسان این اداره كل این مقدار طلای قاچاق خارجی، فاقد نشان استاندارد و كد سازنده از 22 مركز عرضه این نوع محصولات جمع آوری شده است. وی اضافه كرد: در این مدت همچنین، 53 نمونه از مصنوعات دارای علامت استاندارد و كد سازنده به منظور نظارت های مستمر در استان نمونه برداری شده است. وی اظهار كرد: بازرسی های این اداره كل برای مقابله جدی با عرضه طلای غیر استاندارد همچنان ادامه دارد. مدیركل استاندارد وتحقیقات صنعتی آذربایجان غربی گفت: مردم استان نیز می توانند با خرید طلاهای استاندارد، این اداره كل را یاری كنند.
كلمات كليدی: استاندارد - صنعتی - آذربایجان غربی - طلا - قاچاق
بخشودگی جرائم کارفرمایان ،به شرط پرداخت بدهی‌های معوقه خود
اخبار/اجتماعی
رییس تأمین اجتماعی مهاباد گفت: براساس بند 9 ماده واحده ی قانون بودجه سال 91 کل کشور ، تمام واحدهای صنفی ، صنعتی و کشاورزی ، مشمول قانون بخشودگی جرائم پرداخت حق بیمه می‌شوند وچنانچه کارفرمایان ، بدهی‌های قطعی معوقه خود را تا پایان آذر امسال به صورت یکجا یا اقساط به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت کنند ، از بخشودگی جرائم برخوردار می‌شوند. این بدهی ها شامل اصل حق‌بیمه ، بیمه بیکاری و ۴ درصد مستمری کارهای سخت و زیان‌آور است. آقای مرزنگی افزود: درصورتی که کارفرمایان مشمول قانون تأمین اجتماعی ، درخواست کتبی خود مبنی بر پرداخت بدهی های معوقه قطعی بابت حق بیمه و بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه و مبلغ مربوطه را تا ۳۰ آذر ۱۳۹۱ پرداخت کنند ، از ۹۰ درصد بخشودگی جرائم برخوردار می شوند. وی اظهار داشت : چنانچه کارفرمایان مشمول این قانون ، قادر به پرداخت کل بدهی‌های قطعی معوقه خود به صورت یکجا نباشند ، می‌توانند درخواست کتبی خود را حداکثرتا تاریخ 30 آذر 1391 مبنی بر تقسیط بدهی کارگاه به شعبه تأمین اجتماعی ارائه نمایند و به ازای هر ماه، مشمول 10 درصد تخفیف بخشودگی شوند. رییس تأمین اجتماعی مهاباد شرط بخشودگی جرایم کارفرمایان راپرداخت اصل "حق بیمه" عنوان کرد و گفت : هدف از بخشودگی این جرایم ، جمع آوری مطالبات سازمان تامین اجتماعی از محل حق بیمه های معوقه و بیمه بیکاری است وکارفرمایانی که پس از یکماه برای پرداخت حق بیمه کارکنان خود اقدام نکنند ، شامل جریمه می شوند.
كلمات كليدی: تأمین اجتماعی - مهاباد - صنعتی - کشاورزی - بخشودگی - جرائم کارفرمایان
پیگیری مشکلات چند واحد تولیدی شهرک صنعتی
اخبار/اقتصادی
مسائل ومشکلات چند واحد تولیدی شهرک صنعتی مهاباد امروز با حضور فرماندارپیگیری و بررسی شد. یک واحد بسته بندی خشکبار، کارخانه های تولیدقند ،آبمیوه وکنسانتره 3 واحدی بودند که آقای کاک درویشی، فرماندارمهاباد ازآنها بازدید کرد. به غیر از واحدبسته بندی حبوبات،چای،ادویه جات ، قند و شکر که نیمه فعال است،کارخانه های قند،آبمیوه وکنسانتره خط تولید فعالی دارند. درکارخانه قندشهرک صنعتی که روزانه 12 هزارتن قند تولید می کند 30 نفر مشغول بکارند. کارخانه شهد مهاباد هم روزانه 25 تن کنسانتره و 14 هزاربطری انواع آبمیوه تولیدمی کند و در آن برای 100 نفر شغل ایجاد شده است. آقای کاک درویشی درگفتگوبا واحدخبرمرکز مهاباد برعزم مسئولان در پیشگیری و رفع مشکلات تولیدکنندگان وصاحبان واحدهای صنعتی تأکید کرد. شهرک صنعتی مهاباد با 56 هکتارمساحت و 30 واحد فعال تولیدی در 18 کیلومتری جاده مهاباد- میاندوآب قرار دارد.
كلمات كليدی: ومشکلات - واحد تولیدی - شهرک صنعتی - مهاباد - فرماندار- بسته بندی - خشکبار
اداره استاندارد مهاباد به بهره برداری رسید
اخبار/اقتصادی
با حضور رییس سازمان ملی استاندارد ایران ساختمان جدید اداره استاندارد مهاباد مورد بهره برداری قرار گرفت . رییس اداره استاندارد مهاباد در آیین بهره برداری از این ساختمان گفت: اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد نخستین اداره استاندارد است كه در جنوب آذربایجان غربی مورد بهره برداری قرار می گیرد . محمد تقی خیری اظهار كرد: این ساختمان در زمینی به مساحت دو هزار و 567 مترمربع و با زیربنای 500 مترمربع با اعتبار حدود پنج میلیارد ریال احداث شده است . وی افزود: این اداره شامل بخش اداری و دو آزمایشگاه شیمیایی و میكروبی است كه با بهره برداری از آن مراجعات صاحبان واحدهای تولیدی و خدماتی جنوب آذربایجان غربی به مركز استان به حداقل می رسد . عملیات احداث این ساختمان از سال 88 آغاز شده بود . در این آیین مدیركل استاندارد آذربایجان غربی چند تن از معاونین سازمان ملی استاندارد ، فرماندار و امام جمعه مهاباد و شمار یاز مسوولاتن این شهرستان حضور داشتند .
كلمات كليدی: رییس سازمان ملی - استاندارد ایران - اداره استاندارد - مهاباد - بهره برداری
استاندارد 2900 قلم کالا برای جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت خارجی
اخبار/اجتماعی
رییس سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور در مهاباد گفت برای جلوگیری از ورود کالاهای بی کیفیت خارجی به کشور 2900 قلم کالا مشمول استاندارد شدند. آقای برزگری با اعلام اینکه ورود کالاهای بی کیفیت خارجی تهدیدی برای تولیدات داخلی است گفت: نیازهای جامعه و پیشرفت توسعه صنعتی کشور ایجاب می کند که سازمان ملی استاندارد به عنوان حافظ سلامت و ایمنی مردم و هم ،در مبادی ورودی و هم در داخل شهرها بر مرغوبیت کالا ها نظرت داشته باشد. وی از تصمیم جدی دولت برای نظارت بر مرغوبیت کالا از جمله فراورده های لبنی خبر داد و افزود: با کم فروشی برخورد جدی می شود و طرح نظارت استاندارد در این زمینه به بصورت ویژه اجرا می شود و بزودی خبرهای مهمی در برخورد با متخلفین از استاندارد اعلام خواهد شد. رییس سازمان ملی استاندارد و تحقیقات کشور ضمن تاکید به خودروسازان برای رعایت اصول استاندارد در تولید خودرو خاطر نشان کرد: برخی از خودروها تاکنون نتوانسته اند اربک نصب کنند از مردم درخواست می شود خودروهایی از این نوع نخرند. آقای برزگری همچنین از استاندارد کردن فناوریهای جدید خبرداد وگفت: سازمان ملی استاندارددر نظر دارد تا بحث فن آوری نانو را در اندازه شناسی دخالت بدهد وبه همین منظور آزمایشگاه مرجع نانومترولوژی در سطح کشور ایجاد خواهد شد.
كلمات كليدی: استاندارد - تحقیقات صنعتی - مهاباد - بی کیفیت - مرغوبیت
ساختمان اداره استاندارد مهاباد آماده بهره برداری شد
اخبار/اقتصادی
رییس اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد از آماده بهره برداری شدن ساختمان این اداره خبر داد . محمدتقی خیری اظهار داشت: اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد نخستین اداره استاندارد است كه در جنوب آذربایجان غربی مورد بهره برداری قرار می گیرد . وی گفت: این ساختمان در زمینی به مساحت دو هزار و 567 مترمربع و با زیربنای 500 مترمربع با اعتبار حدود پنج میلیارد ریال احداث شده است . خیری افزود: این اداره شامل بخش اداری و دو آزمایشگاه شیمیایی و میكروبی است كه با بهره برداری از آن مراجعات صاحبان واحدهای تولیدی و خدماتی جنوب آذربایجان غربی به مركز استان به حداقل می رسد . وی اضافه كرد: این ساختمان كه عملیات احداث آن از سال 88 آغاز شده است به زودی با حضور رییس سازمان ملی استاندار و تحقیقات صنعتی ایران مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت . وی نمونه برداری از واحدهای تولیدی، مراكز عرضه و توزیع و نیز بازار، بازرسی از واحدهای تولیدی و خدماتی ، اخذ مدرك جهت صدور پروانه كاربرد علامت استاندارد و تمدید و تجدید پروانه را از جمله وظایف این اداره عنوان كرد .
كلمات كليدی: تحقیقات صنعتی - استاندارد - بهره برداری - مهاباد
استاندارد مطمئن ترین مسیر برای دست یابی به توسعه پایدار
اخبار/اجتماعی
رییس اداره استاندارد شهرستان مهاباد گفت : کشورمان از سال 1343 به عضویت سازمان بین المللی استاندارد درآمده است . موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران وظیفه تدوین استاندارد ملی در بخشهای کشاورزی صنعت ، معدن ، ارتباطات و مواد غذایی را بر عهده دارد ، بشر در طول عمر خویش با رعایت مقرارت نوعی استاندارد را به وجود آورده و در راه رفاه و آسایش خود بکار گرفته است از این رو هر چه رعایت استاندارد ها بیشتر باشد تعالی و پیشرفت جامعه بیشتر خواهد بود. خیری گفت : نیاز به تولید کالاهای مصرفی و خدمات استاندارد و تضمن شده باعث شده تا ملاکهای استاندارد سازی هر روز بالاتر رود و خسارات مالی و جانی به حداقل برسد . برای حضوردربازرهای جهانی حتماتولیدکنندگان بایستی محصولات تولیدی خود را بااستانداردهای منطقه ای ،ملی وبین المللی مطابقت دهند . وی افزود: کالاهایی که با سلامت وایمنی مصرف کنندگان در ارتباط اندمشمول استانداردهای اجباری می شوندوباتوجه به اینکه امروزه کیفیت خواسته و میلی زود گذر نیست وخواسته همه جامعه است همه ما در مقابل هزینه هایی که صرف می کنیم انتظار دریافت کالاهاو خدمات مطمئن و استاندارد را داریم مسلما اطمینان از کیفیت مطلوب محصولات ، ضامن سلامت ، بهداشت و ایمنی جامعه خواهد بود.
كلمات كليدی: استاندارد - مقرارت - کالاهای مصرفی - خسارات
کاهش جرایم درشهرستان مهاباد
اخبار/اجتماعی
فرمانده انتظامی شهرستان مهاباد امروز در جمع خبرنگاران با اعلام این که با تلاش ماموران نیروی انتظامی و همکاری قابل تقدیر مردم شهرستان مهاباد ،آمار جرایم در این شهرستان ،کاهش چشمگیری یافته است گفت : سرقت از منازل و خودروها،جابه جایی و فروش مشروبات الکلی و مواد مخدر بسیار در این شهرستان کاهش یافته و نیروی انتظامی مهاباد از نظر پیشگیری از جرایم و کشفیات همواره جز و سه شهرستان برتر استان است . سرهنگ ولی زاده دستگیری کلاهبردار کرجی که در شهرهای مختلف از جمله در مهاباد از 40 نفر به وسیله کارت عابر بانک اخاذی کرده بود ،دستگیری 4 سارق سیم و کابل برق شهری با 22 فقره سرقت، شناسایی کارگاه ساخت پلاکهای جعلی خودرو ، کشف نیم کیلو مواد مخدر صنعتی و 8 کیلو مواد مخدر از دو نفر غیر مهابادی ، دستگیری یک سارق با سی فقره سرقت موتور سیکلت و فروش آن در روستاها را از مهمترین فعالیتهای 6 ماه اول نیروی انتظامی مهاباد برشمرد . اما سرهنگ ولی زاده فرمانده انتظامی مهاباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع مقدس و هفته نیروی انتظامی گفت : دفاع مقدس سبب خود باوری ، همبستگی و اقتدار ملت ما در صحنه های جهانی شد و امنیت کنونی که با تلاش ماموران نیروی انتظامی هر روز مستحکمتر می شود حاصل جانفشانی های مردم بویژه رزمندگان دوران دفاع مقدس است . در ادامه رییس راهنمایی و رانندگی مهاباد هم با اشاره به وجود مشکل ترافیک شهر با وجود 100 هزار خودرو شناور در خیابانهای شهر گفت : افزایش وقوع تصادفات فوتی و جرحی در داخل شهر نگران کننده است و مردم چه راننده و چه پیاده باید دقت و توجه خود را بیشتر کنند . سرهنگ حسین زاده در ادامه با اشاره به اینکه تعداد تصادفات درون شهری امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 60 درصد بیشتر بوده است افزود آمار تصادفات برون شهری هم امسال با 43 مورد فوتی و 123 مورد جرحی نسبت به پارسال 65 درصد بیشتر شده است.
كلمات كليدی: نیروی انتظامی - جرایم - سرقت - مشروبات الکلی - مواد مخدر
استاندار آذربایجان غربی از اقدامات نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مخدر تقدیر كرد
اخبار/اجتماعی
استاندار آذربایجان غربی از اقدامات و تلاش های مستمر و اثرگذار نیروهای انتظامی در مبارزه با سوداگران مرگ تقدیر كرد. وحید جلال زاده در دیدار با معاون كاهش تقاضا و توسعه مشاركت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور افزود: نیروی انتظامی استان در مبارزه با سوداگران مرگ اقدامات گسترده و چشمگیری انجام داده كه قابل ستایش است . استاندار آذربایجان غربی با تجلیل از شهدای نیروهای انتظامی در مبارزه با مواد مخدر اظهار كرد: نیروهای انتظامی در مبارزه بی امان با سوداگران مرگ امسال سه شهید تقدیم اسلام و انقلاب كرده كه بیانگر وسعت جدیت این مبارزه است. وی اصل پیشگیری در مبارزه با مواد مخدر را مهم اساسی دانست و اضافه كرد: توجه به پیشگیری و آشنا كردن اقشار مردم با آثار سوء مصرف مواد مخدر می تواند در كاهش تقاضا برای مصرف مواد مخدر بسیار موثر باشد . جلال زاده یاد آور شد: موقعیت خاص استان و هم مرزی با سه كشور، سبب شده تا این استان به یكی از مبادی خروج مواد مخدر سنتی و ورود مواد مخدر صنعتی تبدیل شود كه ضرورت مبارزه را دو چندان كرده است. استاندار آذربایجان غربی با تاكید ضرورت تدوین برنامه های بلند مدت با رویكرد جدید و ابتكاری در استان گفت : استفاده از روش های ابتكاری و بلند مدت در امر مبارزه با مواد مخدر تاثیری گذاری این برنامه در بخش های پیشگیری ، درمان و مقابله با مواد مخدر را بیشتر خواهد كرد. جلال زاده لزوم مشاركت عمومی و همكاری دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد در امر مبارزه بامواد مخدر را ضروری خواند و افزود: تجربه نشان داده است هر زمان و در هر كاری مردم حضور موثری داشته اند نتایج قابل قبولی به دست آمده است. جلال زاده اضافه كرد: برای كنترل و جلوگیری از نقل و انتقال مواد مخدر لازم است سامانه های كنترلی در مبادی ورودی و خروجی استان نصب و راه اندازی شود. استاندار آذربایجان غربی با تاكید بر برنامه ریزی دستگاه های فرهنگی استان برای ارتقای آگاهی های مردم با اثرات سوء مصرف مواد مخدر گفت : در كنار كارهای فرهنگی، لازم است مراكز درمان اجباری اعتیاد در استان راه اندازی شده و نقاط آلوده در تمام نقاط استان از تهیه و توزیع كنندگان مواد مخدر پاكسازی شود. در این جلسه فرمانده انتظامی آذربایجان غربی و دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان گزارشی از اقدامات انجام شده در امر پیشگیری ، درمان و مبارزه با مواد مخدر در استان را ارائه كرد.
كلمات كليدی: جلال زاده - نیروی انتظامی - سوداگر - مواد مخدر
تحول در حوزه کشاورزی تنها با حمایت از کشت صنعتی ممکن است
اخبار/اقتصادی
معاون برنامه‌ریزی استاندارآذربایجان غربی گفت: تحول در حوزه کشاورزی تنها با حمایت از کشت صنعتی ممکن است .آقای دیزج‌نژاد درجلسه ستاد تنظیم بازارآذربایجان غربی با اعلام این مطلب اظهار داشت: درسالهای اخیر درآمدکشاورزی استان متحول شده و تنها راه استمرار این شیوه حمایت از صنعتی‌سازی کشاورزی در شهرستانهای مختلف است. وی با اشاره به اینکه هیچ بهانه‌ای برای گرانفروشی درفصل بازگشایی مدارس پذیرفته نیست افزود،باید با پدیده گرانفروشی به طورجدی برخورد شود تا دیگر فروشندگان متخلف نیز نسبت به اصلاح رفتارخود اقدام کنند. دیزج‌نژاد درزمینه نمایشگاههای عرضه محصولات مدارس در شهرستانها نیزگفت: در این نمایشگاهها بایدغرفه‌هایی ایجاد شوندکه تخفیف و کاهش واقعی قیمت کالا درآنها مشاهده شود. معاون برنامه‌ریزی استاندارآذربایجانغربی در ادامه خاطرنشان کرد: نمایشگاهها نوعی تشویق برای ارائه تخفیف در بازارهای داخلی است تا به این ترتیب مردم برای خریدلوازم با کیفیت و قیمت پایین‌تر اقدام کنند
كلمات كليدی: حوزه - کشاورزی - کشت صنعتی - آذربایجان غربی - گرانفروشی
معدن سنگ "برادران آزغ" یک مجتمع نمونه فراوری سنگ‌های معدنی درمهاباد است
اخبار/اقتصادی
همایش کاربردی معدن و صنایع معدنی که با هدف بررسی مسائل حوزه معادن آذربایجان غربی برگزار شده بود امروز با بازدید شرکت کنندگان در همایش از ظرفیت های معدنی در مهاباد و تکاب به کار خود پایان داد . معدن سنگ "آزغ" یک مجتمع نمونه فراوری سنگ های معدنی در مهاباد است که در سال 88با مشارکت بخش خصوصی به بهره برداری رسید .سالانه 52 هزار متر مربع سنگ تزئینی از نوع گرانیت در این واحد صنعتی فراوری و 40 درصد آن به 4 کشور همجوار صادر می شود . آزغ بهره بردار نمونه معدنی می گوید تولید این مجتمع فراوری سنگ 52 هزار متر مربع در سال است که 20 هزار متر مربع معادل 40 درصد آن به کشورهای عراق ، افغانساتان ، ترکیه و اذربایجان صادر و بقیه روانه دیگر استانهای کشور می شود . این مجتمع با سه هکتار مساحت و سرمایه گذاری بیش از 100 میلیارد ریال برای 280 نفر بصورت مستقیم و دو هزار نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است . تعدادی از مسئولان و مدیران حوزه های مختلف وزارت صنعت ، معدن و تجارت صبح امروز در آخرین روز همایش کاربردی معدن و صنایع معدنی از مجتمع سنگ برادران آزغ بازید کردند . در حاشیه این بازدید ایزوانی معاون مدیر کل دفتر نظارت و بهربرداری وزارت صنعت معدن و تجارت بر لزوم ایجاد تنوع در مواد معدنی و بازارهای جدید برای فروش این محصولات تاکید کرد و گفت : بهره برداران و سرمایه گذاران باید دنبال راههای جدید بروند تا ضمن افزایش تنوع در مواد معدنی بتوانند این مواد را در بازارهای جدید بفروش برسانند . وی افزود وزارت صنعت معدن و تجارت نیز ضمن انجام حمایت های خود از بهره برداران تسهیلاتی هم برای خرید و نوسازی ماشین آلات به سرمایه گذاران در حوزه معدن پرداخت می کند . طاهری معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت ، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز از اجرای طرح ساماندهی محدوده های معدنی در آذربایجان غربی بعنوان نمونه در کشور خبر داد و گفت : طبق سیاستهای وزارت صنعت ، معدن و تجارت تا پایان امسال باید وضعیت تمام معادن راکد و غیر فعال در استان مشخص شود . شهرستان مهاباد با داشتن 87 معدن فعال دومین شهرستان استان از لحاظ تعداد معادن است از معادن مهاباد سالانه ذبیش از 435 هزار تن انواع سنگهای معدنی استخراج و روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می شود .
كلمات كليدی: معدن ـ سنگ ـ تسهيلات ـ سنگ
149 نفر از نیازمندان بوكانی در سالجاری وام كارگشایی دریافت كردند
اخبار/اجتماعی
مسوول كمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان بوكان گفت: در سالجاری 149 نفر از نیازمندان این شهرستان موفق به دریافت تسهیلات قرض الحسنه كارگشایی شدند . حسین فتحی افزود: به این تعداد از افراد واجد شرایط در مجموع یك میلیارد و 43 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است. وی گفت: این مبلغ تسهیلات بمنظور رفع مشكلات مسكن، تهیه لوازم خانگی، ازدواج ، افزایش سرمایه كار ، تحصیل، درمان و غیره به انان پرداخت شده است. فتحی اظهار داشت: با هماهنگی كمیته امداد امام (ره) در راستای توانمند سازی مددجویان در سالجاری 131 نفر از مددجویان زیر پوشش این هاد آموزش های لازم را فرا گرفته اند . وی اضافه كرد: این تعداد در رشته های كاربر رایانه، سرویس و نگهداری خودرو، جوشكاری صنعتی، سیستم سوخت رسانی به خودروها، عكاسی دیجیتال، كابینت سازی و تعمیر چرخ های خیاطی آموزش دیده اند . مسوول كمیته امدادبوكان ادامه داد: هزینه این مهارت ها به میزان 25میلیون و 372 هزار ریال بوده كه توسط كمیته امداد پرداخت شده است.
كلمات كليدی: کمیته - امداد - امام خمینی - بوکان - نیازمندان - تسهیلات - قرض الحسنه
اولین مركز علمی كاربردی بخش صنعت در آذربایجان غربی مجوز جذب دانشجو دریافت كرد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی آذربایجان غربی گفت: نخستین مركز علمی كاربردی بخش صنعت این استان با عنوان مركز علمی كاربردی شركت ایران پاش در ارومیه مجوز جذب دانشجو دریافت كرد. دكتر احمد علیجانپور افزود: این مركز علمی كاربردی صنعتی فعالیت آموزشی خود را از مهرماه امسال در چهار رشته با جذب دانشجو آغاز می كند. وی یادآور شد: این مركز به صورت پودمانی و در رشته های كاردانی ساخت و تولید قالبهای پلاستیك، كاردانی كنترل، كاردانی حرفه ای ایمنی و بهداشت واحدهای صنفی و كاردانی حرفه ای مدیریت كسب و كار دانشجو می پذیرد. وی تعداد مراكز موجود وابسته و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی و كاربردی آذربایجان غربی را 21 مركز اعلام كرد و گفت: از این مراكز چهار مركز شامل مراكز هلال احمر آذربایجان غربی، شهرداری ارومیه، فنی و حرفه ای ارومیه و فنی و حرفه ای میاندوآب مراكز جدیدالتاسیس هستند. علیجانپور افزود: در مراكز علمی كاربردی آذربایجان غربی 11 هزار و 901 دانشجو در مقاطع كارشناسی و كاردانی و به صورت پودمانی و ترمی مشغول تحصیل هستند. وی با بیان اینكه 84 درصد دانشجویان مشغول به تحصیل مراكز علمی كاربردی استان بومی هستند یادآور شد: 22 درصد دانشجویان شاغل به تحصیل در مراكز این دانشگاه در مقطع كارشناسی و 78 درصد بقیه نیز در مقطع كاردانی تحصیل می كنند. وی مجموع رشته های مراكز علمی كاربردی موجود آذربایجان غربی را نیز 196 رشته ذكر كرد و گفت: 64 رشته موجود در مراكز علمی كاربردی استان مربوط به رشته های دانشگاهی بخش صنعت، 23 رشته شامل رشته های فرهنگ و هنر، 25 رشته كشاورزی و 85 رشته مدیریت و خدمات اجتماعی هستند. رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی آذربایجان غربی گفت: در برنامه های آینده توسعه و تخصیص و گشایش رشته های دانشگاهی جامع علمی و كاربردی با توجه به اینكه استان قطب كشاورزی است باید به رشته های صنعت و كشاورزی توجه بیشتری شود. وی ادامه داد: هم اكنون ثبت نام ورود به دانشگاه جامع علمی و كاربردی در مقطع كاردانی پیوسته و ناپیوسته در حال انجام است و تا بیستم شهریورماه جاری ادامه می یابد. وی اظهار كرد: علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه می توانند پس از مراجعه به دفاتر پستی و اخذ كارت اعتباری برای ثبت نام به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش مراجعه كنند. تاكنون بیش از 3700 دانشجو از مراكز علمی كاربردی آذربایجان غربی فارغ التحصیل شده اند.
كلمات كليدی: علمی - کاربردی - بخش - صنعت - آذربایجان غربی - دانشجو - کاردانی
كارگاه آموزشی 'حدود تماس شغلی' در مهاباد برگزار شد
اخبار/اجتماعی
مسوول واحد بهداشت محیط مركز بهداشت مهاباد افزود: این كارگاه اموزشی در راستای برگزاری كارگاه های آموزشی مدون واحد بهداشت محیط و حرفه ای مركز بهداشت در این شهرستان ترتیب یافته است . قاسم امینی هدف از تشكیل این كارگاه دو روزه را را به‌روز رسانی اطلاعات كاركنان عنوان كرد و افزود: در این كارگاه 20 نفر از كاردانان و كارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای شاغل در مراكز بهداشتی درمانی شهری و روستایی این شهرستان حضور داشتند . وی یادآور شد: در این كارگاه آموزشی در خصوص عوامل زیان آور محیط كار و آخرین تغییرات و دستورالعمل های كشوری و نیز نحوه كار با دستگاههای اندازه گیری عوامل زیان آور محیط كار بصورت عملی به شركت كنندگان آموزش داده شد . امینی افزود: با توجه به اهمیت صیانت از نیروی كار در واحدهای تولیدی و صنعتی به عنوان سرمایه های اصلی كشور ، انجام ارزیابی های عوامل زیان آور محیط كار و توسعه برنامه های آموزشی برای شاغلین و تشدید نظارت بر كارگاه ها و كارخانه های تولیدی و صنعتی بسیار ضروری است .
كلمات كليدی: کارگاه آموزشی - حدود - تماس شغلی - بهداشت - مهاباد
معاون برنامه ریزی استاندار: آذربایجان غربی در توسعه صنایع تبدیلی در منطقه پیشتاز است
اخبار/اقتصادی
معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان در توسعه صنایع تبدیلی و صنایع غذایی پیشتاز است و این بخش باید بیش از پیش مورد توجه بخش خصوصی و بخش دولتی قرار گیرد. غلامرضا دیزج نژاد افزود: به دلیل موقعیت خاص استان و مزیت اقتصادی صنایع تبدیلی، برغم وجود برخی از مشكلات در حوزه صنایع، شاهد توسعه این صنایع در آذربایجان غربی هستیم و این توسعه رابطه مستقیمی با بخش كشاورزی استان دارد. وی با اشاره به اینكه ‌آذربایجان غربی در حوزه كشاورزی در كشور از جایگاه ممتازی برخوردار است اظهار كرد: در سالهای اخیر با توجه به ارتقای راندمان تولید در این بخش، فضای لازم برای تامین مواد اولیه صنایع تبدیلی نیز فراهم شده است. وی ادامه داد: با توجه به اینكه آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از یك میلیون تن سیب و همچنین برخورداری از باغ های فراوان از پتانسیل لازم برای توسعه صنایع تبدیلی برخوردار است ضرورت دارد تا طرح های توجیه دار اقتصادی در استان اجرا شوند. وی در ادامه با اشاره به اینكه حوزه خدمات نیز باید همپای صنایع وابسته به كشاورزی در استان توسعه یابد گفت: در این حوزه با كاستی مواجه هستیم. دیزج نژاد با بیان اینكه با بهره گیری از شیوه های اصولی مدیریتی می توان برخی از مشكلات نظام اقتصادی را حل كرد افزود: معتقدیم كه بسیاری از مشكلات حوزه صنعت و تولید در استان می تواند در حوزه مدیریت بخش خصوصی و بخش دولتی با بهره گیری از شیوه های علمی و اجرایی حل و فصل شود. وی اظهار كرد: با تاكید استاندار آذربایجان غربی، شورای گفت و گوی بخش دولتی و بخش خصوصی را در این استان راه اندازی كرده ایم و كمیته های آن فعال شده اند كه شناسایی مشكلات بخش خصوصی و واحدهای صنعتی از اهداف راه اندازی این شورا است. ایجاد انجمن علمی تولیدكنندگان كنسانتره در استان برای شناسایی جایگاه استان در كشور و موانع و راهكارها از دیگر محورهای سخنان معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی بود. وی شناسایی بازارهای جدید در دنیا و ارتقای كیفیت محصولات صادراتی را نیز مورد تاكید قرار داد و گفت: توجه به بسته بندی محصولات و ارتقای كیفیت آنها وجه خوبی از استان در سایر كشورها ایجاد می كند.
كلمات كليدی: معاون - برنامه ریزی - استاندار - توسعه - صنایع تبدیلی -
دانش آموزان برتر علمی در بوكان به اردوی سیاحتی اعزام شدند
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
مسئول امور بانوان فرمانداری بوكان از اعزام دانش آموزان برتر علمی این شهرستان به اردوی سیاحتی خبر داد . سحر خضری افزود: این دانش آموزان با هماهنگی مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان و در قالب اردوی طرح 'در مسیر فردا ' به این اردو اعزام شدند . وی گفت: این اردو در شهرستان میاندوآب برگزار خواهد شد و سه روز ادامه خواهد داشت . خضری افزود: این دانش آموزان همراه با دانش آموزان دیگر شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی از مناطق دیدنی، علمی، صنعتی، هنری و زیارتی شهرستان میاندوآب دیدن خواهند كرد .
كلمات كليدی: دانش آموزان - برتر - علمی - بوکان - اردو
یك واحد بزرگ تولید نان صنعتی در سردشت به بهره برداری رسید
اخبار/عمرانی
به مناسبت گرامیداشت هفته دولت بهره بردرای از یك واحد بزرگ تولید نان صنعتی در شهرستان مرزی سردشت با حضور فرماندار و جمعی از مسوولان این شهرستان آغاز شد . این واحد تولیدی در شهرك صنعتی سردشت و در زمینی به مساحت چهار مترمربع احداث شده است . با بهره بردرای از این واحد تولیدی روزانه سه تن انواع نان صنعتی تولید و روانه بازار مصرف خواهد شد . برای احداث این واحد تولیدی كه نخستین واحد تولید نان صنعتی در سردشت می باشد در مجموع پنج میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است كه از این میزان دو میلیارد ریال از محل تسهیلات بانكی تامین شده است . با راه اندازی این واحد زمینه اشتغال 25 نفر در این شهرستان مرزی فراهم شد . در هفته دولت امسال 47 طرح مختلف با اعتباری بالغ بر 200 میلیسارد ریال در این شهرستان مورد بهره برداری قرار می گیرد .
كلمات كليدی: هفته دولت - نان صنعتی - سردشت
47 طرح عمرانی خدماتی و تولیدی در هفته دولت به بهره برداری خواهند رسید
اخبار/عمرانی
فرماندار سردشت گفت: 47 طرح عمرانی خدماتی و تولیدی در طول هفته دولت امسال به بهره برداری خواهند رسید . ذبیح اله كاظمی افزود: برای اجرای این طرحها بیش از 200میلیارد ریال از اعتبارات ملی ، استانی و بخش خصوصی هزینه شده است . وی مهمترین این طرحها را سد 'ورگیل' با 42 میلیارد ریال اعلام كرد كه با حضور استاندار آذربایجان غربی مورد بهره بردرای قرار گرفت . كاظمی همچنین ساختمان دانشگاه پیام نور ، بازارچه مشاغل مزاحم ، بازارچه كالاهای مرزی و چندین طرح صنعتی بزرگ را از جمله مهمترین این طرحها عنوان كرد . وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والا مقام رجایی و باهنر گفت : هفته دولت فرصت مناسبی است تا گزارشی از خدمات ارزنده دولت خدمتگزار در این شهرستان مردم بازگو شود . فرماندار سردشت از مدیران و مسئولان دستگاههای اجرایی خواست تا فعالیتهای صورت گرفته در بخشهای مختلف به اطلاع اقشار مختلف مردم رسانده و آنان را با تلاش های خادمان ملت آگاه سازند .
كلمات كليدی: هفته دولت - عمرانی - سردشت - سد - ورگیل - بازارچه
توجه به قابلیت های واحدهای تولیدی موفق، روند صنعتی شدن استان را شتاب می بخشد
اخبار/اقتصادی
استاندار آذربایجان غربی گفت: توجه به قابلیت های واحدهای تولیدی موفق، روند صنعتی شدن آربایجان غربی را شتاب می بخشد. وحید جلال زاده در آیین كلنگ زنی كارخانه تولید كامیونت و مینی بوس در ارومیه افزود: واحدهای صنعتی و تولیدی موفق زیادی در استان وجود دارند كه می توانند در توسعه صنعتی و شناساندن قابلیت های این استان و ایجاد روند رو به رشد در حوزه صنعت موثر باشند. وی با تاكید بر توجه رسانه ها و مدیران حوزه اقتصادی استان به این قابلیت ها و موفقیت های صنعتگران اضافه كرد: نباید واحدهای تولیدی نیمه فعال و راكد بیشتر از صنایع پیشرو مورد تووجه مدیران، مسوولین و رسانه ها قرار گیرد. وی اظهار كرد: رسانه ها باید در كنار كالبدشكافی پروژه های نیمه فعال، به رصد واحدهای تولیدی موفق نیز اهتمام كنند تا این واحد های صنعتی نیز به خوبی به مردم و فعالان حوزه اقتصادی معرفی شود. استاندار آذربایجان غربی با تاكید بر اهمیت نیازسنجی تقاضای بازار برای تولید محصولات صنعتی افزود: در این صورت می توان ، حركت های نوینی را در حوزه تولید شروع كرد كه این حركت ها نیز به نوبه خود می توانند در توسعه صنعتی استان موثر باشند. جلال زاده با بیان اینكه در هفته دولت پروژه هایی به ارزش چهار هزار و میلیارد ریال در استان به بهره برداری رسیده است، اضافه كرد: این حجم پروژه نشان دهنده تلاش و كار جدی دولتمردان برای پیشرفت و توسعه كشور است. وی ادامه داد: باید محور امید در مردم تقویت شود و اقدامات دولت در خصوص رفع محرومیت از چهره استانها و مناطق محروم به خوبی به جامعه منعكس شود. جلال زاده با اعلام اینكه تحریم ها اثر نامطلوب چندانی در روند توسعه كشور و استان نداشته است اظهار كرد: با مدیریت قوی و دانشمدار، می توان پله های پیشرفت و ترقی را یكی از پس از دیگری در استان پیمود و تحریم ها را خنثی كرد. استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت راه اندازی كارخانه تولید مینی بوس و كامیونت در ارومیه ، بر لزوم راه اندازی كارخانه های اقماری آن به ویژه در حوزه قطعه سازی تاكید كرد و افزود: این امر می تواند در توسعه اشتغال و سرمایه گزاری صنعتی در ارومیه تاثیر بسزایی داشته باشد. وی گفت: با توجه به اهمیت این كارخانه، این پروژه را در لیست پروژه های مهر ماندگار استانی ثبت می كنیم كه امیدواریم سال آینده شاهد بهره برداری و افتتاح این كارخانه همرمان با پایان كار دولت دهم باشیم. در این آیین، استاندار آذربایجان غربی از بخش های مختلف كارخانه مارال صنعت در حوزه های برش لیزری قطعات فلزی، قطعه سازی و تریلرسازی بازدید كرد.
كلمات كليدی: تولیدی - صنعتی - مینی بوس -کامیونت
یك واحد تولید لبنیات و نوشابه در بوكان به بهره برداری رسید
اخبار/اقتصادی
در گرامیداشت هفته دولت یك واحد تولیدی لبنیات و نوشابه در بوكان مورد بهره برداری قرار گرفت . این واحد تولیدی در زمینی به مساحت شش هزار متر مربع و زیربنای سه هزار متر مربع در شهرك صنعتی این شهرستان احداث شده است . برای اجرای این طرح بیش از 13 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است كه از این میزان اعتبار پنج میلیارد ریال را تسهیلات بانكی تشكیل می دهد . این طرح در دو فاز طراحی شده است كه فاز نخست این طرح مورد بهره برداری قرار گرفته است . با بهره برداری از این طرح برای 50 نفر اشتغال ایجاد شده است كه با بهره برداری از فاز دوم آن میزان اشتغال زایی آن به 120 نفر افزایش پیدا می كند . در شهرك صنعتی بوكان 54 كارگاه تولیدی و خدماتی هم اكنون مشغول فعالیت هستند .
كلمات كليدی: هفته دولت - لبنیات - نوشابه - بوکان
آذربایجان غربی در تولید دستمال كاغذی بی نیاز می شود
اخبار/اقتصادی
با بهره برداری از كارخانه تولید دستمال كاغذی آذربایجان غربی ، در تولید این محصول بی نیاز می شود. محمدرضا ثابت خرم مدیرعامل شركت صنایع سلولزی نیك سلولز در آیین افتتاح این واحد صنعتی كه به مناسبت هفته دولت و با حضور فرماندار ارومیه، مدیركل صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، گفت : این واحد تولیدی روزانه 30 هزار بسته دستمال كاغذی تولید می كند كه این میزان تولید می تواند تقاضای بازارهای ارومیه و استان را تامین كند. وی اضافه كرد: این كارخانه تولیدی با 25 میلیارد ریال سرمایه گزاری در شش ماه به تولید رسیده است. وی اظهار كرد: با راه اندازی این كارخانه، برای 66 نفر به صورت مستقیم و 140 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است. مدیرعامل شركت صنایع سلولزی نیك سلولز با قدردانی از مدیران صنعتی استان و ارومیه افزود:مهمترین نیاز این كارخانه سرمایه درگردش آن است كه امیدواریم این امر نیز با همراهی مدیران استانی میسر شود. ثابت خرم بر صادرات محصولات تولیدی تاكید كرد و گفت: در حال حاضر محصولات این شركت به كشور عراق نیز صادر می شود.
كلمات كليدی: کارخانه - دستمال کاغذی - اشتغالزایی
جهش های عظیم صنعتی در دولت های نهم و دهم در آذربایجان غربی روی داده است
اخبار/اقتصادی
مدیركل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: جهش های عظیم صنعتی در دولت های نهم و دهم در این استان اتفاق افتاده است. عبادالله اكبری افزود: در دولت دكتر احمدی نژاد فعالیت های گسترده ای در حوزه صنعت در كشور و به تبع آن در استان انجام شده است كه توسعه صنعتی نتیجه این فعالیت ها بوده است. وی اضافه كرد: راه اندازی واحدهای مختلف صنعتی در كشور و استان یكی از مهمترین نمادهای توسعه به ویژه در اذربایجان غربی است كه باید توجه ویژه ای به این امر داشته باشیم. وی با تاكید بر توجه به كیفیت محصولات تولیدی در كنار كمیت اظهار كرد: كیفی سازی تولیدات موجبات رونق بازار و رشد صادرات را فراهم می كند كه می توان در این خصوص اهتمام ویژه ای را انجام داد. مدیركل صنعت، معدن و تجارت استان افزود: كیفی سازی واحدهای صنعتی و سرمایه گزاری ها در استان بیشتر از كمیت گرایی مد نظر مدیریت صنعتی استان است كه در این خصوص نیز نیازمند همراهی و مشاركت تمامی واحدها هستیم. اكبری با قدردانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای راه اندازی واحدهای صنعتی در آذربایجان غربی اظهار امیدواری كرد، با مشاركت و سرمایه گذاری هر چه بیشتر بخش خصوصی در آینده نزدیك آذربایجان غربی به یكی از استان های پیشرو در بخش صنعت تبدیل شود .
كلمات كليدی: صنعت - معدن - جهش - توسعه
بهره‌برداری از 36 طرح عمرانی در بوکان آغاز شد
اخبار/عمرانی
فرماندار بوکان گفت: همزمان با شروع هفته دولت بهره‌برداری از 36 پروژه عمرانی، خدماتی، آموزشی، فرهنگی و رفاهی در بوکان آغاز شد. حسن عباسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: همزمان با آغاز هفته دولت افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی آماده افتتاح در بوکان با اعتبار 297 میلیارد ریال اعتبار آغاز شده است. وی با اشاره به مهم‌ترین این پروژه‌ها، تصریح کرد: پروژه‌هایی که هفته دولت امسال به بهره‌برداری می‌رسند افتتاح مدرسه، فضای آموزشی، کتابخانه، پروژه‌های عمران شهری، پروژه‌های بهداشتی و صنعتی را شامل می‌شوند. عباسی از افتتاح مساکن مهر بوکان در هفته دولت خبر داد و افزود: هفته دولت امسال 580 واحد مسکن مهر در بوکان به بهره‌برداری می‌رسد. وی با اشاره به اینکه افتتاح هنرستان فنی و حرفه‌ای بوکان نیز یکی از طرح‌های شاخص قابل افتتاح در هفته دولت سال جاری است، خاطرنشان کرد: این هنرستان از مصوبات سفر هیئت دولت به استان آذربایجان‌غربی است که در 12 کلاس احداث شده است. عباسی با اشاره به مهم‌ترین پروژه‌های ورزشی در حال افتتاح این شهرستان در هفته دولت، گفت: سوله ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوکان و خوابگاه ورزشکاران از طرح‌های ورزشی قابل افتتاح در هفته دولت است. فرماندار بوکان با بیان اینکه بخش دیگری از این پروژه‌ها در سطح روستاها به منظور محرومیت‌زدایی انجام گرفته‌اند، اظهار داشت: افتتاح چهار ایستگاه آتش‌نشانی در چهار روستای بوکان و افتتاح ساختمان دیالیز نیز در روستاهای این شهرستان افتتاح می‌شوند.
كلمات كليدی: هفته - دولت - عمرانی - بوکان - مهر
هفته دولت امسال431 طرح جدید در شهرستانهای مختلف آذربایجان غربی به بهره برداری می رسد
اخبار/اقتصادی
معاون امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی این طرحها باسرمایه گذاری بیش از چهار هزار و 464 میلیارد ریال اعتبار درهفته دولت درمناطق مختلف استان افتتاح شده و به بهره برداری می رسند. از این تعداد 55 طرح در بخش های آموزشي، بهداشتي، عمراني، فرهنگي، عمران شهري،كشاورزي و ورزشي درشهرستان مهاباد افتتاح می شودکه برای اجرای طرحهای حوزه مهاباد در مجموع 173 ميليارد و 710 ميليون ريال اعتبار هزينه شده است. آقای "محمودی" با اشاره به اینکه 96 درصد این طرحها شامل 413 طرح با سه هزار و 330 میلیارد ریال اعتبار،عمرانی هستند اضافه کرد: بهسازی وآسفالت 185 كیلومتر از راههای روستایی استان، احداث بزرگراه ارومیه– مهاباد - میاندوآب به طول 12 كیلومتر، آبرسانی به 53 روستا، افتتاح موزه تاریخ طبیعی استان وتأمین آب آشامیدنی واحدهای مسكن مهر ازجمله طرحهای عمرانی آماده افتتاح دراستان است وی همچنین از افتتاح 17 طرح صنعتی و معدنی همزمان با هفته دولت در استان خبرداد وگفت: میزان سرمایه گذاری در این بخش نیز یکهزار و 134 میلیارد ریال است. معاون امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی در بخش دیگری از توضیحات خود از واگذار شدن شش هزار واحدمسكن مهر به متقاضیان طی چند روز آینده ، در استان خبرداد.
كلمات كليدی: هفته - دولت - طرح - آموزشی - فرهنگی - ورزشی
پایش زیست محیطی واحدهای تولیدی و صنعتی مهاباد
اخبار/اقتصادی
رییس اداره محیط زیست مهابادگفت: به منظور پیشگیری از آلودگی آب و هوا ،واحدهای تولیدی و صنعتی مهاباد پایش زیست محیطی می شوند. "فاروق سخنور" اظهار داشت : برای اجرای این طرح واحد های تولید ، صنعتی ، خدماتی سطح شهر به صورت ماهانه مورد پایش قرار می گیرند و واحدهایی که استانداردهای محیط زیست را رعایت نکنند جریمه می شوند . وی اضافه کرد: واحدهایی که جریمه می شوند در یک بازه زمانی باید نسبت به اصلاح و استاندار کردن اقدام کنند در غیر این صورت تعطیل خواهند شد . وی اظهار داشت: شهروندانی هم که نسبت به فعالیت تولیدی یا صنعتی خاصی نسبت به آلوده کردن محیط زیست شکایت دارند شکوائیه خود را برای پیگیری به این اداره تحویل دهند . وی خاطر نشان کرد: به طور میانگین هر ماه بیش از 30 واحد تولیدی ، صنعتی و خدماتی مهاباد مورد پایش قرار می گیرند .
كلمات كليدی: پایش - زیست - محیطی - تولیدی
به مناسبت هفته دولت 36 طرح مختلف در بوكان به بهره برداری می رسد
اخبار/اقتصادی
فرماندار بوكان گفت: به مناسبت هفته دولت 36 طرح مختلف در زمینه های عمرانی خدماتی، بهداشتی و صنعتی در این شهرستان به بهره برداری می رسد. حسن عباسی افزود: این طرحها شامل مسكن مهر محلی، فضاهای آموزشی، عمران شهری، طرح های صنعتی، كشاورزی و عمران روستایی است. وی گفت: برای اجرای این طرحها در مجموع افزون بر 297 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. عباسی افزود: در هفته دولت امسال همچنین كلنگ احداث ساختمان مدرسه شبانه روزی روستایی شاریكند و ساختمان 10 دهیاری نیز به زمین زده می شود. شهرستان بوكان با جمعیتی افزون بر بیش از 220 هزار نفر در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.
كلمات كليدی: هفته - دولت - عمرانی - آموزشی - صنعتی - بوکان
زنگ خطر نابودی عرصه های طبیعی در مهاباد
اخبار/اجتماعی
کارشناس منابع طبیعی بر این باورند ، سلامت منابع طبیعی در کشورمختل شده است به طوری که میزان فرسایش خاک در مناطق مستعد سالیانه بیش از 100 تن خاک ،در هکتار برآورد شده است . رییس منابع طبیعی شهرستان مهاباددر این زمینه می گوید: روندروبه تخریب در مراتع و منابع طبیعی شهرستان مهاباد به سبب بهره برداری نامتعادل از معادن سنگ در چند سال گذشته افزایش یافته است . پاتوق چرای بی رویه حدود 30هزار، راس دام واحشام سبک وسنگین در 190هزار هکتار از منابع طبیعی رایکی از عوامل تخریب طبیعت عنوان می کند . حسن زاده کارشناس، حقوقی منابع طبیعی مهاباد هم آشنانبودن بهره برداران معادن درانجام فعالیت های معدنی و برداشت غیراصولی از منابع طبیعی را عامل تخریب طبیعت عنوان می کند. وی با اشاره به حمایت دولت از معدنکاران می افزاید: محدوده های قید شده، درپروانه های اکتشاف، سبب شده است معدنکاران دراین محدوده درسطحی وسیع، به عملیات اقدام کنند که درنتیجه در این محدوده ها ،حق و حقوق صاحبان مرتع عملا ضایع شده و فرسایش خاک و گرد و غبار به اهالی روستاها بر جای ماند. این کارشناس حقوقی اضافه می کند: به استناد ماده 14 قانون معادن برای بازسازی مناطق تخریب شده ، سه درصد حقوق دولتی در نظر گرفته شده که توسط منابع و معادن اخذ می شود که این اعتباراولا خیلی ناچیز است و ثانیا تاکنون مبلغی برای بازسازی تخصیص نیافته است. یوسف پور آذر کارشناس مرتع منابع طبیعی شهرستان مهاباد هم می گوید:باتوجه به اینکه بیشتر معادن سنگ شهرستان مهاباددر مناطق کوهستانی و صعب العبور باپوشش گیاهی خوب واقع شده است برداشت معدن سبب از بین رفتن پوشش گیاهی این مناطق می شود ودر مراحل بعدی تشدید فرسایش خاک را به دنبال دارد. این کارشناس مرتع منابع طبیعی همچنین به ساخت جاده های متعدد و پیش بینی نشده اعم از ریلی وجاده ای اشاره می کند می افزاید: هرچند گسترش جاده ها درتسریع حمل ونقل مسافران ستودنی است اما ، دهها هکتار از اراضی مردم به علت عبور راهها ی ریلی ،جاده ای و گازررسانی تخریب شده وصرف نظر ازآسیب به طبیعت خسارات زیادی رابه مالکان وارد کرده است که قابل احیا مجدد نیستند. پور آذر نبود هماهنگی و همکاری معدنکاران ،سازمان صنایع و معادن با اداره منابع طبیعی را برای ایجاد تعامل دو طرفه ، زنگ خطری برای ازنابودی عرصه های منابع طبیعی عنوان کرد . محمد بایزیدی مرتع دار نمونه شهرستان مهاباد که در سطح 100 هکتار، طرح مرتعداری اجرا کرده است می گوید :مراتع و منابع طبیعی یکی از مهمترین و با ارزشترین سرمایه ملی کشور محسوب می شود که بهره برداری صحیح توام با عملیات اصلاح و احیا آنها می تواند نقش اساسی برای حفظ آب و خاک ، جلوگیری از فرسایش خاک ، تامین علوفه مورد نیاز دام ، تولید محصولات دارویی و صنعتی و حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری رادر پی داشته باشد. او معتقد است ؛ حفظ ، احیا ، توسعه و بهره برداری از مراتع بیش از آنکه از لحاظ تعلیف دام و یا به عنوان معادن سنگ های معدن و تزئینی دارای اهمیت باشد از نظر زیست محیطی ارزشمندتر است. خیری رییس بخش صنعت و معدن این شهرستان ، ظرفیت ها و پتانسیل های واحدهای تولیدی و خدماتی و بخش معدن مهاباد را جزء شهرستانهای مطرح استان می خواند و می گوید: در حال حاضر 49 معدن در حوزه معادن فلزی ، غیر فلزی و مصالح ساختمان با ذخیره 1 میلیارد و 831 هزار تن دراین شهرستان فعالیت می کنند. طاهری کارشناس مسئول معادن سنگ سازمان صنایع و معادن استان هم از فعالیت 348 معدن سنگ تزئینی و معدنی در استان خبر داد که بیشترین میزان این معادن با 56 معدن در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده است . این آمار گویای این حقیقت است که با برداشت از این تعداد معادن چه ضربه سنگینی به طبیعت وارد می‌شود. علی پیرمرادی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان غربی حفظ ، حمایت ، حراست و توسعه و بهره برداری اصولی از جنگلها ، مراتع ، بیابانها ، و مدیریت حوزه های آب خیزآذربایجان غربی را از اولویت های کاری و حوزه مدیریتی اداره کل منابع طبیعی این استان می خواند واضافه می کند :آذربایجان غربی با دو میلیون و 516 هزار هکتار مرتع، قابلیت ها و استعدادهای خوبی در حوزه مراتع دارد. وی سهم شهرستان مهاباد را از این میزان 190 هزار هکتاراعلام وخاطرنشان می کند: ویژگیهای آب و هوایی و اقلیمی تنوع اکولوژیکی و بیولوژیکی شرایط را برای رویش انواع گونه های گیاهی درشهرستان مهاباد فراهم ساخته است به طوریکه بیش از 1000 گونه گیاهی مرتعی و جنگلی در استان رویش دارند. خضری کارشناس مسئول حفاظت از منابع طبیعی شهرستان َمهاباد درپایان این گزارش می گوید: برای حفظ منابع طبیعی شهرستان،طرحهای مدیریتی متعدی از چندسال گذشته در حال اجراست که تهیه طرح پایه آمایش عرصه های منابع طبیعی با هدف مشخص ساختن فعالیت های بخش کشاورزی ،صنعت ،بازرگانی وخدمات ازجمله این طرح های اجرا شده است. در این طرح فهرستی از فعالیت ها ،برای توسعه مناطق مختلف شهرستان به طورکامل شناسایی تجزیه وتحلیل، جمع بندی وسپس اولویت کاربری اراضی تعیین شده است .
كلمات كليدی: منابع - طبیعی - فرسایش - خاک - تخریب
صدور 230 گواهینامه صادراتی آذربایجان غربی به خارج از کشور
اخبار/اقتصادی
مدیرکل استانداردو تحقیقات صنعتی آذربایجان غربی گفت: امسال 230 گواهینامه صادراتی با ارزش 9.6 میلیون دلار توسط اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان صادر شده است. منصور جلایر در جلسه شورای استاندارد آذربایجان غربی با تاکید بر نقش صادرات در توسعه اقتصاد استان افزود: استاندارد کالاهای وارداتی یکی از مهمترین بخش های فعالیتی اداره کل استاندارد کشور به شمار می رود که در این خصوص نیز پس از بازدید ها و بررسی های صورت گرفته، برای دوهزار و 426 مورد کالا مجوز واردات از مبادی استان به کشور صادر شده است. وی ارزش این میزان کالای وارداتی دارای استاندارد، نزدیک به 260 میلیون دلار عنوان کرد و اظهارداشت: در راستای توجه به واردات با کیفیت، برنامه ریزی ویژه ای انجام شده است و بررسی های بسیارزیادی نیز در این خصوص در مبادی ورودی کالای استان در حال انجام است. جلایر در ادامه اضافه کرد: راه اندازی اداره مجهز استاندارد در شهرستان ماکو و گمرک بازرگان نیز در این راستا است که امیدواریم با همراهی و مشارکت تمامی نهادهای مرتبط ، این امر عملیاتی شود. وی با بیان اینکه 430 واحد تولیدی در استان پروانه کاربرد علامت استاندارد دریافت کرده اند گفت: در حال حاضر دو هزار و 500 واحد تولیدی در استان فعال هستند که از این تعداد نزدیک به 20 درصد آنها پروانه کاربرد استاندارد را از اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان دریافت کرده اند. جلایر ادامه داد: تاکنون یک هزار و 444 فرآورده در استان مشمول استانداردهای اجباری شده اند که این امر نشان از توجه به امر استاندارد در بسیاری از موارد است. مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان در ادامه با اشاره به مشکلات فراروی استاندارد کالاهای مختلف در استان افزود: استاندارد آسانسورها، و سایل شهربازی، فلزات گرانبها و ابزار توزین از مهمترین دغدغه های این اداره کل است. معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی هم در این نشست به نقش بسیار مهم کاربرد علامت استاندارد در حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان اشاره کرد و گفت: تولید محصولات با کیفیت و استاندارد در اولویت برنامه ریزی های مسئولان اقتصادی است. غلامرضا دیزج نژاد افزود: با استقرار واحد های استاندارد در مبادی ورودی کالا وگمرکات می توان از ورود کالاهای بی کیفیت جلوگیری کرد و موجب تقویت و رونق کالا ههای داخلی شد. تخصیص اعتبارات لازم برای کنترل درمراکز عرضه و توزیع کالا ،عدم ارائه خدمات به سردخانه ها و واحدهای تولیدی فاقد علامت استاندارد ، برنامه ریزی برای توسعه تولید محصولات استاندارد ،تامین اعتباربرای تکمیل ازمایشگاه استاندارد مهاباد ،ملزم کردن ذیحسابان دستگاه های اجرایی برای نظارت بیشتر در خرید کالاهای استاندارد شده از مصوبات جلسه شورای استاندارد بود.
كلمات كليدی: گواهینامه ـ صاداراتی ـ کالا
افتتاح شش تصفيه خانه در شهركهاي صنعتي استان آذربایجان‌غربی
اخبار/اقتصادی
مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي آذربايجان غربي از افتتاح شش تصفيه خانه در شهركهاي صنعتي استان تا پايان امسال خبر داد. آقاي موسوي افزود: اين تصفيه خانه ها درشهركهاي صنعتي مهاباد، بوكان، مياندوآب، سلماس، اروميه و ماكو راه اندازي مي شوند. وي با اشاره به اينكه پيشرفت فيزيكي اين تصفيه خانه ها بالاي 70درصد است افزود: با بهره برداري از اين طرحها، تعداد تصفيه خانه هاي موجود درشهركهاي صنعتي استان به 9 واحد مي رسد. موسوي،حجم سرمايه گذاري در اين تصفيه خانه ها را 112 ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: براي اتمام و بهره برداري كامل از اين واحدها 57 ميليارد ريال ديگرنياز است كه درصورت تخصيص به موقع اعتبارات اين تصفيه خانه ها تا پايان امسال به بهره برداري مي رسند.
كلمات كليدی: تصفیه - صنعتی - شهرک - پیشرفت - بهره برداری
فردا شانزدهم مرداد ماه جریان برق برخی مناطق قطع خواهد شد
اخبار/اجتماعی
مدیریت توزیع برق مهاباد اعلام کرد: به علت اصلاح شبکه فشارمتوسط هوایی، جریان برق مناطق شهرک صنعتی و روستای گوک تپه فردا شانزدهم مرداد ماه از ساعت 12 تا 13:30 به مدت یک و نیم ساعت و جریان برق منطقه بهارستان شرقی نیز از ساعت9 تا 12 به مدت سه ساعت قطع خواهد شد.  
كلمات كليدی: جریان ـ برق ـ اصلاح ـ شبکه
تخصیص 10 هزار تن انواع نهاده های دامی به دامداران در جهت ثبات قیمت فرآورده های لبنی
اخبار/اقتصادی
معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی آذربایجان غربی از تخصیص 10 هزار و 640 تن انواع نهاده های دامی برای صنعت مرغداران استان خبر داد.محمد دهقان در کمیسیون تنظیم بازار استان که با حضور معاون برنامه ریزی استاندار و مسئولین دستگاه های اجرایی ذیربط در سالن جلسات استانداری برگزار شد، هدف از تخصیص این سهمیه را ثبات قیمت فرآورده های لبنی در استان عنوان کرد و افزود: در حال حاضر نهاده ها از سوی کارخانجات تولید کنسانتره دامی با هماهنگی شرکت پشتیبانی امور دام استان به مقدار 3 هزار و 730 تن خریداری شده است. وی تصریح کرد: در این راستا 1 هزار و 400 تن ذرت و 400 تن جو جذب و وارد استان شده است. دهقان در ادامه به تخصیص 6 هزار تن کنجاله سویا برای صنعت مرغداری استان در جهت ایجاد تعادل عرضه و تقاضا و تعدیل قیمت مرغ پرکنده خصوصأ به منظور بستر سازی برای ایام ماه مبارک رمضان از طریق شرکت پشتیبانی امور دام استان اشاره کرد و گفت: تا کنون 3 هزار و 300 تن جذب و 944 تن توزیع شده است. وی اضافه کرد: هفت فقره تفاهم نامه سه جانبه مابین سازمان بازرگانی، شرکت پشتیبانی امور دام و کشتارگاه های صنعتی طیور در سطح استان جهت تحویل کنجاله سویا به تولید کنندگان در قبال تولید و عرضه روزانه گوشت مرغ گرم با قیمت 47 هزار ریال منعقد شده است. معاون توسعه بازرگانی داخلی سازمان بازرگانی آذربایجان غربی اظهار داشت: از 12 تیر ماه سالجاری روزانه 30 الی 35 تن مرغ گرم با قیمت مذکور در سطح استان توریع می شود که اين رقم از امروز به بيش از 60 تن افزايش خواهد يافت. معاون برنامه ريزي استاندار آذربايجان غربي نیر در این جلسه گفت: دغدغه اي در عرضه كالاهاي اساسي مصرفي مردم در استان وجود ندارد. وي افزود: 10 مورد از اقلام اساسي مصرفي مردم استان به حد كافي ذخيره شده است و با مرور زمان به بازار تزريق خواهد شد. دیزچ نژاد اظهار داشت: بخش دولتی زیرساخت های مورد نیاز تولید و عرضه را برای بخش خصوصی فراهم كرده ، انتظار این است كه بخش خصوصی نیز در رابطه با قیمت كالاها با بخش دولتی هماهنگی و همكاری لازم را به عمل بیاورد. وي خاطرنشان کرد: در راستاي تامین مایحتاج ضروری در ماه مبارك رمضان، سبد كالایی به ارزش 400 هزار ريال برای كاركنان دولت پیش بینی شده كه تا قبل از فرارسیدن ماه مبارك رمضان توزيع خواهد شد.
كلمات كليدی: نهاده‌های دامی ـ دامداران ـ کنجاله سویا
شش درصد از تولیدات دامی استان آذربایجان‌غربی در مهاباد بدست می آید
اخبار/اقتصادی
مسئول امور دام جهاد کشاورزی مهاباد گفت: تولیدات دامی استان بیش از 700 تن است که از این میزان سهم شهرستان مهاباد بیش از 40 هزارتن در سال است. آقای" عیسی زاده" با اشاره به این مطلب در خصوص توانمندیهای مهاباد در بخش دام و طیورافزود: این شهرستان استعدادهای بسیار خوبی در تولید انواع محصولات دامی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، مرغ، تخم مرغ، عسل، شیر و سایر لبنیات دارد. وی یادآوری کرد: در این شهرستان بیش از 250 هزار راس گوسفند و 36 هزار راس گاو شیری و بومی و 5 واحد صنعتی شیری با 550 راس وجود دارد که نیازهای شهرستان را از لحاظ فراورده‌های دامی تامین می کند. وی خاطر نشان کرد: دولت‌ نهم و دهم برنامه های بسیار خوبی برای توسعه بخش کشاورزی در دست اجرا دارد که با توجه به آن تحولات بسیار خوبی در بخش دامی نیز ایجاد خواهد شد. در شهرستان مهاباد سال گذشته حدود 38 هزار تن شامل بیش از 11 هزار تن شیر، 15هزار تن گوشت قرمز و 10 هزار تن گوشت مرغ و هزار و 800 تن انواع آبزیان تولید شد که امسال با افزایش 15 درصدی به 50 هزار تن خواهد رسید.
كلمات كليدی: تولیدات دامی ـ سهم ـ شهرستان مهاباد ـ دام وطیور ـ محصولات دامی ـ گوشت ـ کشاورزی
تصویب بیش از200 میلیارد ریال تسهیلات برای متقاضیان طرحهای کشاورزی در مهاباد
اخبار/اقتصادی
بیش از 200 میلیارد ریال تسهیلات درهفتمین جلسه کارگروه توسعه کشاورزی برای متقاضیان طرحهای کشاورزی در مهاباد تصویب شد. فرماندار مهاباد در این کارگروه با اشاره به توجه ویژه به صنایع تبدیلی کشاورزی گفت: تاکنون400 میلیارد ریال تسهیلات برای پرداخت به متقاضیان تصویب شده است. "خضر کاک درویشی" با اشاره به اینکه توسعه کشاورزی با محوریت اشتغال زایی اولویت اصلی کارگروه توسعه کشاورزی است افزود: دربخش پرداخت تسهیلات، بانکهای عامل خوب عمل نکرده اند لذا باید بیشتر فعال شوند. در ادامه جلسه کارگروه، تقاضای صاحبان هفت طرح بزرگ دامداری صنعتی یکهزار رأسی در روستای قم قلعه، سورتینگ و بسته بندی میوه در سه راهی برهان، طرحهای بسته بندی حبوبات و ادویه، توسعه کارخانه فرآورده های لبنی و احداث کارخانه تولید ماکارونی درشهرک صنعتی، احداث کارخانه آرد و نان در سه راهی دارلک و طرح پرورش اسب در روستای قمطره بررسی و در کارگروه توسعه کشاورزی مهاباد به تصویب رسیدند که 120 میلیارد ریال تسهیلات به آنها اختصاص یافت. طرحهای کوچک این بخش نیزکه شامل احداث و توسعه باغ، احداث استخر و تجهیز سیستم های آبرسانی، واگذاری زمین به طرحهای مختلف بخش کشاورزی، احداث مرغداری گوشتی، کمک هزینه خریدخودرو حمل شیر و ماشین آّلات کشاورزی و طرح تولید و بسته بندی گیاهان دارویی بودند مورد بحث و بررسی قرار گرفتند وپرداخت 80 میلیارد ریال تسهیلات برای آنها به تصویب رسید.
كلمات كليدی: تسهیلات ـ توسعه کشاورزی ـ اشتغال زایی ـ دامداری صنعتی ـ شهرک صنعتی
فعالیت 190 واحد صنعتی و معدنی در مهاباد
اخبار/اقتصادی
رییس اداره صنعت و معدن مهاباد گفت: هم اکنون 190 واحد صنعتی و معدنی فعال در این شهرستان وجود دارد. آقای خیری افزود: از این تعداد واحد اقتصادی 143 واحد در بخش صنعت و 47 واحد نیز در بخش معدن در حال فعالیت است که زمینه اشتغال برای سه هزار و 715 نفر را فراهم آورده اند. وی میزان سرمایه گذاری انجام شده در این تعداد واحد صنعتی و معدنی را افزون بر دو هزار و 340 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان یکهزار و 800 میلیارد ریال در بخش صنعت و بقیه در بخش معدن است. رییس اداره صنعت و معدن مهاباد اضافه کرد: صدور پروانه های بهره برداری برای طرح های صنعتی این شهرستان نیز از 51 فقره در سال 84 هم اکنون به 143 فقره رسیده است که این میران 180درصد رشد نشان می دهد. آقای خیری شمار پروانه های بهره برداری صادر شده در همین مدت برای بخش معدن را نیز 47 فقره عنوان کرد و افزود: از این تعداد، 17فقره از سال 84 تاکنون صادر شده است. وی خاطرنشان کرد: در چند سال پیش سنگ های خام معادن این شهرستان برای فرآوری به سایر استان ها حمل می شد که هم اکنون با سرمایه گذاری در کارخانجات فرآوری سنگ معدنی قسمت اعظمی از این عملیات در مهاباد انجام می شود.
كلمات كليدی: واحدصنعتی ـ معدنی ـ مهاباد
گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفت تیردر مسجد جامع مهاباد
اخبار/اجتماعی
طبقات مختلف مردم مهاباد امروز باحضور در مسجد جامع و برپایی مراسم فاتحه خوانی یاد وخاطره شهدای هفت تیررا گرامی داشتند. در این مراسم آقای "جوادی کیا" از قضات دادگاه انقلاب مهاباد گفت: انقلاب اسلامی، به رغم توطئه ها و نقشه های شوم دشمنان مسیر اصلی خود را طی کرده است و دشمنان ناکام و ناامید مانده اند. وی اظهار داشت : دشمنان علاوه بر ترور و به شهادت رساندن شخصیتهای بزرگی مانند آیت الله بهشتی و شهیدان باهنر و رجایی ، در همان اوایل انقلاب جنگ تحمیلی را به راه انداختند تا به مجموعه نظام اسلامی ضربه بزنند اما هرگز توفیقی نیافته اند . جوادی کیا خاطر نشان کرد: انقلاب در سایه رهبری حکیمانه ی امام راحل(ره) و رهبر معظم انقلاب و بصیرت و آگاهی مردم امروزه ایران اسلامی در عرصه های مختلف صنعتی، علمی، اجتماعی و اقتصادی پیشرفت های چشمگیری داشته است . در این مراسم که با حضور جمعی کثیری از مسئولان اجرایی ، فرماندهان نظامی و انتظامی ، فرهنگیان ، روحانیون ، اصناف ، کسبه و بازاریان برگزارشد جوادی کیا از کم رنگ شدن مسائل اخلاقی در جامعه انتقاد کرد و گفت : اگر اخلاق در جامعه کم رنگ شود معضلات دیگری از جمله اعتیاد، طلاق ، بیکاری در جامعه گسترده می شود .
كلمات كليدی: شهدا ـ هفت‌تیر ـ انقلاب‌اسلامی ـ جنگ تحمیلی
بهره برداری از دو طرح تولیدی صنعتی در مهاباد
اخبار/اقتصادی
به مناسبت هفته جهاد کشاورزی دو طرح تولیدی ـ صنعتی با اعتباری معادل 11 میلیارد و400  میلیون ریال امروز با حضور امام جمعه و فرماندار مهاباد افتتاح شد.  گاوداری شیری یکصد رأسی و مرغداری گوشتی30 هزار قطعه ای طرحهایی بودند که در سومین روز هفته جهاد کشاورزی به بهره برداری رسیدند . هر دو طرح در روستا واقع شده اند و در اجرای آنها بخش خصوصی مشارکت فعال داشته است . گاوداری صنعتی شیری در روستای" اگریقاش" در هر دوره 730 الی 900 تن شیر و 300 تن گوشت تولید می کند. برای اجرای این طرح 4 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه شده که بیش از نیمی از آن آورده شخصی و بقیه تسهیلات بانکی بوده، که با بهره برداری از این واحد تولیدی برای12 نفر شغل ایجاد می شود. مرغداری گوشتی، تمام اتوماتیک که در روستای "گرده گروی" احداث شده ، در هر دوره 30 هزار قطعه مرغ گوشتی پرورش می دهد. با آغاز به کار این مرغداری تولید گوشت مرغ در مهاباد به 12هزار تن در سال افزایش می یابد . برای اجرای این طرح نیز 6 میلیارد و 700 میلیون ریال هزینه شده که 4 میلیارد ریال آن آورده شخصی و بقیه تسهیلات بانکی بوده است . با بهره برداری از این واحد پرورش مرغ گوشتی برای 10 نفر بصورت مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می شود . در هفته جهاد کشاورزی در مهاباد 25 طرح در بخشهای دام ، آب و خاک و آبیاری تحت فشار با 55 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری می رسد .  
كلمات كليدی: تولیدی ـ صنعتی ـ هفته جهادکشاورزی ـ گاوداری شیری ـ مرغداری گوشتی ـ شهرستان مهاباد
برنامه‌های ویژه بمناسبت هفته محیط زیست در شهرستان مهاباد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
رییس حفاظت محیط زیست مهاباد گفت:پاکسازی تالاب بین المللی کانی برازان و برگزاری همایش در شهرک صنعتی مهاباد به منظور آموزش پایه زیست محیطی در واحدهای صنعتی ، خدماتی و معدنی از اهم فعالیت های این اداره در هفته محیط زیست است. "فاروق سخنور" به فعالیت های این اداره در دولت نهم و دهم نیز اشاره ای داشت افزود: احداث ساختمان، سایت پرنده نگری و محیط بانی کانی برازان در دو طبقه، اجرای پروژه های احیای تالاب های منطقه شامل لایه روبی زه کش ها، احداث دریچه، پل و دیوار سنگی، رسیدگی به 790 مورد استعلام واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و معدنی و  قفس کشی محدوده دو هکتاری اثر طبیعی_ ملی غار سهولان از جمله هستند. وی اضافه کرد: دستگیری 381نفر از متخلفین شکار و صید، احداث آزمایشگاه زیست محیطی جنوب استان در مهاباد، تعطیلی 11 واحد آلاینده و احداث ایستگاه سنجش آلودگی هوا بزودی در مهاباد از اهم این فعالیت ها است. شعار محوری امسال ساخت، ترویج و فرهنگ سازی عمومی برای حفظ محیط زیست است. 16 تا 22 خرداد هر سال  به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.  
كلمات كليدی: محیط زیست مهاباد- تالاب بین المللی کانی برازان - سایت پرنده نگری
فعالیت 820 واحد توليدي در شهركهاي صنعتي آذربايجان غربي
اخبار/اقتصادی
مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي آذربايجان غربي گفت: این تعداد واحد توليدي صنعتي برای بيش از 17 هزار نفر به صورت مستقيم و80 هزار نفر به صورت غيرمستقيم اشتغالزايي ایجاد کرده است. آقاي موسوي افزود: علاوه بر اين 10 ناحيه صنعتي نيز درآذربايجان غربي وجود دارد كه به تدريج زمينهاي آنها واگذار خواهد شد. وي، بابيان اينکه امسال تصفيه خانه شهركهاي صنعتي مهاباد، بوكان، مياندوآب، سلماس و ماكو آماده بهره برداري مي شود اضافه کرد: تقویت زيرساختهاي شهركهاي صنعتي استان ازجمله شبكه گازرساني، برق،آب و زيباسازي آنها در دست اقدام است.  
كلمات كليدی: شهرکهای صنعتی آذربایجانغربی - واحد تولیدی صنعتی - اشتغالزایی
جلسه اعضای کارگروه توسعه بخش کشاورزی مهاباد در سالن فرمانداری
اخبار/اقتصادی
جلسه کارگروه توسعه بخش کشاورزی با حضور اعضای کارگروه در سالن فرمانداری شهرستان مهاباد ترتیب یافت. در این جلسه هر کدام از اعضای کارگروه عملکردها و پیشنهادات و طرح های خود را ارائه و اعضای کارگروه آنرا بررسی کردند. در این جلسه پیشنهاد طرح احداث پرورش قارچ دکمه ای در شهرک صنعتی بررسی شد. یپیشنهاد دهنده طرح گفت:برای اجرایی شدن آن چهارصد میلیون تومان اعتبار لازم است که برای بیست و نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.فرماندار شهرستان مهاباد در ادامه جلسه در جمع بندی موضوع های نشست گفت: توجه ویژه دولت به بخش کشاورزی در سالجاری فرصت مناسبی برای جوانان جویای کار و فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی است تا هم خود شغل داشته باشند هم برای دیگران اشتغالزایی کنند وهم به افزایش تولیدات کشور کمک کنند. آقای کاک درویشی اضافه کرد: دولت در سال نود و یک در قالب طرح توسعه کشاورزی مبلغ دویست و شصت و یک میلیارد تومان به استان آذربایجان غربی اختصاص داده است.دمکری، رییس جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در خصوص مصوبات این جلسه هم گفت: چهارمین جلسه کارگروه توسع بخش کشاورزی است که در جلسه قبل 17 طرح تصویب شد که درخصوص تولیدات دامی و گیاهی بودو مبلغی بالغ بر5 میلیارد تومان برای این طرحها اعتبار اختصاص یافت. وی هدف از برگزاری این جلسه را ساماندهی و توسعه بخش کشاورزی در شهرستان عنوان کرد و اظهار داشت: امروز از 292 پرونده ایی که در اداره کار ثبت نام کرده اند 77 پرونده مورد بررسی قرار گرفت که 55 طرح مربوط به طرحهای دامی و ادوات کشاورزی و احداث باغات بود که فارغ التحصیلان رشته کشاورزی و کشاورزان روستایی در اولویت قرار دارند.
كلمات كليدی: کارگروه - توسعه - کشاورزی - فرمانداری
بیش از سه هزار و یکصد نفر در بخش صنعت و معدن مهاباد مشغول به کار هستند
اخبار/اقتصادی
معاون استاندار آذربایجان غربی و فرماندار مهاباد گفت: بیش از سه هزار و یکصد نفر در بخش صنعت و معدن این شهرستان مشغول به کار هشتند. "خضرکاک درویشی" افزود: این تعداد افراد در 147 واحد تولیدی صنعتی و معدنی این شهرستان فعالیت می کنند.وی با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری در این بخش بالغ بر 180 میلیارد تومان است اظهار داشت: از کل واحدهای فعال صنعتی و معدنی، 92 واحد با سرمایه گذاری 124 میلیارد تومان طی هفت سال گذشته راه اندازی شده است. معاون استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: در این مدت در بخش صنعت و معدن شهرستان از لحاظ اشتغالزایی 190 درصد و از نظر سرمایه گذاری 221 درصد افزایش داشته ایم.  
كلمات كليدی: صنعت - معدن
شرکت850 نفر در آزمون هماهنگ كشوری فنی و حرفه ای در مهاباد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
رییس مركز آموزش فنی و حرفه ای مهاباد،  گفت: 850  نفر در آزمون هماهنگ كشوری فنی و حرفه ای در این شهرستان شرکت کردند. "عباسی" افزود: مرحله نخست این آزمون طی دو روز و در 43 رشته خدماتی و صنعتی برگزار شد. وی اضافه کرد: شركت كنندگان در این آزمون جزو كارآموزان آموزشگاه های آزاد و مركز آموزش فنی و حرفه ای مهاباد بودند. رییس مركز آموزش فنی و حرفه ای مهاباد بااعلام اینکه نتایج این آزمون سی و یکم ماه جاری اعلام می شود خاطر نشان کرد: قبول شدگان، در آزمون عملی هم شركت  و در صورت قبولی گواهینامه آموزش فنی و حرفه ای دریافت می کنند.    
كلمات كليدی: آموزش - فنی و حرفه ای - آزمون - خدماتی - صنعتی
برگزاری مراسم ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در حسینیه سپاه پاسداران مهاباد
اخبار/اجتماعی
به مناسبت گرامیداشت روز زن و ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) دیروز مراسمی در حسینیه سپاه پاسداران مهاباد ترتیب یافت. در این مراسم حجت الاسلام"محمدزاده" از مبلغان حوزه های علمیه با اشاره به ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: آن حضرت الگوی کامل برای زنان است چون تمامی فضایل یک زن کامل را دارد. حجت الاسلام محمدزاده آزادی بدون حدو مرز را از خیانتهای دنیای غرب به زن عنوان کرد و افزود: بعد از انقلاب صنعتی سرمایه داران از زنان برای پیشبرد مقاصد خود سوء استفاده کردند واین شرایط نابرابر هرروز بیشتر می شود . این مراسم با آیین دف نوازی و مولودی خوانی گروه مولودی خوانی "امین"، همراه بود.  
كلمات كليدی: روز زن - ولادت حضرت فاطمه(س) - سپاه پاسدران - دنیای غرب
نقاشی صد متری دانش آموزان مهابادی
اخبار/اجتماعی
دستاوردهای دولت نهم و دهم و سفرهای رییس جمهور موضوع نقاشیی بود که بچه های مهابادی به تصویر کشیدند. امروز صد دانش آموز دختر و پسر مهابادی در پارک ملت این شهرستان دور هم جمع شدند و برداشتشون را از مصوبات و دستاوردهای سفرهای ریاست جمهوری در قالب یک نقاشی صد متری به تصویر کشیدند.خانم بازیار، مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مهاباد مسئول بابیان اینکه این جشنواره با استقبال خوب دانش آموزان روبه رو شد گفت: مسکن مهر، خدمات رسانی به نقاط محروم، سخنرانی رییس جمهور در جمع مردم وطرحهایی صنعتی اجرایی در مهاباد از جمله موضوعات نقاشی دانش آموزان بود. آقای کاک درویشی فرماندار شهرستان مهاباد هم در جمع دانش آموزان تصویرگر حاضرشد و به صد دانش آموز شرکت کننده در جشنواره نقاشی، جایزه داد.
كلمات كليدی: نقاشی
بازدید مسئولان اجرایی شهرستان مهاباد، از یکی ازواحدهای فعال تولیدی
اخبار/اقتصادی
در ادامه بازدیدهای دوره ای از واحدهای صنعتی و تولیدی مهاباد و با هدف تحقق اهداف نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، فرماندار و جمعی از مسئولان اجرایی شهرستان، امروز از یکی از واحدهای فعال تولیدی در صنعت مرغداری بازدید کردند. کارخانه جوجه کشی آرمان یکی از یازده واحد فعال در شرکت کیوان مرغ پر طلای مهاباد محسوب می شود که به همت بخش خصوصی راه اندازی شده است.این کارخانه در زمینی به مساحت سه هکتار احداث شده و هر سال 16 میلیون قطعه جوجه یک روزه تولید می کند. این واحد در سال 87 به عنوان تعاونی برتر کشور و در سال 88 به عنوان تعاونی برتر استان انتخاب شد. فرماندار مهاباد در بازدید امروز ضمن آشنایی با روند فعالیت بخشهای مختلف این واحد تولیدی، بر لزوم حمایت از واحدهای فعال در بخش خصوصی و تلاشها و سرمایه گذاریها در این بخش تأکید کرد.
كلمات كليدی: بازدید - مسئولان اجرایی -واحدهای تولیدی
فعالیت 820 واحد تولیدی در شهرك های صنعتی آذربایجان غربی
اخبار/اقتصادی
مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی آذربایجان غربی گفت: 820 واحد تولیدی در حال حاضر در شهركهای صنعتی آذربایجان غربی فعال است. موسوی اضافه کرد: در این واحدها حدود17 هزار نفر به صورت مستقیم و80 هزار نفر دیگر به صورت غیر مستقیم مشغول به کارند.وی با اشاره به اینکه در سال جاری، تصفیه خانه شهرك های صنعتی مهاباد، بوكان، میاندوآب، سلماس و ماكو آماده بهره برداری می شود افزود: احداث زیرساخت های دیگری از جمله شبكه گاز رسانی، برق، آب و زیباسازی محوطه این شهرکها نیز در دست اقدام است.  
كلمات كليدی: فعالیت - واحد تولیدی - شهرك صنعتی
بازدید فرماندار مهاباد از سه واحد تولیدی شهرک صنعتی
اخبار/اقتصادی
فرماندار مهاباد امروز از سه واحد تولیدی شهرک صنعتی بازدید کرد و از نزدیک با مشکلات کارگران و صاحبان واحدهای تولیدی آشنا شد. این سفر کاری در ادامه بازدیدهای دوره ای ازواحدهای صنعتی صورت گرفت. آقای کاک درویشی را در این بازدید، معاونین سیاسی و برنامه ریزی، بخشدار مرکزی و رئیس اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی مهاباد همراهی کردند. فرماندار ابتدا به کارخانه شهد مهاباد رفت و از نزدیک با روند فعالیت و همچنین مشکلات کارگران این واحد تولیدی آشنا شد.این کارخانه با سه هکتار مساحت روزانه20 تا 30 هزار تن انواع آبمیوه و شربت و 20 تا 40 تن انواع کنسانتره میوه تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می کند .کشورهای اروپایی و آمریکایی و ژاپن، کره جنوبی، مالزی و ترکیه مهمترین خریداران محصولات این کارخانه هستند. در کارخانه شهد مهاباد 80 نفر مشغول به کار هستند که این تعداد بسته به نوع میوه و فصل کار، تا 150نفر نیز افزایش می یابد. دومین واحد تولیدی که از آن بازدید شد کارخانه تولید شیر و لبنبات شیروین بود فرماندار در این واحد تولیدی هم لحظاتی را به بازدید از قسمتهای مختلف و گفتگو با تولید کنندگان شیر و فرآورده های ان اختصاص داد.شرکت شروین مهاباد با شش هزار و 800 متر مربع مساحت روزانه 20 تن شیر، ماست و دوغ در انواع و اندازه های مختلف تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می کند. در این کارخانه 45 نفر مشغول به کارند. شرکت هرمزپو در آخرین ایستگاه فرماندار و هیات همراه بود. محصول این واحد تولیدی هم که در حفاری چاههای نفتی به کار گرفته می شود به 240 تن در روز می رسد در این کارخانه زمینه اشتغال برای 30 نفر فراهم شده است هرماه هم 200 تن از پودر تولیدی به کشور عراق صادر می شود. فرماندار ضمن بازدید از روند فعالیت کارخانه با تعدادی از کارگران این واحد تولیدی هم گفتگو کرد.
كلمات كليدی: بازدید - فرماندار - شهرک صنعتی
آذربایجانغربی از نظر تنوع گیاهان دارویی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد
اخبار/اجتماعی
استان آذربایجانغربی به دلیل برخورداری ازشرایط جغرافیایی و تنوع آب و هوايي و بارش هاي مناسب به ویترینی از انواع گیاهان دارویی و منابع طب سنتی تبدیل شده است. این استان که یکی از مهمترین رویشگاههای گیاهان دارویی درکشوراست، از نظر تنوع گیاهان دارویی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است. مدیر بخش توسعه خوشه صنعتی عرقیات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجانغربی گفت: بیش از 446 گونه گیاه دارویی در آذربایجانغربی می روید که بیش از90 درصد این گیاهان در عرصه های طبیعی بصورت خودرو هستند.دکتر زبردست افزود: با توجه به وفور گياهان دارويي در استان، سرمايه گذاري در اين عرصه باید در اولويت هاي مهم استان قرار گیرد، چرا که میزان سودآوری یک هکتار از گیاهان دارویی نزدیک به 150 میلیون ریال است که این میزان20 برابرِ سودآوریِ محصولات کشاورزی همچون گندم است. وی افزود: تولید صنعتی گیاهان دارویی و فرآوری آنها که هم اکنون به صورت بسیار پایین و در حد اسانس و عرق گیری به شیوه سنتی انجام می گیرد از دیگر ضرورت های این بخش به منظور جلوگیری از انقراض برخی گونه هاست. هم اکنون حدود سه گونه از گیاهان دارویی از جمله آویشن، بابونه و گل پر بر اساس شرایط مختلف کشت در استان بومی سازی می شود.
كلمات كليدی: تنوع - گیاهان دارویی
معرفی اولین شهردار شهر خلیفان
اخبار/اجتماعی
آقای ایوب شیوراک امروز بعنوان شهردار شهر جدید خلیفان معرفی شد. در مراسمی که امروز در مسجد جامع خلیفان ترتیب یافت مدیر کل دفتر امور شهری استان آذربایجان غربی پیش ازظهر امروز در مراسم معرفی شهردار خلیفان گفت: با تبدیل خلیفان به شهر تعداد شهرهای آذربایجان غربی به 42 شهر رسید و اعتبارات لازم برای آغاز به کار شهرداری خلیفان و انجام پروژه های آسفالت وجدول گذاری خیابانها، احداث ساختمان آتش نشانی و سنگ فرش کوچه ها تامین خواهد شد.آقای داداش زاده افزود : 150 میلیون تومان اعتبار برای احداث ساختمان شهرداری خلیفان از اختصاص داده شده است. نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی هم با قدردانی از تلاش مسئولان اجرایی در خدمات رسانی به روستائیان گفت: احداث مجتمع دام پروری، شهرک صنعتی خلیفان به مساحت بیست هکتار و توسعه تشکل های مردمی و توسعه آب شرب روستائیان باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد.کاک درویشی فرماندار مهابادهم از افتتاح فاز اول پتروشیمی مهاباد و راه آهن مهاباد- مراغه در سال 91 خبر داد و گفت: بهره برداری از مسکن مهر، راه اندازی شبکه دیجیتال مهاباد با پخش شش ساعت برنامه در روز و افزایش اعتبارات راههای روستایی و شهری از افتخارات نظام اسلامی درابتدای سال 91 است.
كلمات كليدی: معرفی - شهردار - خلیفان
ارزش صادرات کالا از گمرک شهرستان مهاباد در سالجاری بیش از هفتاد میلیارد ریال
اخبار/اقتصادی
ارزش صادرات کالا از گمرک شهرستان مهاباد در سالجاری بیش از هفتاد میلیارد ریال است. مدیر گمرک شهرستان مهاباد با اعلام این خبر گفت : صادرات کالا به خارج از کشور از گمرک این شهرستان از سال گذشته آغاز شده است که صادر کنندگان کشور امسال بیست و سه هزار تن انواع کالای صنعتی – دامی و غذایی را از طریق این گمرک به خارج ارسال کرده اند. مقصد کالاهای صادراتی هم کشورهای آسیایی میانه، عراق و افغانستان است.  
كلمات كليدی: ارزش - صادرات - کالا - گمرک
به صدادرآمدن زنگ هوای پاک در مهاباد
اخبار/اجتماعی
سوخت پاک، خودروی پاک و هوای پاک، این شعارم حوری امسال روز هوای پاک است. به مناسبت بیست و نهم دی ماه، روز هوای پاک، تمام دانش آموزان مدارس کشور شاهد نواختن زنگ هوای پاک بودند.رأس ساعت 9 روز پنجشنبه زنگ هوای پاک در مدرسه راهنمایی پسرانه صلاح الدین ایوبی مهاباد به صدا درآمد. زنگی که هدفش اشاعه فرهنگ حفظ محیط زیست وکاهش آلاینده ها بود.رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در این مراسم درباره اهمیت داشتن هوای پاک با دانش آموزان گپ و گفتی داشت. آقای سخنور بیش از70 درصد آلودگی هوا را تردد بیش از حد وسایط نقلیه و 30 درصد مابقی را ناشی از صنایع و منابع دانست.اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در بحث سوخت و گاز رسانی به روستاها از جمله اقدامات دولت برای کاهش آلاینده ها در چند سال اخیراست. رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد همچنین گریزی به اقدامات صورت گرفته برای مقابله با آلودگی هوا در مهاباد زد و از راه اندازی و فعال کردن آزمایشگاه زیست محیطی در مهاباد خبر داد.باراه اندازی این آزمایشگاه تمام واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی در شهرستان مهاباد به صورت دوره ای پالایش می شوندو در صورتی که هرواحدبیش از میزان استاندارد آلاینده به محیط زیست اضافه کند اخطار یه دریافت و در صورت پاسخ ندادن، به مراجع قضایی معرفی می شود.سخنور در پاسخ به این سوال که کار دستگاه سنجش و پالایش آلودگی هوا که در سفر آقای عباس نژاد، رییس سازمان محیط زیست استان، مقرر شد در مهاباد نصب شود به کجا رسید، گفت: اعتبارات این طرح فراهم شده است و پس از گذراندن مراحل اداری بزودی شاهد راه اندازی این ایستگاه در مهاباد خواهیم بود.  
كلمات كليدی: به صدادرآمدن - زنگ هوای پاک
پیشرفت فیزیکی پنجاه درصدی احداث کارخانه پتروشیمی مهاباد
اخبار/عمرانی
پتروشیمی مهاباد به عنوان بزرگترین طرح صنعتی استان آذربایجان غربی 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد . آقای مجیدی مدیر عامل پتروشیمی مهاباد بااعلام این خبر گفت : مطالعات این طرح صنعتی از سال 83 آغاز و کلنگ اجرایی آن در اردیبهشت 89 به زمین زده شده است . آقای مجیدی افزود : پتروشیمی مهاباد با 1 میلیون و 200 هزار نفر ساعت کار ، تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .وی خاطرنشان کرد:بزرگ ترین طرح صنعتی استان با سرمایه گذاری6هزار میلیارد ریال که از این میزان دویست و سی و سه و یک دهم(1/233 )میلیون یورو به صورت ارزی و یک هزار و یکصد و بیست میلیارد ریال به صورت ریالی است .مدیر عامل پتروشیمی مهاباد با اشاره به افتتاح فاز اول پتروشیمی مهاباد در اسفند ماه سال 91 یادآور شد : خوراک این پتروشیمی بعد از افتتاح توسط خط لوله اتیلن غرب کشور به طول هزار و چهارصد و شصت کیلومتر سالانه 324 هزار تن گاز اتیلن است .آقای مجیدی اظهار داشت : پتروشیمی مهاباد قرار است سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سبک و سنگین و 30 هزار تن بوتن یک تولید کند که در نتیجه 600 نفر اشتغال مستقیم و 3 هزار و 500نفر اشتغال غیر مستقیم داشته است .
كلمات كليدی: پیشرفت - فیزیکی - احداث - کارخانه پتروشیمی
مایه کوبی دام ها در مهاباد
اخبار/اقتصادی
در راستای پیشگیری از بیماری تب برفکی شبکه دامپزشکی مهاباد نسبت به واکسیناسیون واحدهای صنعتی اقدام کرده است. رجبی، رییس شبکه دامپزشکی مهاباد با اعلام اینکه شبکه دامپزشکی مهاباد در راستای پیشگیری از بیماری تب برفکی اقدام به مایه کوبی دام ها کرده است از دامداران خواست برای جلوگیری از انتشار این بیماری از نقل و انتقال دام ها به سایر واحد های دامی خودداری کنند.رجبی همچنین استفاده از آهک و سرکه دردامداری ها را یکی از راههای جلوگیری از انتقال این بیماری دانست و به دامداران توصیه کرد با رعایت نکات ایمنی و بهداشت در این واحدها از انتقال این بیماری جلوگیری کنند. بیماری تب برفکی یکی از بیماری های ویروسی دام است که بیشتر جمعیت نشخوار کنندگان را درگیر می کند و باعث کاهش تولید شیر و ایجاد تلفات دامی می شود.
كلمات كليدی: مایه کوبی - دام
اختصاص 1400 میلیارد ریال اعتبار برای بخش آب و خاك جهاد كشاورزی استان
اخبار/اخبار شهرستان
یكهزار و چهارصد میلیارد ریال اعتبار امسال برای بخش آب و خاك سازمان جهاد كشاورزی استان اختصاص یافته است.رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجانغربی با اعلام این خبر افزود: این میزان اعتبار برای اجرای طرحهای بخش آب و خاك از محل اعتبارات ملی و استانی اختصاص یافته كه در مقایسه با پارسال هفت برابر شده است.اصغری گفت :با این اعتبارات امسال بیش از هفتاد و هشت طرح در زمینه های احداث كانالهای كشاورزی، آب و برق، سدهای زودبازده، انتقال آب با لوله و شبكه آبیاری تحت فشار اجرا می شود.وی، توسعه بخش باغبانی را از دیگر برنامه های اولویت دار جهاد كشاورزی استان در سالجاری اعلام کرد و افزود: ایجاد باغبات در اراضی شیب دار از مهمترین برنامه ها به شمار می رود كه تاكنون در پنج هزار هكتار اجرا شده است.رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان اضافه کرد :كشت گیاهان داوریی نیز در یك برنامه پنج ساله از دیگر برنامه های اولویت دار سازمان جهاد كشاورزی استان است كه از مجموع ده هزار هكتار برنامه ریزی شده برای اجرا، یكهزار هكتار آن امسال در استان عملیاتی شده است.اصغری همچنین از اختصاص هفتصد میلیارد ریال اعتبار ویژه برای شتاب گرفتن طرح مكانیزاسیون بخش كشاورزی در سالجاری خبر داد و گفت: امسال همچنین برای توسعه دامپروری و تبدیل دامپروری سنتی به نیمه صنعتی و صنعتی و اصلاح جایگاه دام نزدیك به پانصد میلیارد ریال اعتبار به استان اختصاص یافته است.  
كلمات كليدی: اختصاص - اعتبار - جهاد كشاورزی
ادامه اشتغالزایی بخش تعاون در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
پانصد فرصت شغلی در بخش تعاون شهرستان مهاباد از ابتدائ سالجاری تاکنون فراهم شده است. رئیس اداره تعاون شهرستان مهاباد با اعلام این خبر می گوید: بخش تعاون از بخش های فعال اقتصادی پس از بخش کشاورزی و دامی شهرستان است.آریا می افزاید: از ابتدای امسال با ثبت و بهره برداری از بیست و چهار تعاونی مختلف و عضویت هفده هزار و پانصد و بیست نفر، برای پانصد نفر دیگر در این تعاونیها فرصت شغلی پایدار فراهم شد.آریا با اشاره به آخرین وضعیت تعاونیهای مختلف شهرستان مهاباد اضافه کرد: در حال حاضر چهارصد و بیست و هشت تعاونی چند منظوره ـ خدماتی – صنعتی و تولیدی با صد و چهل و پنج هزار و سیصد و بیست و هفت نفر عضو فعالیت می کنند که برای شش هزار و پانصد و نوزده نفر در این تعاونیها شغل ایجاد شده است.در استان آذربایجان غربی در مجموع پنج هزار و پانصد و شصت واحد فعال تعاونی با دو میلیون و سیصد هزار نفر عضو وجود دارد که در این تعاونیها هفتاد و دو هزار نفر مشغول به کار هستند. سرمایه ثبتی این تعاونی ها هم به بیش از چهارصد میلیارد تومان می رسد.  
كلمات كليدی: اشتغالزایی - تعاون
نقش پررنگ تعاونی هادر ایجاد اشتغال در استان و مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
تعاونی های مردمی در استان آذربایجان غربی برای 72 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرده اند. مدیرکل تعاونی کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی می گوید: 5 هزار و 557 تعاونی در زمینه های مختلف نظیر اعتبار، چند منظوره، حمل و نقل، خدمات، صنعتی، عمرانی، فرش دستباف، کشاورزی، مسکن، معدن فعالیت می کنند.مهندس سلیمانی اضافه کرد: برای راه اندازی، تجهیز و ایجاد بهره وری این واحدها بیش از صد و نود میلیارد تومان به صورت مشارکتی و تسهیلات دولتی در این تعاونیها سرمایه گذاری شده است. وی می افزاید: در این تعاونیها و300 هزار نفر عضویت دارند. از این تعداد بیش از 4 درصد تعاونی در شهرستان مهاباد فعالیت می کند که 6 هزار و 500 نفر در این واحدها بصورت دایم مشغول به کار هستند.
كلمات كليدی: نقش - تعاونی - اشتغال
افزایش تعداد رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مهاباد
اخبار/فرهنگی ، هنری و مذهبی
تعداد رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد در دو سال اخیر به 20 رشته افزایش یافته است. رییس دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر در این دانشگاه 138 رشته تدریس می شودکه 38 رشته آن در چند سال اخیر به رشته های این دانشگاه اضافه شده اند. مدیریت دولتی گرایش سیستم های اطلاعاتی، مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات، مدیریت دولتی (تشکیلات و روشها) و شیمی آلی در مقطع کارشناسی ارشد و چهار رشته جدید در مقطع کاردانی از رشته های جدید در سال90 هستند و رشته های شیمی معدنی، مهندسی تکنولوژی بذر، کنترل ابزار دقیق در سال 91 به رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اضافه خواهند شد. خان احمدزاده سه محور توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه رشته های فنی مهندسی و توسعه رشته های پزشکی را از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و در زمینه اقدامات عمرانی انجام شده در این دانشگاه هم اظهار داشت: احداث بیمارستان آموزشی با 64 تخت، در آینده نزدیک برای گسترش رشته های پزشکی و احداث خوابگاه دانشجویی به ظرفیت حداقل500 نفر از کارهای در دست اقدام است و مهمانسرای واحد با ظرفیت 100 نفر نیز در دو ماه آینده افتتاح خواهد شد. وی گلخانه تحقیقاتی دانشگاه آزاد با مساحت 600 متر مربع در دریاز و ساخت آموزشکده سما با متراژ 7 هزار متر مربع و در 6 طبقه را از کارهای صورت گرفته در راستای گسترش آموزش عالی عنوان کرد. دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد با احتساب دانشجویان آموزشکده سما هم اکنون 9 هزار و پانصد دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.  
كلمات كليدی:
افزایش تعداد رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
تعداد رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد در دو سال اخیر به 20 رشته افزایش یافته است. رییس دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر در این دانشگاه 138 رشته تدریس می شودکه 38 رشته آن در چند سال اخیر به رشته های این دانشگاه اضافه شده اند. مدیریت دولتی گرایش سیستم های اطلاعاتی، مدیریت صنعتی گرایش تحقیق در عملیات، مدیریت دولتی (تشکیلات و روشها) و شیمی آلی در مقطع کارشناسی ارشد و چهار رشته جدید در مقطع کاردانی از رشته های جدید در سال90 هستند و رشته های شیمی معدنی، مهندسی تکنولوژی بذر، کنترل ابزار دقیق در سال 91 به رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اضافه خواهند شد. خان احمدزاده سه محور توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه رشته های فنی مهندسی و توسعه رشته های پزشکی را از اهداف دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و در زمینه اقدامات عمرانی انجام شده در این دانشگاه هم اظهار داشت: احداث بیمارستان آموزشی با 64 تخت، در آینده نزدیک برای گسترش رشته های پزشکی و احداث خوابگاه دانشجویی به ظرفیت حداقل500 نفر از کارهای در دست اقدام است و مهمانسرای واحد با ظرفیت 100 نفر نیز در دو ماه آینده افتتاح خواهد شد. وی گلخانه تحقیقاتی دانشگاه آزاد با مساحت 600 متر مربع در دریاز و ساخت آموزشکده سما با متراژ 7 هزار متر مربع و در 6 طبقه را از کارهای صورت گرفته در راستای گسترش آموزش عالی عنوان کرد. دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد با احتساب دانشجویان آموزشکده سما هم اکنون 9 هزار و پانصد دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.  
كلمات كليدی:
نقش امنیت در توسعه پایدار
اخبار/رویدادهای مرکز
فرمانده انتظامی استان آذربایجانغربی و هیات همراه در نشستی با مدیرکل و تعدادی از مدیران و عوامل برنامه ساز صدا و سیمای مرکز مهاباد نقش امنیت را در توسعه پایدار مورد بحث و بررسی قرار دادند. صفری، مدیرکل صدا و سیمای مرکز مهاباد در خصوص نقش امنیت در توسعه پایدار گفت: به‌ وجود آوردن احساس امنیت در سطح جامعه و در افکار عمومی به اندازه ایجاد و حفظ امنیت مهم است اگر در جامعه ای امنیت احساس نشود و مردم آرامش خاطر نداشته باشند توسعه در ابعاد مختلف روی نخواهد داد چراکه به عقیده جامعه شناسان امنیت یکی از نیازهای اساسی بشر می باشد. صفری ترویج دین، اخلاق و رفتار اسلامی، تربیت صحیح و انجام کارهای فرهنگی را در کنترل آسیب های اجتماعی موثر دانست و افزود: استکبار جهانی با بهره گیری از ابزار تهاجم فرهنگی و با استفاده از روشهایی چون ترویج بدحجابی و فساد و قاچاق گسترده مشروبات الکلی و انواع مواد مخدر صنعتی در تلاش است قشر جوان جامعه ما را هدف قرار دهد که همفکری و همکاری همه دستگاههای فرهنگی کشور و به ویژه افزایش تعامل میان فراگیرترین دستگاه فرهنگی کشور با نهادهایی چون نیروی انتظامی می تواند در شناسایی و مقابله فرهنگی با این تهدیدات موثر واقع شود. صفری با بیان اینکه صدا و سیمای مرکز مهاباد در عمل به منویات مقام معظم رهبری و دستورالعمل های ابلاغی سازمان درقالبهای مختلف برای مقابله و خنثی سازی ترفندهای دشمنان و تثبیت احساس امنیت در جامعه برنامه سازی و اطلاع رسانی می نماید خواهان افزایش تعامل با نیروی انتظامی برای مقابله موثرتر با آسیب های اجتماعی و فرهنگی جامعه شد. سردار نصرتی، فرمانده انتظامی استان آذربایجانغربی نیز در سخنانی از مدیرکل و همکاران مرکز به سبب تعامل مناسب با نیروی انتظامی و تهیه و تولید برنامه های تاثیرگذار تقدیر کرد و گفت: صدا و سیما توانسته نقش بسیار مهمی را در تغییر ذهنیت مردم نسبت به نیروی انتظامی و افزایش اعتماد، رضایت و همکاری آنها با خدمتگزاران خود ایفا نماید و هم اکنون ما شاهد همکاری بسیار خوبی میان مردم منطقه با نیروی انتظامی در جهت مقابله با آسیب ها و چالشهای اجتماعی و فرهنگی هستیم. وی تصریح کرد: پلیس امروز می کوشد تا با جامعه محوری امنیت و آرامش را با مشارکت خود مردم برقرار سازد. فرمانده انتظامی استان آذربایجانغربی لازمه یک جامعه شکوفا را امنیت دانست و افزود: امنیت موجب اعتماد آفرینی، امیدواری، شادابی و نشاط در جامعه می شود و حضور سرمایه را در منطقه تامین می کند. سردار نصرتی صدا و سیما را موثرترین رسانه در فرهنگ سازی، ایجاد رغبت برای مشارکت های مردمی و ایجاد امنیت پایدار در کنار دیگر نیروهای مسلح و نهادهای امنیتی دانست و از همکاری میان گروههای برنامه ساز صدا و سیمای مرکز مهاباد با کارشناسان انتظامی برای استخراج سوژه ها و موضوعات روز جامعه جهت استفاده در قالب های مختلف برنامه سازی استقبال کرد.  
كلمات كليدی:
فعالیت هفده واحد صنعتی پرورش دام در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
ظرفیت تولید شیر دامداران شهرستان مهاباد ، پارسال به بیش از 14هزار تن رسید. مهندس شمس برهان کارشناس مسئول دام سبک جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد گفت: وجود ظرفیتهای خوب برای پرورش دام شیری ، استقبال دامداران از پرورش دام های اصیل گاو شیری و طرحهای محوری امور دام در اصلاح نژاد گاو شیری در چند سال گذشته سبب شد دامداری بعنوان پایه اصلی اقتصاد خانوار روستایی اهمیت ویژه ای داشته باشد . وی افزود: اجرای طرحهای پرورش دام صنعتی در چند سال گذشته در این شهرستان شتاب بیشتری به خود گرفته است چنانچه در حال حاضر 17 واحد صنعتی با حدود یکهزار رأس گاو شیری در مناطق مختلف این شهرستان فعالیت می کنند. شمس برهان با اشاره به ایجاد مراکز جمع آوری شیر در مناطق و روستاهای شهرستان گفت: برای تسهیل در امر دامداری و پرورش گاو شیری و تحویل به موقع شیر مازاد روستائیان و دامداران ، علاوه بر وجود واحدهای سیار جمع آوری شیر ، پنج واحد ثابت نیز با نظارت کامل کارشناسان امور دام در امر جمع آوری شیر دامداران فعالیت می کند. این مراکز ، شیر تولیدی دامها را در سریع ترین زمان ممکن جمع آوری می کنند و به کارخانجات فرآورده های لبنیاتی در استان آذربایجانغربی و استانهای همجوار تحویل می دهند. کارشناس مسئول دام سبک جهاد کشاورزی اضافه کرد : علاوه بر واحدهای صنعتی حدود چهل و سه هزار رأس گاو وگاومیش در مناطق مختلف روستایی به شیوه سنتی و نیمه صنعتی پرورش می یابند. پارسال در یک دوره شیری نه ماهه ، میزان تولید شیر این شهرستان به چهارده هزار و چهارصد و یازده تن رسید.  
كلمات كليدی:
افتتاح کارخانه شیر شروین مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
کارخانه شیر شروین با سرمایه گذاری سی و سه میلیارد ريال افتتاح شد. این کارخانه سومین کارخانه تولید فرآورده های لبنی است که طی پنج سال گذشته در مهاباد افتتاح می شود. کارخانه تمام اتوماتیک شیر شروین در زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع در شهرک صنعتی مهاباد احداث شده است. این کارخانه برای 30 نفر بطور مستقیم و هفتاد نفر بصورت غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است. 16 میلیارد ريال از سرمایه این طرح صنعتی آورده شخصی و 17 میلیارد ريال آن از محل بنگاههای کوچک زودبازده تأمین شده است. با افتتاح کارخانه شیر شروین، سرمایه گذاری صنعتی در مهاباد به یک هزار و ششصد و نود میلیارد ريال رسید. آقای حسن زاده، مدیر عامل این کارخانه گفت: ساخت این کارخانه از سال 85 آغاز و بعد از پنج سال فراز و نشیب و وقفه های طولانی در کار، امروز افتتاح شد. کارخانه شیر شروین بر اساس پیش بینی اولیه و تأمین سرمایه مورد نیاز قرار بود در مدت بیست و چهار ماه ساخته شود. متوسط زمان اتمام طرحهای عمرانی دراستان آذربایجانغربی دو و نیم سال بیش از مدت پیش بینی شده هر طرح است. به گفته آقای دیزج نژاد، معاون برنامه ریزی استانداری آذربایجانغربی امسال هشتاد درصد از بودجه دو هزار و سیصد و ده میلیارد ريالی استان به اتمام طرحهای نیمه تمام اختصاص یافته است. کارخانه شیر شروین ظرفیت دریافت ماهانه چهارصد تن شیر خام را داراست. ظرفیت تولید شیر خام در مهاباد سالانه 25 هزار تن است. 44 هزار تن فرآورده لبنی سالانه در سه کارخانه شلر، شیر ایران و شروین مهاباد تولید می شود. بیست تن از محصولات تولیدی کارخانه شیر شروین هر ماه به کشور عراق صادر خواهد شد.  
كلمات كليدی:
چهل میلیون تن ذخیره تقریبی معادن سنگ مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
ذخیره تقریبی معادن سنگ شهرستان مهاباد حدود چهل میلیون تن است. مشاور صنعتی فرمانداری مهاباد با اعلام این مطلب گفت: سنگ معادن شهرستان از نوع گرانیت، مرمریت، چینی، تراورتن و باریت است که سالیانه به طور متوسط یک میلیون تن از آن استخراج و از این میزان سی درصد به بازارهای خارج از کشور صادر می شود. کیانی تعداد معادن شناخته شده استان را سیصد و سی و یک واحد عنوان کرد و افزود: از این تعداد چهل معدن در شهرستان مهاباد است که از این نظر این شهرستان رتبه اول را در آذربایجانغربی دارد. وی اضافه کرد: بخش معدن شهرستان مهاباد در حال حاضر برای پانصد نفر به صورت مستقیم اشتغال پایدار فراهم کرده است.  
كلمات كليدی:
تولید 1/5 درصد مواد پروتئینی کشور درآذربایجانغربی
اخبار/اخبار شهرستان
پنجاه میلیارد ریال اعتبار امسال از محل تسهیلات بانکی جذب و برای توسعه بخش دامداری صنعتی در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد. معاون سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجانغربی درگفتگو با خبرنگار واحد خبر مهاباد با اعلام این خبر گفت: تزریق این میزان اعتبار به توسعه این بخش وافزایش حداقل ده درصدی تولیدات دامی استان کمک خواهد کرد و میزان تولید فراورده های پروتئینی را به هفتصد هزار تن در سال میرساند. یوسفی رضایی با بیان اینکه میزان اعتبارات و تسهیلات بانکی برای سرمایه در گردش استان ششصد و بیست و هشت میلیارد ریال بود افزود: پارسال در آذربایجانغربی بالغ بر هشتصد و پنجاه هزار تن مواد پروتئینی تولید شد که در مجموع پنج و یک دهم درصد کل تولیدات پروتئین کشور را شامل می شد. وی اضافه کرد: با توجه به قابلیتهای استان در زمینه دامداری و پرورش طیور دامی و ایجاد زمینه ها و زیر ساختهای لازم برای توسعه این بخش ظرفیت واحدهای تولیدی و پرورشی دامداری استان آذربایجانغربی طی سالهای اخیر توسعه قابل توجهی داشته است.  
كلمات كليدی:
بازديد از شهرک صنعتی مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
با اعتباري بالغ بر 8 ميليارد ريال تصفيه خانه فاضلاب شهرک صنعتي مهاباد امسال تحويل سرمايه گذاران صنعتي خواهد شد تا تکميل و راه اندازي شود. مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي آذربايجانغربي ديروز در حاشيه بازديد از شهرک صنعتي اين شهرستان به واحد خبر مرکز مهاباد گفت: تصفيه خانه فاضلاب شهرک صنعتي مهاباد براي راه اندازي کامل امسال با اعتبار هشت ميليارد و پانصد ميليون ريال به سرمايه گذاران صنعتي واگذار مي شود که اين مبلغ تا ده ميليارد ريال قابل افزايش است. تصفيه خانه فاضلاب شهرک صنعتي مهاباد که حدود 56 هکتار مساحت دارد از مصوبات سفر دو هيأت دولت به استان آذربايجانغربي است. صفرزاده اظهار داشت: اين تصفيه خانه فاضلاب که تاکنون 55 درصد پيشرفت فيزيکي دارد دهه فجر امسال به بهره برداري مي رسد. نادر صفرزاده در پايخ به سئوالي در خصوص اعتبارات توسعه شهرک صنعتي مهاباد گفت: امسال هيچگونه اعتباري براي توسعه اين شهرک در نظر گرفته نشده ولي مجوز توسعه شهرک صنعتي مهاباد تا صد هکتار دريافت شده و ارزيابي زيست محيطي هم در اين خصوص صورت گرفته است. مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي استان اتمام کار گاز رساني به واحدهاي شهرک صنعتي مهاباد تا پايان خرداد امسال، استقرار و راه اندازي اينترنت پر سرعت و تجهيز آتش نشاني را از ديگر اقدامات در حال اجرا براي توسعه بيشتر شهرک صنعتي مهاباد عنوان کرد.  
كلمات كليدی:
جلسه هدفمندی یارانه ها با حضور مدیران استانی
اخبار/اخبار شهرستان
جلسه هدفمندی یارانه ها با حضور مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی استانی و شهرستانی امروز در فرمانداری ترتیب یافت. مدیرکل امور اقتصادی استانداری با اشاره به مشکلات اجرایی پروژه پتروشیمی مهاباد، تسهیلات ریالی را مهمترین مشکل اجرای این طرح اعلام کرد و افزود: پتروشیمی مهاباد پروژه ای عظیم وتأثیر گذار در استان خواهد بود که با تلاشهای صورت گرفته اعتبارات لازم برای ادامه این طرح اختصاص داده شده است. مهندس کهوریان بخش صنعت و معدن بویژه فرآوری سنگ، تکمیل زنجیره ارزش، کشت و صنعت، نوسازی واحدهای صنعتی و ارائه طرحهای جدید برای صادرات را از جمله اولویتهای استان برای تخصیص اعتبارات دانست. معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد هم گفت: طی چند سال اخیر رشد چشمگیری در صنعت و معدن و بخشهای تولیدی بوجود آمده و تاکنون صد و سی و یک واحد در بخشهای تولیدی و صنعتی به بهره برداری رسیده که برای دو هزار و هشتصد و پنجاه و شش نفر اشتغال ایجاد کرده است. کاک درویشی افزود: از سال هشتاد و چهار تا هشتاد و نه، هشتاد پروانه بهره برداری در بخش تولیدات صنعتی صادر شده است که در این زمینه مهاباد به رشدی صد و پنجاه و شش درصدی دست یافته است و در بخش معدن نیز با صد و چهل و هفت فقره پروانه بهره برداری و ایجاد اشتغال برای ششصد و پانزده نفر رتبه دوم را در استان به خود اختصاص داده است. رئیس سازمان صنایع و معادن استان هم در این جلسه با اشاره به اهمیت بسته های حمایتی دولت گفت: با کمک این بسته ها بخشهای مختلف صنعتعی و تولیدی با سیری کاملاً آرام و پله به پله اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را احساس خواهند کرد. داداشی میزان اعتبار لازم برای اجرای پروژ عظیم پتروشیمی مهاباد را شش هزار میلیارد ريال اعلام کرد و افزود: ما تمام تلاش خود رابرای به نتیجه رسیدن این پروژه به کار خواهیم گرفت. موحدی، مدیر عامل بانک صنعت و معدن استان نیز گفت: بانک صنعت و معدن استان افتخار تأمین ارزی پروژه پتروشیمی مهاباد را دارد و این بانک قادر است تا سقف یک میلیون دلار از واحدهایی را که نیاز به تسهیلات دارند حمایت کند. در این جلسه همچنین مدیران واحدهای صنعتی و تولیدی در خصوص مسائل و مشکلات حوزه کاری خود مطالبی بیان کردند.  
كلمات كليدی:
اجرای برنامه های مختلف در هفته منابع طبیعی
اخبار/اخبار شهرستان
از پانزدهم تا بیست و یکم اسفند ماه، به عنوان هفته منابع طبيعي نامگذاري شده است. رئیس اداره منابع طبیعی مهاباد درباره برنامه های این هفته گفت: اداره منابع طبیعی شهرستان مهاباد در هفته منابع طبیعی امسال نیز با همکاری مردم ، تشکل های زیست محیطی، جوانان هلال احمر و همچنین ادارات و ارگان های مختلف، برنامه های متنوعی را تدارک دیده است که از پانزدهم اسفند شروع خواهد شد. زینال زاده حضور مسئولان شهرستان جهت غرس نهال و نواخته شده زنگ درختکاری در مدرسه شهدای محراب، برگزاری همایش منابع طبیعی و توسعه پایدار در دانشگاه آزاد اسلامی، شروع احداث کمربند سبز شهرک صنعتی، غرس نهال توسط جوانان هلال احمر و بازدید از طرح های آبخیزداری و حضور مسئولین شهرستان در شهر خلیفان و بازدید از طرح مرتعداری نمونه در روستای ایل تیموراز برنامه هایی هستند که برای این هفته پیش بینی شده است. وی افزود: در این هفته امامان جمعه و جماعت روستاها در مورد اهمیت درخت و درختکاری از دیدگاه اسلام صحبت خواهند کرد.وی در ادامه اظهار داشت: تعداد سی و یک هزار اصله نهال برای افزایش سرانه فضای سبز و ترویج فرهنگ درختکاری به صورت رایگان در اختیار مردم و علاقه مندان غرس درخت قرار خواهد گرفت.  
كلمات كليدی:
عرضه نفت سفید و گاز مایع به صورت کالابرگ
اخبار/اخبار شهرستان
با اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها نفت سفید و گاز مایع به صورت کالابرگ عرضه می شود. رئیس شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ناحیه مهاباد با اعلام این خبر گفت: افرادی که در شهر و یا روستاها از نفت سفید و گاز مایع استفاده می کنند باید حتماً با مراجعه به دفاتر خدماتی ارتباطی آی سی تی مستقر در روستاها و یا اداره پست شهرستان مهاباد برای دریافت سهمیه نفت سفید و گاز مایع در سایت www.tajarat asan.ir ثبت نام و کالابرگ خود را دریافت کنند. این کالابرگ ها یک نفره تا هفت نفره و در چهار دسته مطابق با ثبت نام کالابرگ در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و هر صفحه کالابرگ شامل چهل و دو قطعه کوپن است که بیست قطعه آن کوپن گاز مایع و بیست قطعه آن کوپن نفت سفید است که هرماه متناسب با نیاز ثبت نام کنندگان کالابرگ اعلام خواهد شد. روستاییان با در دست داشتن کارت ملی می توانند برای ثبت نام اقدام کنند. در زمینه گاز مایع هم به ازای هر قطعه کوپن دو کپسول یازده کیلویی معادل بیست و دو کیلو گاز مایع به خانوارها تحویل داده می شود. سلطانی درباره قیمت نفت سفید هم که تنها فرآورده تک نرخی است افزو د: هر لیتر نفت سفید به قیمت هزار ریال معادل صد تومان به مصرف کنندگان عرضه می شود. وی درباره قیمت گاز مایع هم اظهار داشت: نرخ حمایتی گاز مایع خانگی مشمول بسته حمایتی دولت است که به صورت دو نرخی عرضه می شود. هر کپسول یازده کیلویی در تمام نقاط شهرستان مهاباد سه هزار و چهاصد تومان و نرخ آزاد برای مصارف خانگی و صنعتی هفت هزار و چهارصد تومان در درب منازل عرضه خواهد شد. شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند مراتب را به شماره های 124 اداره بازرگانی و 2343300 شرکت پخش فرآورده های نفتی ناحیه مهاباد اطلاع دهند.    
كلمات كليدی:
پرداخت تسهیلات بدون سپرده برای نوسازی مناطق فرسوده
اخبار/اخبار شهرستان
پرداخت تسهیلات بدون سپرده برای بهسازی ونوسازی مناطق فرسوده شهری دولت برای بهسازی ونوسازی مناطق فرسوده شهری دراستان پرداخت تسهیلات بدون سپرده را آغاز کرده است. محبت خواه رئیس سازمان مسکن وشهرسازی آذربایجانغربی درگفتگویی با خبرنگار واحد خبر مهاباد گفت: دولت برای بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری پرداخت تسهیلات را آغاز کرده است . رئیس سازمان مسکن و شهرسازی آذربایجانغربی با اعلام این مطلب گفت: پرداخت تسهیلات بدون سپرده است و این سازمان همه تسهیلاتی را که برای مسکن مهر در نظر گرفته به بافتهای فرسوده شهری هم اختصاص می دهد به شرط آنکه مجوزهای لازم را از نهادهای مربوط دریافت کنند. وی افزود: افرادی که به شیوه سنتی ساخت و ساز کنند بیست میلیون تومان و به کسانیکه که صنعتی سازی یا انبوه سازی کنند بیست و پنج میلیون تومان برای هر واحد پرداخت می شود. افراد علاقه مندی می توانند برای آگاهی از شرایط این وام به مسکن و شهرسازی محل سکونت خود مراجعه کنند.
كلمات كليدی:
افزایش دویست درصدی کشفیات مواد مخدر در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
کشفیات مواد مخدر در شهرستان مهاباد طی شش ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال دویست درصد افزایش داشته است. این خبر را فرمانده انتظامی مهاباد امروز در نشست مطبوعاتی اعلام کرد و با اشاره به گرایش معتادان از مواد مخدر سنتی به مواد مخدر صنعتی افزود: سی درصد کشفیات نیروی انتظامی در سالجاری مربوط به مواد مخدر صنعتی بوده است. سرهنگ ولی زاده با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح انسداد نوار مرزی درمناطق غرب و شمالغری کشور گفت: کشفیات مشروبات الکلی و مواد سوختی قاچاق ، نیمه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ده و شصت و شش درصد کاهش یافته است. وی با مناسب توصیف کردن وضع امنیتی مهاباد در مقایسه با دیگر شهرهای کشور از کاهش سی درصدی میزان سرقتها از اماکن مختلف در شهرستان خبر داد و گفت: دو نفر از سارقان مسلح که در ماه گذشته اقدام به سرقت احشام کرده بودند دستگیر شده و به سرقتهای خود در شهرهای مهاباد، میاندواب و بوکان اعتراف کرده اند. سرهنگ ولی زاده در بخش دیگری ازسخنان خود به افزایش میزان تخلفات راهنمایی و رانندگی درمهاباد اشاره وتصریح کرد: درحالیکه تعداد افراد فوت شده در سوانح رانندگی درون شهری پارسال از نه نفر فراتر نرفت اما تا پایان شش ماه نخست امسال این رقم به ده نفررسیده که بیشترآنان مربوط به موتور سیکلت سواران بوده است. فرمانده انتظامی مهاباد میزان تصادفات جرحی و خسارتی در سالجاری را هم بیشتر از پارسال عنوان و اضافه کرد: مهمترین علل بروز اینگونه تصادفات تخطی از سرعت مجاز در خودروها و استفاده نکردن از کلاه ایمنی در موتورسیکلتهاست.
كلمات كليدی:
افتتاح 6طرح باهمکاری بخشهای دولتی و خصوصی در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
پنجمین روز هفته دولت با افتتاح چندین طرح خدماتی، تولیدی و صنعتی همراه بود، طرحهایی که بیشتر آنها در مناطق کمتر برخوردار شهرستان به بهره برداری رسید. از بین هفت طرحی که امروز با حضور مسئولان و مدیران دستگاه های دولتی افتتاح شدند شش طرح با همکاری بخشهای دولتی و خصوصی به مرحله بهره برداری رسیده اند. یک واحد مرغداری گوشتی در روستای اگریقاش و پنج واحد پرواربندی بره در مجتمع دامداری جهادآباد. برای ساخت مرغداری گوشتی با ظرفیت سی هزار قطعه در هر دوره که به آخرین تکنولوژی روز دنیا و سامانه رایانه ای مجهز است چهار میلیارد ریال از محل آورده شخصی هزینه شده است با بهره برداری از این طرح برای پنج نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می شود. در پنج طرح پرواربندی بره هم سالانه یک هزار و نهصد و پنجاه را س دام پرورش و چهل و نه تن گوشت قرمز تولید می شود. اجرای این طرحها یک میلیارد و هشتاد میلیون ریال هزینه دربرداشته که هشتصد و ده میلیون ریال آن تسهیلات بانکی و دویست و هفتاد میلیون ریال بقیه از محل آورده متقاضیان بوده است. با بهره برداری از این طرحها علاوه بر افزایش واحدهای به بهره برداری رسیده در مجتمع جهادآباد به 64 واحد برای ده نفر نیز بصورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم شده است. اما آبرسانی به روستای سی و نه خانواری عبدالله آباد، تنها طرح افتتاحی امروز بود که کاملاً از محل اعتبارات دولتی اجرا شده است. برای اجرای این طح که دارای خط انتقال دو کیلومتری و مخزن بیست مترمکعبی ذخیره آب است یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال هزینه شده است. با بهره برداری از این طرح 258 نفر در روستای عبدالله آباد از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره مند می شوند. در پایان افتتاح طرحها فرماندار و دیگر مسئولان اجرایی از نهالستان منابع طبیعی مهاباد در روستای قزلقوپی بازدید کردند. در این نهالستان که 20 هکتار فضای مفید دارد امسال بیش از پانصد و هشتاد هزار اصله نهال غیرمثمر از گونه پهن برگ و صنوبر تولید شده است.  
كلمات كليدی:
جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن
اخبار/اخبار شهرستان
به منظور بررسی مشکلات بازرگانان وصاحبان صنایع ومعادن جنوب استان آذربایجانغربی و تعیین راهکارهای مناسب برای رفع آنها، هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی وصنایع ومعادن استان پیش از ظهر امروز درفرمانداری مهابادتشکیل جلسه دادند. روان سازی قوانین اقتصادی وحمایت ازتولیدکنندگان داخلی برای رقابت بیشتر با بازارهای خارجی خواسته اصلی اعضای این جلسه بود. انتظار، رئیس اتاق بازرگانی ارومیه دراین جلسه قانون مالیات برارزش افزوده را یکی ازطرحهای مؤثر دولت خواند وگفت :اگر این طرح درست اجرا شودبسیاری از مشکلات درکشور رفع خواهد. محمودزاده نماینده مردم مهاباد درمجلس شورای اسلامی هم گفت:نقش نمایندگان جنوب استان درمجلس شورای اسلامی در ارائه طرحها وتصویب قوانینی که درکل کشور مؤثر و تعیین کننده هستندچشمگیر وقابل قدردانی است. وی، توسعه آبیاری های تحت فشاردرهفت میلیون هکتار دربرنامه پنج ساله پنجم کشور، افزایش سطح گلخانه های کشوربه صد هزار هکتار وهزینه 110 میلیارد ریال برای مهار آبهای مرزی را ازنتایج تلاش وپیگیری نمایندگان استان درمجلس شورای اسلامی عنوان کرد. طاهری، سرپرست سازمان صنایع ومعادن استان هم، با بیان اینکه 30 در صد واحدهای صنعتی و معدنی در شهرهای جنوبی استان قرار دارندگفت:تکمیل طرحهای نیمه تمام صنعتی ومعدنی در اولویت کاری این سازمان است به همین خاطر از صدور مجوز تأسیس برای 26 واحد صنعتی اشباع شده وبدون توجیه اقتصادی در استان جلوگیری خواهد شد. علی اکبری، معاون توسعه تجارت خارجی سازمان بازرگانی استان هم گفت :تا پایان سال 87 45 میلیارد ریال جوایزصادراتی به صادرکنندگان استان پرداخت شد که این میزان درسال گذشته به 120 میلیارد ریال افزایش یافت. مقتدر معاون برنامه ریزی فرماندار مهابادهم، پرداخت 790 میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان ایجاد بنگاههای اقتصادی زودبازده ، بهره برداری از 126 واحدتولیدی وخدماتی با سرمایه گذاری یکهزارو 127 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای دوهزارو 862 نفر را ازجمله خدمات نظام اسلامی درمهاباد اعلام کرد.                                                               
كلمات كليدی:
بررسی مشکلات زنبورداران مهاباد با حضور جمعی ازمسئولان
اخبار/اخبار شهرستان
  به منظور بررسی مشکلات وشنیدن اظهارات ودیدگاههای زنبورداران شهرستان مهاباد درزمینه فعالیت های آنان، امروز نشستی با حضور نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی وجمعی ازمسئولان اجرایی شهرستان درسالن جهادکشاورزی ترتیب یافت. دراین نشست ابتدا تعدادی از زنبورداران مشکلات وپیشنهادهای خود را مطرح کردند.که مهمترین آن حفظ مراتع ومنابع طبیعی شهرستان به عنوان منبع تغذیه زنبورعسل ومتعادل کننده چرخه طبیعت بود. محمودزاده، نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی هم گفت، به منظور تقویت بخش کشاورزی که زنبورداری ازشاخه های صنعتی وتأثیرگذارآن است چند طرح جامع درمجلس تصویب شده است که نتیجه آن ساماندهی نظام صنفی کشاورزی،کاستن ازتصدی گری دولت وحفظ منابع طبیعی است.                                                                                                         
كلمات كليدی:
نظارت کيفي کالاها در اجراي طرح استاندارد اجباري
اخبار/اخبار شهرستان
سه هزار و دويست نمونه کالا، پارسال در طرح هماهنگ اجراي استاندارد اجباري در آذربايجانغربي نظارت کيفي شده اند. اين خبر را مديرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی آذربايجانغربي در گفتگو با خبر نگار واحد خبر مهاباد اعلام کرد. اميني در خصوص اجراي اين طرح گفت: هفتاد درصد از کالاهايي که از آنها نمونه گيري به عمل آمد مواد غذايي بوده اند اميني خاطر نشان کرد: در اين طرح نظارت از محل توليد به محل عرضه کالاها در بازار انتقال يافته است تا کالاي با کيفيت به دست مصرف کننده برسد. مديرکل استاندارد استان با اشاره به اينکه کالاهاي توليد استان و ساير استانها مشمول طرح استاندارد اجباري مي شوند اظهار داشت: توليد کنندگاني که کالاهاي آنها داراي علامت استاندارد و فاقد کيفيت استاندارد است به مراجع قضايي معرفي مي شوند. اميني يادآور شد: از سه هزار و دويست نمونه کالايي که در سال گذشته مورد ارزيابي قرار گرفتند يازده درصد آنها فاقد کيفيت علامت استاندارد بودند.  
كلمات كليدی:
اشتغال مددجویان کمیته امداد با اجرای طرحهای خودکفایی
اخبار/اخبار شهرستان
کمیته امداد امام خمینی مهاباد تاکنون یکهزار و ششصد طرح را در بخش خودکفایی خانوارهای تحت پوشش اجرا کرده است. دانشجو، مسئول طرحهای خود اشتغالی کمیته امداد امام خمینی مهاباد با اعلام این خبر گفت: تاکنون یکهزار و ششصد طرح خودکفایی اجرا شده است که 32 طرح از منابع امدادی، 30 طرح از محل اقساط صندوق نیازمندان کمیته امداد و بقیه از محل تسهیلات بانکهای عامل تأمین و به متقاضیان پرداخت شده است. وی در ادامه با اشاره به تولید 45 تن گندم و نخود، 64 تن تولیدات باغی، 13هزار تن شیر، 18 تن گوشت قرمز، 51 تخته فرش دستباف در سایر واحدهای خود کفایی افزود: سقف تسهیلات اشتغال نیازمندان،80 میلیون ريال و تسهیلات بانکی100 میلیون ريال است. دانشجو از اجرای طرح تجمع مجتمع های کشاورزی در سال جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: اولین پروژه در بخش خلیفان تحت عنوان دامداری نیمه صنعتی برای هفت خانوار در دست اجراست که بزودی راه اندازی خواهد شد.  
كلمات كليدی:
بهره برداری از شش طرح خدماتی و عمرانی در مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
در هفتمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی شش طرح خدماتی و عمرانی جدید در شهرستان مهاباد آغاز به کار کرد. این طرحها شامل آسفالت راه روستاهای قلعه جوغه، یاد آباد و کانی کوتر به طول هشت کیلومتر،سردخانه راسخ، ساختمان دهیاری روستای عیسی کند و مسجد روستای سهولان است که با حضور امام جمعه و جمعی از مسئولان اجرایی، روحانیان و مردم بخش مرکزی مهاباد به بهره برداری رسید. رئیس راه و ترابری مهاباد در مراسم افتتاح راه روستایی یاد آباد گفت: راه دوازده روستای شهرستان امسال آسفالت شده است و علاوه بر این مأموران راهداری مهاباد همه راههای روستایی را تسطیح و رگلاژ کرده اند. امام جمعه مهاباد هم در مراسم افتتاح راههای آسفالت شده سه روستای مذکور گفت: داشتن راه مناسب آرزوی مردم و اهالی این روستاها بود که اکنون در سایه نظام جمهوری اسلامی تحقق یافته است. دیگر طرح افتتاحی سردخانه راسخ بود، این سردخانه با اعتباری بالغ بر ده میلیاد ريال در شهرک صنعتی مهاباد احداث شده و ظرفیت ذخیره سازی و نگهداری چهار هزار تن میوه کنستانتره و بستنی را دارد. این سردخانه دارای نه سالن مجزاست و برای ده نفر نیز بصورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است. مردم روستای عیسی کند نیز دیروز شاهد افتتاح ساختمان دهیاری روستای خود بودند، این بنا با اعتباری بالغ بر پانصد و شصت میلیون ريال از محل کمک های استانداری و جمع آوری زکات اهالی روستا احداث شده است. علاوه بر این طرحها مسجد روستای سهولان هم دیروز افتتاح شد. این مسجد با اعتبار هفتصد میلیون ریال از محل زکات جمع آوری شده، کمکهای مردمی و نهادها احداث شده است و 350 متر مربع زیربنا دارد.
كلمات كليدی:
ایجاد ناحیه صنعتی دربخش خلیفان مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
بخش خليفان شهرستان مهاباد صاحب ناحيه صنعتي مي شود. مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي آذربايجانغربي گفت،مراحل اوليه احداث اين ناحيه صنعتي دربخش خليفان به تصويب رسيده است و عمليات احداث آن در آينده اي نزديک اجرا خواهد شد. صفرزاده گفت،دارا بودن رتبه نخست شهرستان مهاباد در زمينه معدن، فرصت مناسبي را براي توسعه اين ناحيه صنعتي در اين شهرستان فراهم ساخته است. مديرعامل شرکت شهرکهاي صنعتي آذربايجانغربي تصريح کرددر آذربايجانغربي دوازده ناحيه صنعتي به تصويب رسيده که سه ناحيه آن جزو نواحي صنعتي کشاورزي است.
كلمات كليدی:
پیگیری طرحهای نیمه تمام واحدهای صنعت ومعدن مهاباد
اخبار/اخبار شهرستان
با حضور رئيس سازمان صنايع و معادن استان آذربايجانغربي جلسه اي در سالن اجتماعات فرمانداري مهاباد تشکيل شد. معاون استاندار و فرماندار مهاباد در اين جلسه گفت: در دولت نهم به شهرهاي کمتر برخوردار به ويژه استان آذربايجانغربي و شهرستان مهاباد توجه ويژه اي شده است، بگونه اي که پارسال اين شهرستان در زمينه هاي مختلف از روند رو به رشدي برخوردار بود. ذوالفقاري افزود: ارتقاء سطح توليد و افزايش صادرات ،در راهيابي محصولات کيفي اين شهرستان به بازارهاي داخلي و خارجي مؤثر خواهد بود.وی همچنين آمادگي شهرستان مهاباد را در ارائه خدمات ويژه براي استقرار بانک صنعت و معدن و خانه صنعت و معدن در اين شهرستان خبر داد. حاج زماني رئيس سازمان صنعت و معدن استان آذربايجانغربي نيز در سخناني هدف از تشکيل جلسه ستاد سازمان صنايع و معادن درمهاباد را پیگیری طرحهای نیمه تمام عنوان کرد واز آمادگی بانک صنعت ومعدن برای پوشش دادن واحدهای صنعتی ومعدنی که به نوعی برای سرمایه در گردش مشکل دارند خبر داد. وی افزود:در صورت تصویب ،شعبه ای از بانک صنعت ومعدن درمهاباد دایرخواهد شد. تشکیل کمیته دائم برای پیگیری اجرای طرح پتروشیمی مهاباد و به مرحله تولیدرساندن طرح روناک که اولین واحدواکسنهای ضدتب برفکی درخاورمیانه است،ازدیگرموضوعات موردبحث در این جلسه بود.
كلمات كليدی:
بررسی مشکلات مردم روستای خانگی توسط مسئولان
اخبار/اخبار شهرستان
جمعی از مسئولان شهرستان مهاباد صبح دیروزبه منظور بررسی مشکلات مردم روستای خانگی در جمع اهالی این روستا حاضر شدند. در ابتدای این نشست که در مسجد تازه تأسیس روستای خانگی تشکیل شد،رئیس شورای اسلامی این روستا در سخنانی برخی اقدامات دولت نهم مانند آبرسانی بهداشتی ، بهره برداری از طرح گازرسانی ، ساخت نانوایی و اختصاص خطوط اتوبوسرانی برای این روستا را ستود و رفع برخی مشکلات فعلی همچون اجرای طرح هادی ،اصلاح مهندسی سه راه خانگی و افزایش سهمیه آرد نانوایی های روستا را خواستار شد. معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد هم با بیان اینکه برای خدمات رسانی به روستاها ، سرانه استاندارد تعریف شده است ، از تبدیل اراضی کشاورزی منطقه به بنگاههای صنعتی و تغییر کاربری آنها انتقاد کرد و خواستار ساماندهی این بنگاهها در شهرک صنعتی مهاباد شد. فروتن رئیس شبکه بهداشت و درمان مهاباد هم با اشاره به خطر انتقال برخی بیماریها از چاههای فاضلاب به چاههای آب ، استفاده همه روستائیان از آب سالم بهداشتی را خواستارشد. قادری مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهاباد نیزبا اشاره به جمعیت 265 نفری دانش آموزان ابتدایی روستای خانگی ، از به حد نصاب نرسیدن سرانه جمعیتی روستا برای احداث مدرسه راهنمایی و دبیرستان خبر داد و گفت:در صورت تأمین سی درصد هزینه احداث مدرسه راهنمایی توسط مردم روستای خانگی ،دولت نیز برای تأمین هفتاد درصد بقیه این هزینه اقدام خواهد کرد. محمود پور رئیس اداره غله شهرستان مهاباد هم در سخنانی وجود سه نانوایی را برای جمعیت سه هزار و دویست نفری این روستا بر اساس استانداردهای موجود کافی دانست و در عین حال از آمادگی اداره غله برای افزایش سهمیه آرد مردم روستای خانگی خبر داد . کریمی شهردار مهاباد هم با انتقاد از تغییر کاربری غیر قانونی باغهای اطراف روستای خانگی و ساخت و سازهای غیر مجاز در آن گفت: نقشه اصلاح ورودی میاندوآب به عرض 75 متر و طول 4 کیلومتر تهیه شده است که با اتمام آن سه راه خانگی ، اصلاح مهندسی می شود.  
كلمات كليدی:
مشارکت بخش خصوصی در احداث نهالستان 30 هکتاری
اخبار/اخبار شهرستان
تولید نهال و توسعه باغات در کشور نیازمند سرمایه گذاریهای بلند مدت است بطوریکه اگر در احداث نهالستانها و تولید و فروش نهال دقت کافی وجود نداشته باشد باغداران دچار ضررهای متعددی خواهند شد. ایجاد نهالستان یکی از عرصه هایی است که بخش خصوصی فعالیت خود را در آن آغاز کرده است یکی از این طرحها در مهاباد هم اکنون مراحل مقدماتی و اخذ مجوز را می گذراند. دهدشتی مدیر عامل شرکت مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد گفت: از آنجا که زمین وسیعی در اختیار این شرکت قرار داشت وتاکنون از این زمین به عنوان زمین کشاورزی استفاده می شد،اخیراًپس از مذاکراتی که با جهاد کشاورزی صورت گرفت تأییدهای لازم برای ایجاد نهالستان أخذ شد. قرباینان مجری طرح می گوید: بیست هکتار از این نهالستان امسال زیر کشت نهالهای یک ساله و دو ساله مثمر و غیر مثمر می رود و سال آینده ده هکتار باقی مانده بصورت آیش در زمینه گلهای زینتی زیر کشت خواهد رفت . وی افزود: طرح در دو مرحله اجرا خواهد شد و هم اکنون زمین را برای پرورش نهالهای دو ساله آماده می کنیم که بصورت بذر خواهد بود و در اسفند ماه نهال صنوبر بصورت قلمه کشت خواهد شد. قربانیان اظهار داشت:در استان چنین نهالستانی تاکنون وجود نداشته است و براساس برنامه ریزیها سعی می کنیم سه تاچهار میلیون اصله نهال تولید و نیاز منطقه را تأمین کنیم عزیزی مسئول واحد باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد هم گفت: مسئله مهم درتولید نهال،لیبرگذاری،صدور یک شناسه برای هر نهال با تعیین نوع پایه و پیوندک در آن و پیش بینی نشانی نهالستان و فاکتور فروش است. احداث این نهالستان، دو میلیاردو پانصد میلیون ريال هزینه دربرخواهدداشت که شصت درصد آن را بخش خصوصی و چهل درصد بقیه را شرکت مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد اجرا خواهد کرد
كلمات كليدی:
ایران الگو برای تمام دنیا
اخبار/اخبار شهرستان
دکتر قربانی استاندار استان آذربایجان غربی دربازدید از مرکز مردم کشور ایران اسلامی را الگو برای تمام مردم دنیا دانست و گفت : امروز می بینیم بسیاری از کشورها در زمینه های مختلف فکری و علمی متاثر از انقلاب اسلامی هستند . وی به مقاومت مردم غزه در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت در جریان مساله غزه حقانیت و عدالت ایران اسلامی یک بار دیگر بر جهانیان ظاهر و ثابت شد .                                                     دکتر قربانی به جایگاه استان در سطح کشور گفت : قبل از انقلاب استان آ.غ صنعتی نبود اما امروز بعد از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی با پشت سر گذاشتن مراحل مختلف و پیشرفت در زمینه های گوناگون در سال جاری در ردیف استانهای صنعتی قرار گرفته است . در ادامه دکتر قربانی از استودیوی آمفی تئاتر سیما بازدید کرده و در استودیوی ضبط سیما حضور یافت . در این برنامه 60 دقیقه ای استاندار در رابطه با دستاوردهای 30 انقلاب اسلامی به ویژه خدمات دولت دردوران دولت نهم در زمینه های مختلف عمرانی ، اقتصادی ، سیاسی ، علمی و ... در منطقه توضیحاتی ارائه دادند . عوامل برنامه : تهیه کننده : محبوب ورمزیاری کارگردان : سیامک حمزه آذر مجری : قاسم آزیز صدابردار : مولود حسن پور دستیار تهیه و تدوین : محسن محمدزاده گزارشگر : سلام ستوده                                                                    
كلمات كليدی: